Hírek


/ 2007.04.11. 18:22:06 |

Sikeres pályázatnak köszönhetően bővítette könyvtárrészlegét a Hétvezér téri Általános Iskola

 Április 11-én ünnepélyes keretek között avatták fel a Hétvezér téri Általános Iskola kibővített könyvtárrészlegét, melyet pályázati támogatásból valósított meg az iskola. A diákok versekkel és párbeszédekkel tarkított műsora után Tölgyesi Ferencné, az intézmény igazgatója köszönetet mondott az Alcoa alapítványnak és a kivitelezőknek, majd Warvasovszky Tihamér polgármester avatta fel a könyvtár újonnan elkészült épületrészét.
/ 2007.04.11. 10:59:16 |

Ma van a költészet napja - a Vörösmarty Társaság könyvbemutatóval ünnepel

Ma van a költészet napja, ez alkalomból megemlékezéseket, könyvbemutatókat, felolvasásokat, dedikálásokat, konferenciákat tartanak országszerte. A költészet napját József Attila születésnapjára emlékezve 1964 óta minden évben április 11-én ünneplik Magyarországon. Székesfehérváron április 11-én 18 órakor tartja Költészet napi estjét a Vörösmarty Társaság, László Zsolt Leszegett fejjel c. kötetének bemutatójával. A társaság székhelyén (Kossuth u.14.sz alatt) megrendezett irodalmi esten közreműködik Kiss Dorottya (fuvolán). A kötetet bemutatja Román Károly szerkesztő, a költő verseit elmondja Bobory Zoltán. A rendezvény házigazda Bakonyi István irodalomtörténész lesz.

/ 2007.04.11. 09:23:02 |

400 milliós beruházással bővít a MetaloBox az Alba Ipari Zónában

Zöldmezős beruházással új összeszerelő üzemet és logisztikai központot épít a székesfehérvári Alba Ipari Zónában a MetaloBox Kft. Az Alba Ipari Zónában több mint 400 millió forintos zöldmezős beruházással 4500 négyzetméteres gyártó-, illetve összeszerelő csarnokot, valamint egy hozzá kapcsolódó logisztikai központot építenek. Major Péter elmondta: az augusztusra befejeződő programmal párhuzamosan növelik a foglalkoztatottak számát is. Az 1997-ben létrehozott MetaloBox évente már mintegy 20 ezer különböző típusú öltözőszekrényt értékesít.
/ 2007.04.11. 08:51:52 |

Április 14-én lesz a Horgász Környezetvédelmi Nap a Velencei-tónál

Az idén a MOHOSZ a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériummal történt megállapodás szerint április 14-én szombatra hirdette meg a Horgászok Országos Környezetvédelmi Napját. Ezen a napon országszerte sok kisebb-nagyobb vízen végeznek közösségi munkát a horgászok, tisztítva, gondozva a vízpartokat, a vizek környezetét. Fejér megye legnagyobb vízén a Velencei-tavon is április 14-én lesz a Horgász Környezetvédelmi Nap. A Magyar Országos Horgász Szövetség várja a tóért tenni kívánó horgászokat családtagjaikkal és ismerőseikkel együtt, vegyenek részt a környezetvédelmi munkában. A rendezvényről bővebb információ található a MOHOSZ honlapján.
/ 2007.04.11. 08:40:51 |

Május 7-ig lehet beadni az NCA-hoz a működési célú pályázatokat

A Nemzeti Civil Alapprogram működési célú pályázatáról tartottak sajtótájékoztatót kedden délután a Városházán. A május 7-ig beadható pályázatokra a felosztható pénzösszeg meghaladja a 344 millió forintot – mondta Bereznai Csaba a Közép-dunántúli Regionális Kollégium elnöke. Hangsúlyozta, hogy az idén csak egyetlen fordulóra lesz lehetőség, ugyanis az országos keretet 7.5 milliárdról, 6.8 milliárd forintra csökkentették. Felhívta a civilek figyelmét, hogy pontos, jól elkészített pályázatot adjanak be, mert nem lesz lehetőség későbbi fordulóra. A Közép-dunántúli Regióban még nem lehet interneten kitölteni a pályázatot, de az összes fontos dokumentum letölthető a www.nca.hu oldalról!
/ 2007.04.11. 08:28:38 |

A fehérvári Virág Ferenc Portugáliában oktatja a gombfocit

  Kevés olyan „férfiú” van Magyarországon, aki életében legalább egyszer ne próbált volna „gombozni". A gombfoci szép lassan sportággá nőtte ki magát, Székesfehérvár pedig híres arról, hogy a Szabadművelődés Házában gyakorló asztali labdarúgók között mindig akad egy „csiszolatlan gyémánt”. Az utóbbi évek legjobb utánpótlás versenyzője Virág Ferenc szinte észrevétlenül lépett a felnőttkor előszobájába, a közelmúltban pedig Portugáliában tanította a sportág alapjaira vendéglátóit.
/ 2007.04.11. 08:16:24 |

Bolygót neveztek el Székesfehérvárról - 450 millió km-re is van egy Alba Regia

50 éve kezdődött Székesfehérváron az a csillagászati mozgalom, melynek révén a város a hazai csillagászati ismeretterjesztés fellegvára lett. A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló (TELAPO) szakkörösei sok szép sikert értek el különböző versenyeken, pályázatokon. A TELAPO kezdeményezésére nemrégiben Székesfehérvár felkerült az égboltra is. 2001. december 23-án Sárneczky Krisztián és Fűrész Gábor Piszkéstetőről felfedezett 2001 YD5 jelű, 111468-es sorszámú kisbolygó a fehérvári csillagászok javaslatára az Alba Regia nevet kapta. A Nemzetközi Csillagászati Unió nemrégiben jegyezte be ezen a néven a Földtől több mint 450 millió km-re keringő égitestet.
/ 2007.04.10. 15:07:49 |

Megnyílt a hallgatói karrieriroda a Kodolányi János Főiskolán

Ünnepélyes keretek között adták át ma a Kodolányi János Főiskolán azt a hallgatói karrierirodát, amelynek kialakítására tavaly nyert el a főiskola mintegy 28 millió forintot a Regionális Fejlesztés Operatív Program keretében. Hervainé dr. Szabó Gyöngyvér, a KJF tudományos főigazgató helyettese elmondta, a karrieriroda a régióra koncentrál, a munkatársak több száz céggel vették fel a kapcsolatot a Közép-dunántúli Régióban és folyamatosan bővül a partnerek köre. Az iroda a KJF „D” épületében található, a hagyományosnak tekinthető munkaerő-piaci információ szolgáltatáson túl állásbörzéket szervez, karriertanácsokat nyújt, ellátja a végzett hallgatók pályakövetését, információs adatbázist üzemeltet.

/ 2007.04.10. 09:21:30 |

A második magyar az űrben! - előadás az Ûrhajózás napján a Szabadművelődés Házában

Farkas Bertalan repülése után 27 évvel újabb magyar indul az űrbe. Charles Simonyi, a magyar származású amerikai űrturista – a tervek szerint – két hetet tölt az űrben, ebből 11-et a Nemzetközi Ûrállomáson (ISS). De ki és mennyiért utazhat a világűrbe? Milyen feltételeknek kell megfelelnie? Milyen magyar vonatkozásai lesznek a repülésnek? Ezekre a kérdésekre ad választ a téma legjobb hazai szakértője. A programot az űrrepülés idején és az űrhajózás napján tartják. Előadó: Dr. Both Előd csillagász, a Magyar Ûrkutatási Iroda igazgatója, az ENSZ Világűrbizottságának első alelnöke.
/ 2007.04.10. 08:53:38 |

A legnagyobb magyar privátkép- és magánfotógyűjteményből nyílik kiállítás a Szent István Király Múzeumban

A Hórusz Archívum az egyik legnagyobb magyar privátkép- és magánfotógyűjtemény. Kardos Sándor operatőr harminc évvel ezelőtt kezdett amatőr fényképeket gyűjteni. A gyűjtemény az eltelt évtizedek alatt oly hatalmassá gyarapodott, hogy jelenleg a Hóruszban őrzött fotók száma talán eléri a másfél millió darabot. Bárki, aki elkezd Hórusz-képeket nézegetni, rövid időn belül találkozik önmagával, találkozik olyan fotóval, amiről az az érzése, hogy tulajdonképp róla készült, vagy akár ő is készíthette volna. Az amatőrök kezén milliószámra készülnek a fotográfiák, ahol remekmű születhet anélkül is, hogy ezt akár a fotós, akár a képen szereplő emberek észrevennék. „Isten ujja beleért” – ahogy Kardos Sándor fogalmaz –, néha akaratlanul is más fotó jön létre, mint amit az alkotó szándékozott volna.