A X. Koronázási Szertartásjátékhoz kapcsolódva ingyenes tárlatvezetés és beszélgetés lesz a Szent István Király Múzeumban augusztus 19-21. között, 18 órakor. A Királyok és Szentek – Az Árpádok-kora című kiállítás tárlatvezetése után beszélgetésre várják az érdeklődőket.
Bemutatójához közeleg a X. Koronázási Szertartásjáték, amely az utolsó Árpád-házi király, III. András életét dolgozza fel. A címszerepben Sarádi Zsolt, aki - némi célzatosság miatt - IV. Kun László után bújik utódja, III. András bőrébe.
A Székesfehérvári Alba Regia Szimfonikus zenekar nem sokat pihent a nyáron, hiszen több zenei rendezvények is a részesei voltak. A Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozatában ők is megmutatják magukat, mégpedig a Bartók Béla téren.
A Koronázási Ünnepi Játékok népszerű Pannon meséi ezúttal a Civil Központ előtt folytatódnak. Vasárnap 10 órakor kezdődik a Szabad Színház történelmi látomásjátéka "a magyar nép zivataros századaiból, az ősi törvényről, s az Aranybulláról az miként azt a fejedelem megálmodá..."
Augusztus 20-án a Szent István Király Múzeum számos intézménye ingyenesen fogadja az érdeklődőket, azonban ezen a napon az Új Magyar Képtár, a Palotavárosi Kiállítóhely és a Városi Képtár - Deák Gyűjtemény zárva tart.
A Királyi Napok Folkfesztivál a Jászság Népi Együttes, Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák, valamint Pál István „Szalonna” és Bandája közös előadásával zárul szerdán este a Zichy-színpadon. Augusztus 17-én adják át a Lánczos–Szekfű Ösztöndíjakat, a Deák Dénes-díjat, a Deák Dénes Ösztöndíjat és az Aranybulla-díjat a Bory-várban. A Szent István Király Múzeum díszudvarán a JackBerry Band, míg a Táncházban a Puszták Népe Front koncertezik.
Kedd este is megtelt Székesfehérvár Belvárosa, nem véletlenül, hiszen a Magyar Állami Népi Együttes műsora varázsolta a kolozsvári piacra a közönséget. A Királyi Napok Folklór Fesztiválja egyelőre a Covid járvány miatt nem nemzetközi, viszont a hazai és a határon túli néptánccsoportok legjobbjait láthatják ezen a héten az érdeklődők.
A Szent István Király Múzeum három kiállítóhelyét is érintette az a tárlatvezetés kedden délután, mely a királyi bazilikáról szólt. Reich Szabina régész, Kulcsár Géza művészeti író és Izinger Katalin művészettörténész kalauzolta a népes hallgatóságot.
Folytatódik az Árpád-kori esték, a Szent István Király Múzeum tudományos ismeretterjesztő rendezvénysorozata. Ezúttal a középkori Magyarország könyvkultúrájáról tart előadást dr. Rábai Krisztina egyetemi docens.
Avartűz címmel nyílik Revák István festőművész kiállítása augusztus 19-én, pénteken 18 órakor a Pelikán Galériában. A tárlaton az alkotó elmúlt hét évben készült, nagyméretű festményeit ismerheti meg a közönség.
A modern színházi elemek keveredtek hétfőn este a Zichy színpadon a hagyományos néptánccal a Királyi Napok programsorozat keretein belül. A Duna Művészegyüttes érzelmes műsora nagy sikert aratott a Belvárosban, sokan voltak kíváncsiak a különleges előadásra.
Több mint 250 aranyból készült pénzérme, ékszerek és egyéb tárgyak láthatóak a „Királyi aranyak Fehérváron” – kincsek a Szent István Király Múzeum gyűjteményéből című kiállításon, amely hétfőn nyílt meg a Rendház épületben. A tárlat anyaga nemcsak nagyságában jelentős, hanem a felölelt korszak tekintetében is: az őskortól egészen a XX. század első feléig tartó időszakból láthatnak szépen megmunkált darabokat az érdeklődők.
Nagyboldogasszony-napi szentmisét celebrált a megújult Székesegyházban Spányi Antal püspök hétfőn este. Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Szent István király olyan fontosnak tartotta Mária égi születésnapját, hogy ezen a napon ajánlotta Magyarországot a Szent Szűz oltalmába.
A MEDIAWAVE karaván ismét megáll Székesfehérváron. Augusztus 16-án, kedden 19.30 órától a Petz kertmoziban, a júniusi vetítés nagy sikerén felbuzdulva, egy újabb csokor kisjáték- és animációs filmet láthatnak az érdeklődők az idei, 31. MEDIAWAVE Nemzetközi Filmfesztivál filmjeiből.
A Taven Baxtale előadás komplexen és sokrétűen mutatta be a cigány néphez kapcsolódó mesterségeket. Ahogy maguk a mesterségek is igen változatosak, úgy az előadás is a formai és művészi sokszínűségre törekedett. Mindehhez a Kárpát-medence magyar nyelvterületének változatos cigány táncait zenei és énekes anyagát használták eszközül a művészek.