Országos hírek


/ 2005.04.25. 07:27:36 |

Laptopot bérelhetnének napi 250 forintért a hazai diákok?

 Az oktatási miniszter azt szeretné elérni, hogy szeptembertől a felsőoktatási intézményekben tanuló hallgatók noteszgépeket lízingelhessenek. A hordozható PC-kért a tervek szerint napi 250 forintot kellene fizetnie a diákoknak. Erről Magyar Bálint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája vezetőképző kurzusán beszélt szombaton Siófokon. Mint mondta, a lehetőséget a hallgatói önkormányzatok országos kollégiumán vetették fel a hallgatók néhány hónappal ezelőtt.

/ 2005.04.25. 01:53:57 |

Május 2-ig lehet pályázni a civil alapprogramhoz

 5,733 milliárd forintra írtak ki pályázatot márciusban a Nemzeti civil alapprogram regionális és szakmai kollégiumai. A civil szervezetek május 2-ig adhatják be pályázataikat, idén egyszeri hiánypótlási lehetőség könnyíti meg a dokumentációt. A Közép-Dunántúli Régióban több mint 320 millió forintra lehet pályázni. Valamennyi pályázat szövege megtalálható a www.nca.hu oldalon, ahonnan a szükséges adatlapok, dokumentumok is letölthetőek.

/ 2005.04.23. 04:31:45 |

Hosszú idő óta az optimumon a Velencei-tó vízszitje

 Az elmúlt napok csapadékos időjárása növelte a tavak vízszintjét is.  A Velencei-tó egyetlen nap alatt 2 centimétert emelkedett és a Balaton átlagos vízszintje is meghaladja a tavalyit, ami reménykeltő lehet egy esetleges száraz nyár esetén. Március közepén mindössze 122 centiméteres volt a Velencei-tó víszintje, ami 18 centiméterrel marad el a tó minimum szabályozási szintjétől, ami 135 centiméter. Megemelkedett a vízszint az elmúlt napok csapadékos időjárásának köszönhetően, azonban és a 135 centiméteres szint már az optimum alsó határán van -válaszolta kérdésünkre Kumánovics György a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság igazgató-helyettese.
/ 2005.04.21. 07:10:05 |

Nő a diákhitel felvehető összege - 125 helyett 150 ezer forint szemeszterenként

 A kormány a jelenlegi 25 ezerről 30 ezer forintra emeli a diákhitel legnagyobb havi összegét, így 150 ezer forintra nőtt az egy félévre előre felvehető hitelösszeg. A kormányszóvivő elmondta, hogy az emelés követi az inflációt és a megélhetési költségek emelkedését. A megemelt összeget a jövő tanévtől lehet igényelni. 2001 szeptembere óta összesen 181.739 felsőoktatásban tanuló vette igénybe a diákhitelt, és a kifizetett összeg meghaladta a 82 milliárd forintot.

/ 2005.04.21. 06:54:24 |

Ezer új autót kap ősszel a rendőrség

 Összesen háromezer új rendőrautó beszerzéséről döntött szerdai ülésén a kormány, ebből ezer már idén ősszel a rendőrséghez kerülhet - közölte a belügyminiszter. A 3 éves bérleti konstrukcióval a járműpark 2/3-a újulhat meg. A rendőrségnél jelenleg 4300 autó fut, többségük 2000-ban vagy annál korábban készült, üzemeltetésük és szervízelésük költségei egyre emelkednek. A cserével 700 millió forint megtakarítást lehet elérni.

/ 2005.04.19. 08:10:54 |

Még a nyári szünet előtt módosulhat az örökségvédelmi törvény

 Hamarosan a kormány elé kerül az örökségvédelmi törvény módosítása, és a kulturális miniszter reményei szerint a parlament még tavasszal elfogadhatja a jogszabályt. Bozóki András erről a műemléki világnap központi ünnepségén beszélt. Az idén negyvenéves Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsa (ICOMOS) kezdeményezésére világszerte minden évben április 18-án ünnepelték a műemléki világnapot.
/ 2005.04.18. 11:06:18 |

A miniszterelnök menesztette Draskovics Tibor pénzügyminisztert

 Bekövetkezett, aminek híre Gyurcsány Ferenc kormányra kerülése óta már többször is felröppent: a miniszterelnök menesztette Draskovics Tibor pénzügyminisztert. "Azt javaslom, hogy jövő héttől Veres János legyen az ország pénzügyminisztere" - mondta a kormányfő az MSZP-frakció hétfő délelőtti ülésén. Megtisztelő és embert próbáló feladatot bízott rám a miniszterelnök, amikor felkért a pénzügyi tárca vezetésére – közölte Veres János, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára, leendő pénzügyminiszter.

/ 2005.04.18. 06:50:59 |

Egyre több dologra használják a felhasználók a világhálót

 A magyar internetezők többsége férfi és 30 év alatti felhasználó – derül ki a Visitor Media Research (VMR) 2005 médiakutatásából. A legtöbben továbbra is levelezésre illetve általános információkeresésre használják a netet, de egyre többen olvasnak rendszeresen online magazinokat, és vásárolnak a világhálóról. A spamet a magyar netezők többsége a második legnagyobb problémának tartja a vírusok után. A magyar internetezők 59 százaléka férfi, 55 százaléka pedig 30 év alatti. Azok körében, akik napi rendszerességgel használják a világhálót, 65 százalék a férfiak aránya.

/ 2005.04.18. 06:47:06 |

Tizenhétmilliárdba kerülnek az első integrált szakképző központok

 Már elkezdődött az országosan 16 térségi integrált szakképző központ létrehozásának előkészítése - közölte az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára. Jakab János elmondta, a tizenhat központ megalakítása 17,2 milliárd forintba kerül. Székesfehérváron Térségi Integrált Szakképzési Központ átformálja majd a város szakképzését, és serkentheti a beruházásokat is, mivel a minőségi középfokú szakemberképzést szolgálja, azt a területet, amelyet eddig hiányolt a munkaadók többsége az oktatási palettáról.
/ 2005.04.17. 09:20:31 |

Normatív többletforrást kapnak a kistérségi társulások

 A belügyminiszter egy szombati rendezvényen sikertörténetnek nevezte a kistérségi rendszer kialakítását. Lamperth Mónika szerint a kistérségek létrehozása a közigazgatási reform egyik fontos elemét jelenti. Az ország 168 kistérségéből 157-ben jött létre a társulásnak valamilyen formája, ami azt mutatja, hogy az önkormányzatok kedvezően fogadták a kezdeményezést - mondta a belügyminiszter. Azt is hangsúlyozta: a kistérségi társulások megalakulásának és azok ösztönzésének lényege, hogy ezáltal az önkormányzatok magasabb szintű közszolgáltatást tudnak nyújtani az állampolgároknak.