-
Nemzeti összetartozás napja
Az Országgyűlés 2010. május 31-én nyilvánította június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává. A trianoni békeszerződés kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország területe 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. A magyar állam elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát.
2026.06.04. -
Újabb forgalomkorlátozás M7-esen
A Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (MKIF) tájékoztatása szerint ezen a hétvégén (május 16. és 17.) befejeződik az M7 feletti régi, velencei híd bontása, azonban a korábban jelzett munkálatok ütemezése és az azokkal járó korlátozások megváltoztak.
2026.05.15. -
Megalakult az új Országgyűlés - letette a miniszterelnöki esküt Magyar Péter
Az áprilisban megválasztott képviselők ünnepélyes eskütételével megalakult az Országgyűlés szombaton. A 199 fős Országgyűlésben a Tisza Pártnak 141, a Fidesznek 44, a KDNP-nek nyolc, a Mi Hazánknak hat képviselője van. A képviselők a történelmi zászlók előtt tettek esküt.
2026.05.09. -
Hétvégi forgalomkorlátozás az M7-esen Velencénél - bontják a régi gyalogos hidat
Szerda reggel birtokba vehették a közlekedők az új Velencei gyalogos- és kerékpáros hidat. Az új híd megnyitása után megkezdődik a régi híd elbontása. A bontási munkák ütemezetten, a 2026. május 9–10. és a május 16–17. közötti hétvégéken, szombatról vasárnapra virradó ÉJSZAKAI IDŐSZAKBAN zajlanak - adta hírül az MKIF Zrt.
2026.05.08.
Szervízdíj válthatja fel a borravalót - 10 milliárdos többletbevételt hozhat
A kormány a hazai vendéglátóhelyeken bevezetné a felszolgálási díjat, amely a vendéglősök döntése alapján 0 és 15 százalék között mozoghat. A díj a borravalót helyettesítve hozzájárulhat a vendéglátóipar szürkegazdaságának kifehérítéséhez, és a becslések szerint 10 milliárdos többletbevételt hozhat a költségvetésnek. Az intézkedés a közétkeztetést és a munkahelyi étkeztetést nem érinti, és várhatóan nem okoz jelentős drágulást a vendéglátóhelyeken.
2005.05.08. 16:01 |
A kormány a hazai vendéglátóhelyeken bevezetné a felszolgálási díjat, amely a vendéglősök döntése alapján 0 és 15 százalék között mozoghat. A díj a borravalót helyettesítve hozzájárulhat a vendéglátóipar szürkegazdaságának kifehérítéséhez, és a becslések szerint 10 milliárdos többletbevételt hozhat a költségvetésnek.
A kormány a szakmai szervezetekkel történt egyeztetés után bevezetné a felszolgálási díjat a hazai éttermekben - közölte pénteken Somogyi Zoltán, a Magyar Turisztikai Hivatal elnöke. A szervízdíjat a vendéglátóhelyek üzemeletetői 0 és 15 százalék között maguk határozhatnák meg. Az intézkedés a közétkeztetést és a munkahelyi étkeztetést nem érinti, és várhatóan nem okoz jelentős drágulást a vendéglátóhelyeken.
A lépéstől a vendéglátóipar szürkegazdaságának kifehéredését és az állami bevételek emelkedését várja a kormány, a felszolgálási díj a borravaló szerepét veheti át. Fontos, hogy a felszolgálási díj nem azonos a borravalóval, hiszen ez megjelenik a számlán is, és a vendégnek kötelező a fogyasztás után kifizetnie. A felszolgálási díj bevett szokás több európai országban, így Olaszországban és Nagy-Britanniában is, ezekben a tagállamokban nem is jellemző a borravaló - mondta Somogyi Zoltán.
A tervet az ágazati párbeszéd bizottság május elején tárgyalta meg. A tervezetet a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Pénzügyminisztérium és a Magyar Tursiztikai Hivatal május 11-én terjeszti az ágazati párbeszéd bizottság elé.
Tízmilliárdos többletbevételt hozhat
Az elmúlt négy évben folyamatosan nőtt a hazai vendéglátóhelyek forgalma, míg 2001-ben a forgalom 370 milliárd forint volt, 2004-ben elérte az 500 milliárdot. A felszolgálási díj bevezetésével az előzetes becslések szerint 10 milliárd forint többletbevételhez juthat a költségvetés. A szervízdíj a tervek szerint az szja-alapba számítana bele, és sem TB, sem egészségügyi hozzájárulás nem terhelné.
A kormány a szakmai szervezetekkel történt egyeztetés után bevezetné a felszolgálási díjat a hazai éttermekben - közölte pénteken Somogyi Zoltán, a Magyar Turisztikai Hivatal elnöke. A szervízdíjat a vendéglátóhelyek üzemeletetői 0 és 15 százalék között maguk határozhatnák meg. Az intézkedés a közétkeztetést és a munkahelyi étkeztetést nem érinti, és várhatóan nem okoz jelentős drágulást a vendéglátóhelyeken.
A lépéstől a vendéglátóipar szürkegazdaságának kifehéredését és az állami bevételek emelkedését várja a kormány, a felszolgálási díj a borravaló szerepét veheti át. Fontos, hogy a felszolgálási díj nem azonos a borravalóval, hiszen ez megjelenik a számlán is, és a vendégnek kötelező a fogyasztás után kifizetnie. A felszolgálási díj bevett szokás több európai országban, így Olaszországban és Nagy-Britanniában is, ezekben a tagállamokban nem is jellemző a borravaló - mondta Somogyi Zoltán.
A tervet az ágazati párbeszéd bizottság május elején tárgyalta meg. A tervezetet a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, a Pénzügyminisztérium és a Magyar Tursiztikai Hivatal május 11-én terjeszti az ágazati párbeszéd bizottság elé.
Tízmilliárdos többletbevételt hozhat
Az elmúlt négy évben folyamatosan nőtt a hazai vendéglátóhelyek forgalma, míg 2001-ben a forgalom 370 milliárd forint volt, 2004-ben elérte az 500 milliárdot. A felszolgálási díj bevezetésével az előzetes becslések szerint 10 milliárd forint többletbevételhez juthat a költségvetés. A szervízdíj a tervek szerint az szja-alapba számítana bele, és sem TB, sem egészségügyi hozzájárulás nem terhelné.