Kulturális hírek


/ 2007.01.22. 11:14:12 |

A Magyar Kultúra Napját ünnepli ma Székesfehérvár az Öreghegyi Közösségi Házban

Január 22-én, hétfőn 18 órától 14. alkalommal ad otthont ünnepségnek az Öreghegyi Közösségi Ház a Magyar Kultúra Napja alkalmából. A hagyományoknak megfelelően főtanácsosi, főmunkatársi és munkatársi címeket is adományoz a város a kultúra területén tevékenykedő fehérváriaknak. Az ünnepi műsor keretében köszöntő beszédet mond és címeket ad át: Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár MJV Polgármestere. A köszöntő beszéd után a Sebő Együttes játszik. A koncertet követően M. Tóth István emlékkiállításának megnyitóján vehetnek részt az érdeklődők. A tárlat anyaga válogatás a művész festményeiből.
/ 2007.01.22. 08:18:59 |

Szent Sebestyén napi búcsút tartottak a Felsővárosi Templomban

Szent Sebestyén napi búcsút tartottak a Felsővárosban, a Szent Sebestyén Templomban. Az ünnepi szentmisét követően a városrész közösségi házában forralt borral, fánkkal ünnepeltek az ott élők és vendégeik. Székesfehérváron már csak a felsővárosiak tartják azt az 1739-ben tett fogadalmat és ígéretet, amit a város lakói a pestisjárványtól való megmenekülés után tettek. A minden esztendőben Szent Sebestyén napján tartott búcsú  - akárcsak évszázadokkal ezelőtt - most is fogadalmi szentmisével kezdődött. Szent Sebestyén napján évszázadokig nem dolgoztak a felsővárosiak. (A Szent Sebestyén Templom története)
/ 2007.01.22. 02:03:02 |

M. Tóth István emlékkiálítás nyílt a Pelikán Galériában

 M. Tóth István képeiből nyílt kiállítás pénteken a Pelikán Galériában. A Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállításra a nem rég elhunyt művész teljes munkásságából válogattak képeket. A művész nevében az M betű a Maroshegyi rövidítése, ahol 1922-ben Tóth István meglátta a napvilágot. Munkásságának első szakaszában az alkotó az ebben a városrészben ért impresszióit festi meg mondta el a kiállítás megnyitón Szűcs Erzsébet művészettörténész. A kiállítás február 16-ig látogatható, a belépés ingyenes.
/ 2007.01.21. 12:36:14 |

"Hol vannak a régi álmaim?" - Ági50 koncert és zenés történelemóra volt a Méhkasaulában

 A Méhkasaula Kulturális Egyesület vendége volt pénteken Bárdos Deák Ági és a Kontroll Csoport egykori zenészei. A zenekar Ági 50. születésnapján állt újra össze és azóta nosztalgia koncertekkel járják az országot. A Kontroll a 80-as évek legismertebb underground zenekara volt így negyed évszázad távlatában érdekes volt BDA mondata, hogy "úgy látom a mai koncert zenés történelemóra lesz", mert a közönség nagy része talán akkor születhetett mikor az együttes megalakult. A fiatalok ennek ellenére tudták a dalszövegeket és végigtáncolták a koncertet.
/ 2007.01.18. 08:26:28 |

Hétfőn tart nyílt napot a Pannon Egyetem Székesfehérváron

 A Pannon Egyetem beiskolázási programjának keretében immár második alkalommal rendezi meg kihelyezett nyílt napját a Székesfehérvári Kihelyezett Képzési Helyen, január 22-én 10 órai kezdettel. A rendezvényen az egyetem minden kara, képzési helye képviselteti magát, valamint a Pannon Egyetem által kínált összes szakról és felsőfokú szakképzésről tájékozódhatnak az érdeklődők. Január 22-én 10 órakor kezdődik a nyílt nap Székesfehérváron, a Kihelyezett Képzési Helyen, a SZÜV Székházban (Gyümölcs u. 38.).
/ 2007.01.18. 00:29:10 |

Bárdos Deák Ágnes a Kontroll Csoport egykori énekese koncertezik a Szabadművelődés Házában

 Nem is olyan régen töltötte be 50. életévét Bárdos Deák Ágnes az egykori Kontroll Csoport énekesnője, a magyar underground élet egyik legjelentősebb alakja. A jubileum indította útjára az Ági 50 elnevezésű nosztalgia turnét, melynek keretein belül január 19 -én, pénteken 20 órától a Szabadművelődés Házában adnak koncertet a Méhkasaula Kulturális egyesület szervezésében. A rendezvényen a koncert mellett lesz kiállítás és különböző filmeket is vetítenek a Kontroll Csoportról. A fellépés előtt és után pedig a Méhkasaula dj-k elevenítik fel bakelitekről a 80-as évek undergroundját.  
/ 2007.01.17. 13:34:27 |

Több nemzeti emlékhelyet szeretne a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal

A magyar történelem több fontos helyszínét is nemzeti emlékhellyé nyilváníttatná a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, amely 2005 óta tervezi, hogy készít egy több helyszínből álló, nemzeti emlékhelyeket tartalmazó listát. A mostani tárcaközi egyeztetéstől azt is remélik, hogy olyan történelmi helyszínek, mint például Mohács, Székesfehérvár, vagy a Budai Vár idővel nemzeti emlékhellyé válhatnak. Ma ugyanis Magyarországon mindössze egyetlen nemzeti emlékhely van, a budapesti Hősök tere.
/ 2007.01.16. 16:32:02 |

Pati-Nagy Bence fotóriporter tárlata nyílt meg a Kodolányi János Főiskolán

Január 15-én Pati-Nagy Bence fotóriporter tárlata nyílt meg a Kodolányi János Főiskola könyvtárának olvasótermében. A mgnyitón Berta Ákos, a főiskola főigazgató-helyettese örömét fejezte ki, hogy a KJF hallgatói és dolgozói is megismerhetik Pati-Nagy Bence képeit, majd  Dr. Bakonyi Kovács István főiskolai tanárnak, a Vörösmarty Társaság elnökének adta át a szót. A Kodolányi János Főiskola tanára kiemelte: Pati-Nagy Bence színes egyéniség, sok humorral és kellő iróniával, akinek alkotómunkájában a riport és művészi fotó nem szétválasztható.
/ 2007.01.15. 02:29:45 |

Székesfehérvári és Erdélyi Bukógalambok a Köfém Sportcsarnokban

Az MGKSZ V-061 Alba Regia Galamb- és Kisállattenyésztő Egyesület a Székesfehérvári és erdélyi Bukógalambokat Tenyésztők Fajtaklubjával közösen rendezett kiállítást a hétvégén KÖFÉM Sportcsarnokban. Több száz madarat állítottak ki a tenyésztők a galambtól a pulykákon át a kakasokig. Különös figyelmet érdemes szentelni a Székesfehérvári Bukógalambnak, hiszen néhány éve a királyi városnak is elismert fajtája van. E mellett rengeteg más Európa más részéről származó madár is megtekinthető volt a Köfém Sportcsarnokban. Bővebben a Székesfehérvári Bukógalambról!
/ 2007.01.14. 17:39:56 |

Tizedik alkalommal mutathatták meg tehetségüket a fehérvári fiatalok a Városi Diákgálán

 Tizedik alkalommal rendezte meg a Bugát Pál Egészségügyi és Környezetvédelmi Szakközépiskola a Városi Diákgálát péntek este a Barátság Házában.  A rendezvényre a város minden iskolájából neveztek tanulók különböző kulturális előadásokkal. A gála megnyitóján Warvasovszky Tihamér polgármester elmondta, hogy a rendezvény fontos a város kulturális életében és megköszönte a szervezőknek, hogy 10 éve minden évben megrendezik a gálát. Az első produkciót egy olyan diák adta elő, aki a kezdetektől fogva minden évben részt vett a gálán: az idei évben Sting If you love somebody című dalát énekelte a közönségnek.