Kulturális hírek
-
Emléktűz a doni áttörés emlékére a pákozdi Mészeg-hegyen
Január 12 –én 18 h-kor a pákozdi a Mészeg – hegyen tartanak megemlékezést az 1943-as doni áttörés emlékére. A 457. sz Prohászka Ottokár cserkészcsapat tagjai emléktüzet gyújtanak. A csapat 1990 – ben alakult , a tagok az Öreghegyi Rk. Plébánián tartják minden pénteken összejövetelüket, jelenleg 18 taggal. A 457 cs. csapat felvállalta , és 2000. januárjától minden évbe meggyújtja az emléktüzet , ami tiszta időben Fehérvárról is látható.
2007.01.12. 12:44:12 -
Gyermekrajz pályázatot írt ki az Öreghegyi és Felsővárosi Közösségi Ház
Az Öreghegyi és Felsővárosi Közösségi Ház gyermekrajz pályázatot ír ki öreghegyi és felsővárosi óvodások és általános iskolai diákok részére. Az intézmény két témában várja a beérkező munkákat: Öreghegyi óvodásoknak és diákoknak: - Téli élményem Felsővárosi óvodásoknak és diákoknak: - A természet télenBővebb információ kérhető telefonon a 22/303-366 telefonszámon, ill. e-mailben az okh@okh.hu címen.
2007.01.11. 18:12:50 -
Elsevier hozzáférés a mindenki számára nyitott Kodolányi Könyvtárban
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium hat felsőoktatási intézménynek, köztük a Kodolányi János Főiskolának biztosítja a 2007-es évre Elsevier-Scopus előfizetést. Az Elsevier tudományos adatbázisa a világ legnagyobb tudományos, műszaki, társadalomtudományi és orvosi információ-gyűjteményét teszi elérhetővé kutatók, könyvtárosok, oktatók, egyetemi és főiskolai hallgatók számára az egész világon. Több mint 4000 kiadó mintegy 15500 folyóiratát dolgozza fel és 28 millió cikk kivonatot tartalmaz 1966-ig visszamenőleg. A rendszert széles körű napi felhasználásra tervezték, használata olyan egyszerű, mintha a Google keresőoldalon böngésznénk.
2007.01.11. 08:33:44 -
Január 29-én születésnapi koncertet ad a 30 éves Tilinkó zenekar
Január 26-án pénteken 18 órakor népzenei koncert és éjfélig tartó táncház kezdődik a székesfehérvári Szent István teremben. A fennállásának 30. évfordulóját ünneplő Tilinkó zenekar a fehérvári táncházak házigazdájaként és az Alba Regia Táncegyüttes zenekaraként a három évtized alatt fiatalok ezreivel szerettette meg a népzenét, néptáncot. Nagy sikerrel közvetítette a magyar népi kultúra kincseit szerte a világban Indiától Kanadáig.
2007.01.09. 13:11:04 -
Jubileumi diákgála lesz pénteken a Barátság Házában
Tizedik alkalommal rendezi meg a Városi Diákgálát a Bugát Pál Egészségügyi és Környezetvédelmi Szakközépiskola. A kulturális estnek a Megyei Művelődési Központ ad otthont január 12-én délután öt órától. Ahogy arról a fehervar.hu már többször is tudósított: minden évben teltházas volt a gála, és átlag háromszáz szereplő lépett színpadra, köztük általános és középiskolás diákok. Információink szerint a X. születésnapra a szervezők meglepetéssel is készülnek.
2007.01.08. 21:09:24
Feljegyzések egy XXI. századi elmebajról - megjelent Bialkó László Gergő blogkönyve
Teltház volt a Leonardo Jam nyílvános lemezfelvételén
A Leonardo Jam együttes nyilvános lemezfelvételt tartott péntek este a Szabadművelődés Házában. A koncertre rengetegen voltak kíváncsiak, a közönség több generációt is átfogott, hiszen kisgyerekek, tinédzserek, középkorúak és nyugdíjasok egyaránt hallgatták Pinke Miklós együttesének zenéjét. A csapat a lemezre ismertebb számait játszotta fel, de volt néhány olyan nóta is, ami a zenekar törzsközönségének is teljesen új volt. Az együttest kétszer tapsolta vissza a közönség a színpadra.
A latinok Kína határán - Mindentudás Főiskolája a Szabadművelődés Házában
A magyar nyelv eredetére számos „alternatív” elmélet létezik. Szabédi László erdélyi nyelvész szerint a magyar a latin nyelvvel rokon, és már 4000 ezer évvel ezelőtt is létezett. Az akkori latinok nyomait „meg is találta” Kína határán. Az elmélet szakmailag korrektnek tűnik. Lukács Béla előadásában a hipotézis részleteit ismertetve válaszol arra a kérdésre, hogy mi vezette Szabédi Lászlót a magyar nyelv őslatin eredetének elméletéhez. Az előadás december 14. csütörtökön, 18 órakor lesz a Szabadművelődés Házában.
Megnyilt a Téli tárlat a Pelikán Galériában - A művészek személyesen árulják műveiket
Székesfehérvári díjazottak a Betlehemi jászol pályázaton
A keményebb műfajok kedvelőit várják a hétvégén a FEZEN Klubba
Személyesen kínálják megvételre képeiket a Téli tárlaton a fehérvári művészek
A Székesfehérvári Művészek Társasága idén is megrendezi –immáron hagyományosnak mondható– Téli Tárlatát. December 8-án, 18 órakor Szele Bálint irodalomtörténész és műfordító nyitja meg a kiállítást, ahol az érdeklődők meg is vásárolhatják a képeket. A művészek a képeiket és témáikat úgy választották meg, hogy a fehérváriak nívós alkotásokat alacsony „műtermi” áron tudjanak venni szeretteiknek. A kiállítás különlegessége, hogy két napon: december 9-én és 16-án, 9 – 13 óráig az alkotók személyesen kínálják portékáikat.
A Magyar Író Akadémia legjobb alkotásai Székesfehérváron
A Magyar Író Akadémia első évfolyamának első szemeszterén született legkiemelkedőbb alkotásokból rendeznek felolvasó estet december 15-én a székesfehérvári Vörösmarty Színházban. A szépírásoktatás intézményesített formájaként októbertől működő akadémián a hónap közepén 188 hallgató fejezi be az első félévet. Ez alkalomból az Élet és Irodalom és a Litera.hu szerkesztősége által legjobbnak talált írásokat adják elő a teátrum színművészei.
Vörös Zsuzsa, Kiszely Krisztián és Hegedűs 2 László - átadták át a Prima díjakat
Kedden este a Szent István Művelődési Házban adták át a helyi Príma díjakat. Vörös Zsuzsa öttusázó, Kiszelly Krisztián fotóművész és Hegedűs 2 László képzőművész vehette át a Fejér Megyei Príma Díjat kedden este a Szent István Művelődési Házban tartott ünnepségen. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége Fejér Megyei Szervezete által rendezett programon Dr. Csapó Csilla alpolgármester is részt vett. Varga István az esemény egyik szervezője és a VOSZ Fejér megyei elnöke elmondta, hogy az országos Príma Primisszima díj kapcsán döntöttek úgy, hogy létrehozzák annak helyi vetületét. Különdíjban részesült Dr. h. c. Szabó Péter Phd., a Kodolányi János Főiskola rektora, Zágoni Erzsébet újságíró, Szabó Márta fotóművész, Várhegyi László atléta, Sobor Antal író, Drahos Béla fuvolaművész. A közönség díjat Várhegyi László kapta.