Bibliai Találkozások - új kiállítás nyílt az Egyházmegyei Múzeumban

A tárlaton reneszánsz ősnyomtatvány-bibliák, barokk, klasszicista és XX. századi bibliai témájú képzőművészeti alkotások, kortárs művészek bibliai ihletésű művei segítenek az örök tanulságokkal szolgáló bibliai találkozások történeteinek megelevenítésében...
2008.05.24. 09:57 |
Spányi Antal megyéspüspök nyitotta meg a Biblia és a Reneszánsz évéhez kapcsolódó bibliakiállítást a székesfehérvári püspöki könyvtár, az egyházmegyei múzeum, magángyűjtők és közgyűjtemények anyagaiból szombaton délelőtt a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban (Városház tér 4.).



A biblia megkerülhetetlen könyv, amelynek ismerete fontos a mai kor emberének is - hangsúlyozta Spányi Antal megyés püspök a székesfehérvári Egyházmegyei Múzeumban megrendezett Bibliai találkozások című kiállítás szombati megnyitóján.

A székesfehérvári egyházmegye főpásztora a Biblia éve alkalmából rendezett kiállításon arról beszélt, hogy a Biblia a könyvek könyve, amelynek ismerete nélkül nem tudjuk megérteni zsidó - keresztény kultúránkat. A Biblia minden korok embere számára biztos utat mutat az erkölcsi emelkedettségre - tette hozzá. A tárlat nem csak a bibliakiadások sokféleségét és sokszínűségét mutatja be, hanem a Szentírás tanítását a képzőművészet és az installáció eszközeivel viszi közelebb az emberekhez - mondta Spányi Antal.

A különleges bibliakiadások mellett a székesfehérvári egyházmegyei múzeum eddig nyilvánosság elé nem került ritkaságai, a püspökség több mint félezer ősnyomtatványt őrző könyvtárának több tucat értéke, továbbá mintegy száz, tárgyában a Bibliához kapcsolódó képzőművészeti alkotás látható a kiállításon. A tárlat anyagát az egyházmegyei gyűjteményekből, magángyűjtők és közgyűjtemények anyagaiból állították össze. Láthatók a kiállításon a budapesti Zsidó Múzeumból kölcsönzött ötvösmunkák, köztük egy tóramutató és egy tóravért, valamint kiállították az Országos Széchenyi Könyvtár Vizsolyi Bibliájának egy korrektúralapját.

Szilárdfy Zoltán művészettörténész gyűjteményéből értékes barokk kori metszetek, köztük Gottfried Bernhard Göz metszetei, festményei láthatók. A tárlaton kiállították Franz Anton Maulbertsch Mária látogatása Erzsébetnél című munkáját, Kondor Béla, Borsos Miklós, Pekáry István képeit, s nyomdatörténeti érdekességként egy magasnyomású Gutenberg-kézisajtót. A kiállítás november elejéig lesz látható.