Kulturális hírek
-
Roberta Camelia de Montety képei a fehérvárcsurgói Károlyi kastélyban
Augusztus 25 és szeptember 13 között a Károlyi József Alapítvány bemutatja Roberta Camelia de Montety festőművész alkotásait a fehérvárcsurgói Károlyi Kastélyban. A magyarországi irodalmi tanulmányokat végzett és a magyar művészeti világot felfedező, de a francia szimbolizmus által is befolyásolt fiatal festőművész, arra invitálja a művészetek kedvelőit, hogy „a hit és a rejtett emberi sors vezérfonala által átszőtt több síkban lássák a történelmet”.
2006.08.31. 09:42:35 -
A győztes mindent visz - Bokor Bianka lett Fehérvár szépe
Látványos gálán döntött a zsűri arról, hogy ki legyen az idei évben Fehérvár Szépe. A gálán a lányok bemutatkoztak és megmutatták, hogyan táncolnak és hogy néznek ki bikiniben és nagyestélyiben. A zsűrielnök Warvasovszky Tihamér polgármester egy görög bölcstől idézve azt mondta, hogy a nők fegyverként kapták a szépséget, majd hozzátette, hogy a lányok szebbé tették a város napjait szépségükkel, kedvességükkel. A gála végén a zsűri Bokor Biankát választotta Fehérvár szépének, udvarhölgyei pedig Molnár Fruzsina és Bencsik Adrienn lettek. A Hírlap Szépének pedig Zahola Erikát választotta a közönség. (Tekintse meg képgalériánkat!)
2006.08.27. 00:43:59 -
Látványos szuperprodukcióra készülnek a Sóstói Stadionban
2006. augusztus 25-én 21 órakor látványos szuperprodukció színhelye lesz a Sóstói Stadion. Az előadás kuriózuma, hogy plusz 100 fiatal táncol majd a Vörösmarty Színház Hair című produkciójában, akiket 300 jelentkező közül választott ki a színház tánckarvezetője, Szakál Attila. Az egyszeri és különleges előadás próbái március közepe óta folynak Szakál Attila tánckarvezető irányításával, Gál Gergő és Nagy Attila vezetésével. A jövőben szeretnék, hogy a Sóstói Stadion mint rendezvényközpont is szerepet vállaljon a város kulturális életében.
2006.08.25. 11:34:39 -
Országos elismerések a Főnix Fotóművészeti Kör alkotóinak
Az idén a székesfehérvári Öreghegyi Közösségi Házban működő Főnix Fotóművészeti Kör két alkotója is elnyerte a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének díjait. A MAFOSZ évente egyszer zsűrizi az alkotókat, az idén a pályázatra 62 alkotócsoportból, 499 szerző, 998 db képet adott be. A szövetség vándorserlegét és plakettjét nyerte el a fehérvári Nervetti Károly és Wágner Csapó József. Wágner Csapó két díjat is kapott a zsűritől, ugyanis elnyerte a Magyar Fotóművészek Világszövetsége különdíját is. A pályázatra beadott képek összpontszáma alapján a Szabó László vezetésével működő Főnix Fotóművészeti Kör az első helyen végzett az országos megmérettetésen.
2006.08.25. 11:15:16 -
Bevezetés a művészetkritikába - tanfolyam indul a Városi Képtárban
A Városi Képtár - Deák Gyűjtemény tanfolyamot hirdet a művészet és a művészetkritika-írás iránt érdeklődő 16 éven felüli fiataloknak és idősebbeknek. Az előadás sorozat egyrészt diavetítéses formában ismerteti az 1945 utáni egyetemes és magyar művészeti irányzatokat, majd bemutatja a magyar művészetkritika klasszikus alakjait. Végezetül gyakorlati formában megismertet a művészetkritika-írás egyes műfajaival. A szeptemberben induló 20 előadás, illetve gyakorlati foglalkozás időtartama kéthetente 2 óra.
2006.08.22. 08:33:01
Az Ukrajnából érkezett magyar-ruszin együttes a Técsői banda táncoltatta meg a fehérváriakat
Szerdán este az indiai, lengyel, francia tánccsoportok zenészei mutatkoztak be a folkesten, ahol hangszerbemutatót is tartottak. A nemzetközi együttesek mellett bemutatkozott az ukrajnai Tisza menti településről érkezett együttes a Técsői Banda. A zenekar tagjai magyarok, bár legtöbb daluk a ruszin hagyományokat örökíti. A zenészek négy hangszert szólaltattak meg a Városház téri szabadtári színpadon: dobot, hegedűt, harmonikát és egy különleges kis cimbalmot. (Tekintse meg képgalériánkat!)
A Királyi Napok programjait itt találja!
Az Árgus új főszerkesztője mutatta be a megújult újságot a közönségnek
A táncosok jelmezes felvonulásával kezdődött kedden este a Királyi Napok
A Belvároson keresztülhaladó jelmezes felvonulással vette kezdetét a Királyi Napok. Az egy hétig tartó programsorozaton 10 ország mutatja be táncait. A felvonulás a Fő utcán haladt végig a Városháztéren felállított szabadtéri színpadig, ahol sokan már órák óta várakoztak, hogy jó helyről szemlélhessék a megnyitó műsort. A néptánc fesztivált Warvasovszky Tihamér polgármester nyitotta meg, beszédében örömét fejezte ki, hogy Székesfehérvár adhat helyet a fesztiválnak és pont egy "számunkra rendkívül fontos ünnep alatt". A megnyitó után a tánccsoportok adtak ízelítőt népi kultúrájukból. (Tekintse meg képgalériánkat!)
A Királyi Napok részletes programját itt találja!
Gyertyafényes hangverseny a fehérvárcsurgói Károlyi Kastélyban
Mindenkit várnak az augusztus 20-i ünnepségekre Székesfehérváron
A város önkormányzata augusztus 17-én tart Ünnepi Közgyűlést, majd aznap délután öt órakor a Fejér Megyei Önkormányzattal közösen ünnepel a Szent István szobornál. Az ünnepséget követően Szent István szarkofágjánál helyeznek el virágot az államalapításra emlékezve. Augusztus 20-án fél 11-kor kezdődik az ünnepi szentmise, amit az új kenyér megáldása követ a Városház téren. Az Öreghegyi Mulatságok augusztus 19-én lesz a Bory-vár környékén. A Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál programjairól pedig itt olvashat részletesen.
Jelmezes felvonulás a Fő utcán este 7 órától - ma kezdődnek a Királyi Napok
Figaro Házassága - vasárnap pótolják az elmaradt premiert
Augusztus 11-én pénteken tartották volna Mozart Figaro Házassága című vigoperájának premierjét, az előadást azonban elmosta az eső. Az előadás pótlására vasárnap, augusztus 13.-án 21 órakor kerül sor a Vörösmarty Színházban. A darabot Réczei Tamás rendezi, a vigopera karmestere a Liszt -díjas Drahos Béla. A képre kattintva tekintse meg képgalériánkat a darab főpróbájáról! (fotók: Wágner Csapó József)
Figaro és a szolga komikus konfliktusa a Városház téren
A Musica Regia sorozat keretein belül mutatja be a Vörösmarty Színház társulata a Figaro házassága című vígjátékot. A Pierre Augustin Caron de Beaumarchais által írt darab Figaro esküvőjének napját dolgozza fel. A főszereplőt alakító Quintus Konrád előtt a házasság napján derül ki, hogy senki sem olyan, mint aminek gondolja és a barátai igazából az ellenfelei. Ebből következően a nap során többen megpróbálják megakadályozni a frigy létrejöttét és kelepcébe csalni a grófot, ami komikus jelenetekbe keveri főhősünket. A darab végén az igazság győz és végül a szolga a gróf fölé kerekedhet. A Lendvai Zoltán által rendezett darab legközelebb augusztus 9-én tekinthető meg a Városház téren.
Fehérvár Szalon 2006 - minden fehérvári alkotó pályázatát várják
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Városi Képtár – Deák Gyűjtemény és a Szent István Király Múzeum "Fehérvár Szalon 2006" címmel képző-, ipar- és fotóművészeti kiállítást rendez 2006 szeptember 9. és október 1. között a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A pályázat nyilvános: minden Székesfehérváron élő vagy a városban dolgozó alkotó pályázhat. Egy-egy művész 2 db különálló alkotást vagy 1, legfeljebb 3 darabból álló sorozatot adhat be.
35 éve még működő gyógyszertár volt a Fekete Sas Patika
A régi, XVIII. századi patikák közül a székesfehérvári Fekete Sas működött legtovább eredeti funkciójában. A modern követelményeknek, azonban már egyre kevésbé felelt meg, így 1971-ben bezárták és a két évszázad alatt meglehetősen megrokkant berendezést restaurálták. Az eredeti berendezéssel nagyjából egykorú a felszerelés egy része, mely szintén megtekinthető az állandó kiállításon. Még a jezsuiták készítették a kiemelkedően szép gyógyszerprést a hozzá tartozó rézmozsárral, s talán az ő idejükből származnak a szépen festett fatégelyek is.