Kulturális hírek


/ 2009.08.27. 11:00:26 |

Zene és festészet - mandolin koncert a Fehérvárcsurói Károlyi kastélyban

 A Károlyi József Alapítvány szervezésében augusztus 28-án, a „Zene és festészet” sorozat keretei között 19.30-kor kiállításra lesz, melynek megnyitóját este nyolc órakor mandolin és gitár koncert követi. Közreműködik: Forgách Péter (mandolin) és Szilvágyi Sándor (gitár). Repertoárjukban elhangzik többek között Tomasio Albinoni a-moll szonátája, Giuseppe Lauro G-dúr szonátája, Antonio Vivaldi D-dúr concertója és Ludwig van Beethoven Esz-dúr szonátája.
/ 2009.08.26. 21:55:32 |

466 éve foglalták el a törökök Fehérvárt - ekkor kezdődött a királysírok feldúlása

 A török sereg 1543. augusztus 23-án érkezett Fehérvár határába és augusztus 28-án kezdték el az ostromot, melyben elsőként a Sziget és Ingovány külvárosok estek el. A török szeptember 2-án a várat is ostrom alá vették. Ekkor esett el a Budai külvárosban rekedt Varkocs György várkapitány, a Budai kapunál vívott küzdelemben. A törökök szabad eltávozást ígértek, majd megszegték szavukat és megölték az akkori fehérváriakat, illetve ekkor dúlták fel a királysírokat is. A várost 1686-ban foglalták vissza, azonban 1601-től egy esztendőre kiűzték a törököt Fehérvárról.
Fehérvár története a Városi Levéltár honlapján
/ 2009.08.23. 11:29:14 |

135 éve nyitotta meg kapuit Székesfehérvár első kőszínháza

 A Székesfehérváron 1860-ban alakult „Színészpártoló Társaság” önálló kőszínház építését szorgalmazta, ennek alapkövét 1872 augusztus 8-án rakták le, majd két évre rá 1874 augusztus 22-én nyitotta meg kapuit a város kőszínháza. A fehérvári színháznak nagy múltja, dicső szerepe volt a magyarországi színjátszás történetében. Vörösmarty nevét egyébként 1913 óta viseli a színház.
/ 2009.08.19. 22:41:11 |

Több ezren voltak idén is az Öreghegyi Mulatságokon

 Idén immár 18. alkalommal rendezték meg nemzeti ünnepünk előnapján, augusztus 19-én az Öreghegyi Mulatságokat. Az egész délutánt és estét felölelő színes programsorozat minden korosztálynak tartogatott meglepetést. Az új kenyeret Tornyai Gábor atya áldotta meg, aki az öreghegyi Magyarok Nagyasszonya Plébánia plébánosa. Köszöntőt pedig Vargha Tamás, Székesfehérvár tanácsnoka és Östör Annamária az Öreghegy önkormányzati képviselője mondott.
/ 2009.08.19. 10:15:19 |

Zárva marad idén a királyok osszáriuma a Romkertben

Nem nyitják fel idén a székesfehérvári romkertben azt a kőlapot, amely alatt a koronázó és temetkező bazilika feltárása során talált emberi maradványok, köztük az uralkodók csontjai vannak. - számol be a National Geographic honlapja. A kőlap felemelése és elcsúsztatása állítólag félmillió forintba kerül és ugyanennyi a visszahelyezés költsége is, így a múzeum nem tudja kigazdálkodni az összeget.
/ 2009.08.18. 09:45:42 |

Öreghegyi Mulatságok szerdán a Bory-vár környékén

 Idén immár 18. alkalommal kerül sor nemzeti ünnepünk előnapján, augusztus 19-én az Öreghegyi Mulatságokra. Az egész délutánt és estét felölelő színes programsorozat minden korosztálynak tartogat meglepetést. A Bory-vár előtti teret és környékét lezárják, így a szervezők azt javasolják, hogy az öreghegyiek gyalog, a más városrészekből érkezők pedig busszal jöjjenek a mulatságokra.
PROGRAMOK A CIKKBEN!
 
/ 2009.08.17. 18:24:29 |

Felszentelték IV. Béla király domborművét a Nemzeti Emlékhelyen

 IV. Béla, a második honalapító domborművével bővült a Székesfehérváron eltemetett királyok galériája. Kodolányi László ötvös-iparművész alkotását hétfőn szentelte meg Spányi Antal megyéspüspök. A Nemzeti Emlékhely kőtárának falán elhelyezett, 80x80 centiméter nagyságú, vörösréz dombormű a Magyar Állatorvosi Kar, köztük 115 állatorvos és 8 állatgyógyászathoz kötődő intézmény adományaiból készült el.
KÉPGALÉRIA a dombormű avatásáról
/ 2009.08.16. 21:59:49 |

Királyi Napok - programok minden nap Székesfehérvár belvárosában

 Idén 110 programmal várja az érdeklődőket Székesfehérvár legnépszerűbb nyári fesztiválja, a Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál. Szombaton kora este indonéz, thaiföldi, mongol, venezuelai, holland, bolgár, szlovák, spanyol és magyar táncosok ünnepi menetével vette kezdetét az idei fesztivál, melyet Brájer Éva a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnöke nyitott meg több ezer ember előtt.