Kulturális hírek


/ 2011.01.27. 11:59:20 |

Óvodások farsangi alkotásaiból nyílik kiállítás a Sziget utcai könyvtárban

2011. január 31-én délután fél négykor „Farsangolunk” címmel nyílik kiállítás a Tolnai Utcai Óvoda gyermekeinek alkotásaiból a Városi Könyvtár Sziget Utcai Tagkönyvtárában. A tárlaton farsanghoz kötődő élmények jelennek meg a kiállított alkotásokon. A kiállítást Szolga Rózsa, a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola tagozatvezető-helyettese nyitja meg. A kiállítás február 12-ig tekinthető meg a könyvtár nyitva tartási idejében.
/ 2011.01.26. 12:40:15 |

Kor-Társ Nyugdíjas Ki-Mit-Tud? már tizennyolcadik alkalommal Székesfehérváron

 Ismét megrendezi a Kor-Társ Nyugdíjas Ki-Mit-Tud?-ot a Szabadművelődés Háza. A versenysorozat a nagykorúságát ünnepli, ez lesz ugyanis a tizennyolcadik alkalom. A Fejér megyében élő nyugdíjasok két kategóriában nevezhetnek, megmérettethetik magukat az előadóművészet, illetve a képző-, ipar- és népművészet területén.
/ 2011.01.25. 09:58:12 |

Idén is meghirdeti meseíró pályázatát a Gárdonyi Géza Művelődési Ház

A székesfehérvári Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár ismét nemzetközi meseíró pályázatot hirdet. A pályázatra a világ bármely országában élő 8–15 éves gyermekek magyar nyelven írott meséit várják postai úton vagy e-mailben, csatolt dokumentum formájában 2011. április 15-ig. A döntést követő ünnepélyes eredményhirdetés 2011. május 28-án, szombaton lesz Székesfehérváron.
/ 2011.01.25. 08:53:10 |

Önkénteseket keres a Városi Képtár - Deák Gyűjtemény

 A Városi Képtár-Deák Gyűjtemény olyan önkénteseket keres, akik az intézmény működésébe betekintést nyerve hosszabb távon segítenek a hétköznapi tevékenységek ellátásában, valamint a művészeti területen belül ötleteikkel, munkájukkal bővíthetik is azt. Az önkénteseket január 25-én kedden 15 órakor várják a Városi Képtár épületében, az Oskola utca 10. szám alatt.
/ 2011.01.23. 20:19:08 |

A Nemzeti Filharmónikusok koncertjével hivatalosan is kezdetét vette a Liszt-év

 A Nemzeti Filharmonikusok koncertjével hivatalosan is elkezdődött a Liszt-év. A nyitórendezvényen beszédet mondott Schmitt Pál köztársasági elnök is. Egész évben számtalan koncerttel és más kulturális rendezvénnyel emlékeznek majd országszerte és külföldön is arra, hogy kétszáz éve született Liszt Ferenc. A Liszt-évet megnyitó hanversenyen a Magyar Koronázási Mise is felcsendült, melyet csütörtökön este Székesfehérváron is játszott a Vörösmarty Színházban a zenekar.
/ 2011.01.23. 16:43:29 |

A Magyar Kultúra Napja a Vörösmarty Színházban

 A Vörösmarty Színházban ünnepelte Székesfehérvár és Fejér megye a Magyar Kultúra Napját szombaton este. Január 22-én annak emlékére rendeznek országszerte kulturális programokat, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt. A Vörösmarty Színházban megrendezett gálaesten színpadra léptek a Vörösmarty Színház művészei, az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és az Alba Regia táncegyüttes, valamint a megye művészeti közösségei is.
/ 2011.01.22. 19:19:35 |

A Magyar Kultúra Napját ünnepelte a város az Öreghegyi Közösségi Házban

 Kiállítással és ünnepi műsorral ünnepelte a város a Magyar Kultúra Napját az Öreghegyi Közösségi Házban. Székesfehérvár kulturális életének képviselőit Földi Zoltán önkormányzati képviselő és Spányi Antal megyéspüspök köszöntötte. Az ünnepi program keretében nyílt meg Kő Pál Munkácsy- és Kossuth-díjas szobrászművész, valamint Halassy Csilla szobrászművész tárlata is.
/ 2011.01.22. 00:26:54 |

Városi Diákgála a Szent István Művelődési Központban

 Az I. István középiskola tagintézményeinek összefogásával a város művészeti csoportjai mutatták be alkotásaikat a Magyar Kultúra Napjának előestéjén. A Szent István Művelődési Házban megrendezett eseményen a diákok a magyar művészet teljes palettáját felmutatták. 14. alkalommal rendezték meg a diákgálát. Székesfehérvár városát Mészáros Attila ifjúsági tanácsnok képviselte.
/ 2011.01.20. 08:23:09 |

Hűség - Székesfehérvár fogadalmi szentmiséje a Felsővárosi Templomban

 Január 20. Szent Sebestyén napja fontos ünnep nemcsak a városrész, hanem egész Székesfehérvár életében. 1739-ben, a pestisjárvány idején a felsővárosiak böjtöt tartottak és körmeneteken kérték Szent Sebestyén közbenjárásával Istent, hogy menekítse meg őket. A fehérváriak szerencsésen megmenekültek és fogadalmuk részeként először kápolnát, majd templomot emeltek Szent Sebestyénnek.
/ 2011.01.20. 00:31:55 |

A felsővárosi Szent Sebestyén templom története

A felsővárosiak kápolnáját, már 1775-ben templomnak minősítették. A Belvárosi és a Felsővárosi plébánia, közel azonos létszámmal vált külön: a felsővárosiak első plébánosa Szabó József lett 1778-ban. A városrész polgárai a bővítés érdekében folyamatosan kulcsoltak a városvezetésnél és a püspökségnél. Gyűjtést is szerveztek a templom megnagyobbítására 1800-ban és szép számmal adakoztak a városrész lakói. A templomot 18001 és 1807 között építették szép nagy templommá. A két torony építése 1836-ban történt, Fridl Károly rajzmester tervei alapján készült. Az építkezés idejére még a téglaégetőt is a templom rendelkezésére bocsátotta a város... Képek a Szent Sebestyén templomról