Kulturális hírek
-
Vakler Lajos és Kabáczy Szilárd -posztumusz- kaptak az idén Penna Regia díjat
Vakler Lajos a Fehérvár Televízió munkatársa és Kabáczy Szilárd fotóművész kapta az idén a Penna Regia díjat. A Szabad Sajtó napja alkalmából a Polgármesteri Hivatal Kistanács termében a város polgármestere Warvasovszky Tihamér is köszöntötte a városban tevékenykedő újságírókat. Kabáczy Szilárd posztumusz kapta az elismerést, helyette felesége vette át a díjat. Vakler Lajos a Fehérvár Televízió újdonsült Penna Regia díjasa fontos feladatának tartja, hogy minél több értékes portré és dokumentumfilmet készítsen. A kalandos életű televíziós labdarúgó, majd szociális munkás is volt, a szakmával az Esély társadalompolitikai folyóiratnál ismerkedett, majd 1999-tól a Fehérvár Televízió munkatársa lett...(fotógaléria a díjátadásról)
2005.03.11. 06:10:24 -
Térségi iskola és óvodafejlesztésre nyertek pénzt fehérvári intézmények
A TIOK - Térségi Iskola és Óvodafejlesztő Központ - Közép-Dunántúli Konzorcium pályázata 125 millió forintot nyert, a konzorcium tagjaként három székesfehérvári oktatási intézmény: a Gyöngyvirág Óvoda, a Hétvezér Általános Iskola és a Szt. István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Középiskola is részt vehet a programban, amely kétéves ciklus keretében az óvodától a középiskola végéig fejleszti a gyerekek szövegértési-szövegalkotási, matematikai-logikai, életpálya építési kompetenciáit.
2005.03.09. 13:00:44 -
Kozák András-filmek a Vidám Színpadon
Kozák Andrásra, a másfél hete hatvankét évesen elhunyt Kossuth-díjas művészre filmjeivel és egy fotókiállítással emlékeznek március 21-én, hétfőn a Vidám Színpadon. A Vidám Színpad társulatához Kozák András egy esztendeje csatlakozott, és két Shakespeare-műben, az Ahogy tetszikben és a Tévedések vígjátékában lépett fel. Az előcsarnokban fotókiállítás nyílik, ahol Kozák András legemlékezetesebb filmes szerepeit felidéző fotók lesznek kiállítva, a színházteremben pedig hat főszereplésével készült film kerül bemutatásra.
2005.03.09. 12:38:22 -
2010-ig tartó kulturális koncepció anyaga lesz majd Európa Kulturális Fővárosa pályázat
Boldizs Kálmánné alpolgármester bejelentette, hogy a hétfői döntés alapján a nem nyert kategóriába került a város „Európa Kulturális Fővárosa” pályázata. Az alpolgármester asszony kiemelte, a város mindent megtett azért, hogy a lehető legjobb pályázatot nyújtsa be, így arról biztosíthatja a város vezetését, a közművelődésben és a kulturában dolgozókat, hogy ez lesz az a szakmai anyag, amely a 2010-ig tartó kulturális koncepció alapja lesz. Szele István közművelődési irodavezető elmondta, Székesfehérvár képviseletében nemrégiben Kassel-ben járt, ahol az Európa Kulturális Fővárosa címre kandidáló 10 német várossal együtt a jelenlevő 11 magyar város képviselője megalakította a Kulturvárosok Egyesületét.
2005.03.08. 17:45:34 -
A héten még a mínuszok röpködnek nem a madarak...
A héten még biztosan tart a márciusi tél, legalábbis az időjárás előrejelzés szerint pénteken hajnalban akár -15 fok is lehet a szélvédett területeken. Hóesésre is számíthatunk és közben reménykedhetünk, hogy az idei Március 15-ét nem hóesésben ünnepeljük. Ha jól emlékszem tavalya Petőfi szobor avatásán már nem kellett a télikabát, de ha a gimnáziumi évek alatt töltött Március 15-re gondolok, akkor az jut eszembe, hogy ilyenkor már szoknyában jöttek a lányok iskolába. Visszatérve egy kicsit az idei márciusra: nem messze a várostól Iszkaszentgyörgy és Guttamási fele készítettünk néhány érdekes képet a hófúvásról...
2005.03.08. 07:57:34
Nem jutott tovább a székesfehérvári pályázat
Az Európa Kulturális Fővárosa cím elnyerésére a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma kétfordulós pályázatot hirdetett. Az első, minősítő előpályázatot a tárca 2004. október 7-én írta ki, melynek beadási határideje 2004. december 31.-e volt. Összesen 11 város nyújtott be pályázatot: Budapest, Debrecen, Eger, Győr, Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Pécs, Sopron, Székesfehérvár és Veszprém. A pályázatokat az első fordulóban egy magyar államigazgatási és kulturális szakemberekből álló 7 fős bizottság bírálta el. A bizottság 3 város – Eger, Miskolc, Pécs - pályázatát egyhangúlag, 4 városét – Budapest, Debrecen, Győr, Sopron - pedig egyszerű szótöbbséggel javasolta továbbjutásra érdemesnek.
Utazás Jules Verne csodálatos világába
10. Páholyszemle a Barátság Klubmoziban március 3 és 5 között
A Barátság Klubmozi március 3 és 5 között rendezi meg a 10. Páholyszemlét. A három nap alatt összesen 10 filmet tekinthetnek meg a művészfilmek rajongói. A filmeken túl pedig minden este egy-egy filmrendezővel is beszélgethet a közönség. Vendég lesz többek között Varga Ágota és Kármán Irén filmrendező és Józsa Márta szerkesztő-riporter is. A vetítések mindhárom nap este hatkor kezdődnek.
Gyöngyhalász Filmhét 2005 - A Barátság Klubmozi március 17-től 22-ig vetíti a "gyöngyszem" filmeket
Január 27-én indult a Gyöngyhalász Filmhét 2005, mely a Budapest Film régi forgalmazási elképzelését valósítja meg, miszerint válogatást ad a világ rejtett filmkincseiből. Székesfehérváron a Barátság Klubmoziban március 17-től 22-ig lesznek láthatóak a filmhét keretében vetített alkotások, többek között Roger Mitchell "Anya és szerelem" című filmje, az "Ezen a világon", "A kis virtuóz" és az "Utolsó élet az univerzumban című filmek.
Virtuális obszervatóriumok a téma ma délután a Barátság Házában
Vajon a virtuális obszervatóriumokban nem az igazi, hanem a virtuális eget vizsgálják? Bizonyos értelemben igen. A csillagászok hatalmas adatbázisokban tárolt adatokat értékelnek ki, amelyek persze eredetileg a valódi égről készültek - esetleg sok ezer kilométerre található műszerekkel. A feldolgozásra olyan számítógépeket is használhatnak, melyek dolgozószobájuktól sok ezer kilométerre vannak. A virtuális obszervatóriumokról kedden délután 5 órakor tart dr. Nagy Resző főiskolai docens előadást a Barátság Házában.
IPM-Elmebajnokság - Fehérvári fiatalok részvételével
Országos elmebajnokságot indított az Interpress Magazin. A megmérettetésre a www.elmebajnoksag.hu weboldalon egy teszt kitöltésével lehet jelentkezni. A teszt 21 kérdésből áll, melyre maximum 11 perc alatt választ kell adni. A kérdések mind a tudomány, mind az irodalom világát érintik. Aki sikeresen tölti ki a tesztet részt vehet az elődöntőn. Az elődöntő legjobbjai kerülnek be a döntőbe, melyet május első felében Budapesten rendeznek. A fődíj egy Bajkál-tavi tudományos expedíció. Dr. Mezővári Gyula, az IPM főszerkesztője a versenyről tartott sajtótájékoztatón elmondta, már most rengeteg fiatal jelentkezett, köztük Fehérváriak is.
Demjén Ferenc, Horváth Charlie és Somló Tamás a Köfémben ma este
Új igazgató, megújuló épület - maroshegyi kultúrközpont lesz a Gárdonyi Géza Művelődési Ház
Új gyűjtőportálon Székesfehérvár honlapjai
A linkpark.hu internetes gyűjtőportál szerkesztői megkezdték a szekesfehervar.linkpark.hu weboldal kiépítését. Eddig három kategória, a média, a szórakozóhelyek és az iskolák linkjeit gyűjtötték egybe. A szolgáltatás folyamatosan bővül, hétről-hétre új kategóriák megjelenése várható. Aki szeretné honlapját ezen a gyűjtőportálon népszerűsíteni, annak egy e-mailt kell küldenie a szerkesztőnek a szekesfehervar@linkpark.hu címre.
Irodalmi-zenei est a Kávészínházban vasárnap este
Február 13-án vasárnap 19 órától irodalmi-zenei estet rendeznek a Kávészínházban. A "Zavarestre" keresztelt irodalmi fórum a Ribillió Irodalmi Estek folytatása. Bialkó László versein és novelláin túl más szerzők műveit is bemutatják a szervezők. A zenéről Nap(Eleven Hold) és barátai gondoskodnak. A belépés a programra ingyenes.