-
Film a borzalmakról
A pákozdi katonai emlékpark lövészárkaiban folytatódott a „Haza! – Lantai Májer József szibériai hadifogoly naplója" című film forgatása. A fiatal katona az I. világháborús harcokról és a hadifogoly létről számol be naplójában.
2023.11.24. -
A Bakony Füszért múltja
Ismét érdekes gyűjtemény került fel a Városi Levéltár és Kutatóintézet oldalára, a Székesfehérvár Topotékára, ahol ezúttal egy 1950-ben alapított székesfehérvári cég, a Bakony Füszért fotói, kordokumentumai láthatók.
2023.11.21. -
497 éve temették el II. Lajost
A török elleni küzdelemben a középkori Magyar Királyság két uralkodóját veszítette el: 1444. november 10-én hunyt el a várnai csatában az akkor húsz éves I. Ulászló magyar király (1440–1444), majd 1526. augusztus 29-én az ugyancsak huszadik életévében járó II. Lajos (1516–1526) Mohácsnál.
2023.11.10. -
940 éve avatták szentté Imre herceget Székesfehérváron
1083 november 4-én Székesfehérvár ismét szentté avatási ünnepre készülődött. István király földi maradványainak augusztusi felemeltetését két és fél hónappal követte fia, Imre herceg kanonizációja. Amint az ismeretes, a kezdeményező király I. László (1077–1095) volt, akit 1192-ben III. Béla (1172–1196) kezdeményezésére iktattak a szentek sorába.
2023.11.06.
Vénus hazatért - egész augusztusban látható lesz az aukción vásárolt szobor fej a Múzeumban

Az augusztusi fehérvári kiállítás után a Szépművészeti Múzeum műtárgy laborja vizsgálja majd a szobrot.
A pannoniai műtárgyat a Szent István Király Múzeum egy árverésen vásárolta meg 2023. június 30-án a Római Gyűjtemény számára, majd a szoborfej Székesfehérvárra szállítására a nemzetközi műtárgyvédelmi feltételeknek megfelelően került sor.

A műtárgyat a jelenlegi, restaurálás előtti állapotában augusztusban bárki megcsodálhatja a Szent István Király Múzeum Rendház épületének Látogatóközpontjában.
A műtárgy megvásárlásáról dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója és dr. Belényesy Károly, a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója közösen számolt be hétfőn délután.
Nem túl gyakori a magyar közgyűjtemények és múzeumok tekintetében, hogy aukción műtárgyakat vásároljanak – mondta el dr. Cser-Palkovics András polgármester. „Fontosnak tartottuk, hogy nyilvános sajtóeseményen számoljunk be a sikeres vásárlásról, hiszen gyönyörű darabbal gazdagodott a Szent István Király Múzeum gyűjteménye. Az a szándékunk a múzeum vezetésével együtt, hogy ha bárhol a világon előkerül olyan műtárgy, ami a városhoz kötődik és a múzeum gyűjteményébe való, akkor azt – ha lesz rá lehetőségünk – szeretnénk hazahozni. Külön köszönöm a múzeumnak, hogy a szobor bárki által megtekinthető lesz augusztusban a Fő utcai felújított rendház épületben.”
Június elején tudtuk meg, hogy a szobor bekerült egy árverési katalógusba, és rögtön ezután elkezdtük az intézkedést – ismertette dr. Belényesy Károly, a Szent István Király Múzeum szakmai igazgatója. „Rendkívül sok antik régiség került ki a 19 században a világ műkincspiacára, és a tulajdonosok sokszor eladásra kínálják ezeket a műtárgyakat. A Venus szoborfej is egy család tulajdonában volt, és egy bruges-i aukciósház kínálta eladásra. A francia nyelvű proveniencia eredetiségvizsgálat tanúsítványán pedig származási helyként Székesfehérvár volt megjelölve. Gyorsan lépéseket tettünk az aukciósház irányába, mert szerettük volna közvetlenül megvenni a családtól, végül azonban az árverésen kellett részt vennie a múzeumnak, ahol sikerült megvásárolnunk a műtárgyat, mintegy négyezer euróért. Mindenki számára izgalmas lesz majd az a kutatás, ami az augusztusi kiállítás után kezdődik: a Szépművészeti Múzeum műtárgylaborjába kerül az alkotás, s a vizsgálat közelebb visz minket majd a történetéhez.”
A műtárgy egy mészkő női fej, melynek orra későbbi kiegészítés. Paraméterei a következők: 305 mm magas, szélessége 152 mm.
A Szépművészeti Múzeum laborjában roncsolásmentes neutronrezonancia-képalkotás kutatási módszer alapján elvégzett analízisre kerül sor, majd ezek eredménye alapján egy restaurálási folyamat veszi kezdetét. A műtárgyvizsgálatok után a térség római kori történetére vonatkozóan gazdagodhat a tudásunk. A szoborfej pedig a székesfehérvári Szent István Király Múzeum régészeti gyűjteményébe kerül.