-
Hangját vesztett harang
A hangját vesztett fekvő harang, az átélt borzalmakat megtestesítő köztéri alkotások, a vonattal a frontra induló katonák emléktáblája, a harcban elesetteknek megnyugvást kérő, az életért hálát adó feszületek és egykor volt épületek helyére emlékeztető kövek mellett nap mint nap elhaladunk Székesfehérvár utcáin.
2025.01.11. -
80 éve történt
Székesfehérváron az 1944 december 22-től egészen 1945 január 21-ig tartó, első szovjet megszállás időszaka alatt rettenetes és kegyetlen bűnöket szenvedtek el az akkori fehérváriak. A szovjetek által végrehajtott rémtettek, a brutalitás és a lakosság ellen irányuló kegyetlenség egyike volt a második világháború legszörnyűbb eseményeinek. Az alábbi írást csak erős idegzetű olvasóinknak ajánljuk!
2025.01.07. -
80 éve történt - "soha ne forduljon ilyen elő többet!"
Fekete Pál 11 éves volt amikor 1944 december 24-én elkezdődött Székesfehérvár történelmének legsötétebb fél éve. A háborút Fehérváron átvészelő kisfiú ma 91 éves. Visszaemlékezését arról, hogy hogyan élte túl édesanyjával és testvéreivel a háborút Székesfehérváron, a Felsőváros II. világháborús áldozatainak emlékművénél mesélte el.
2024.12.29. -
80 éve történt
Székesfehérvár bevételéért 1944 december 22-én indult meg a szovjetek támadása és a következő napon már ők birtokolták városunkat. Az ezt követő három hónap szinte a földi pokol volt Fehérváron, megannyi szomorú történettel. Egészen 1945 március 22-éig elkeseredett összecsapások színtere volt a város. A legszörnyűbb tettekről beszámolók maradtak fent, fotók ezekben a hetekben nem nagyon készültek.
2024.12.22.
Székesfehérvár a frontvonalban - újabb hadtörténeti kiállítás nyílt a Rendházban
A kiállításon helyet kaptak a Szent István Király Múzeum és a Hadtörténeti Múzeum közös terepi kutatásai során Baracska mellett talált, 1945 januárjában kilőtt német harckocsi roncsdarabjai is.
Az ünnepélyes megnyitón köszöntőt mondott Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője, miniszterhelyettes. Mint kiemelte, Székesfehérvár katonaváros, ami nem csak szavakban igaz, hiszen e mögött komoly és mély tartalom is van. Ezt pedig csak erősíti az a közös munka, ami tavaly kezdődött a Szent István Király Múzeum és a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum között. Elmondta, hogy májusban nyílik majd a következő nagyszabású hadtörténeti kiállítás a Rendház épületben, addig pedig Székesfehérvár és környékének második világháborús harcainak történetébe nyújt betekintést a mostani kiállítás, amivel szeretnénk bemutatni azt, hogy mi is történt nyolcvan éve a városban.
A kamarakiállítás megnyitóján Székesfehérvár polgármestere Cser-Palkovics András is ott volt.
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum parancsnok-helyettese Maruzs Roland alezredes nyitotta meg a reprezentatív válogatást felvonultató kiállítást. Emlékeztetett, hogy nemrégiben ért véget a Hadi múltunk kincsestára – Válogatás a Hadtörténeti Múzeum értékeiből című időszaki kiállítás a Szent István Király Múzeum Fő utcai épületében és májusban ugyanitt nyílik a Hadtörténeti Intézet és Múzeum több mint ezer műtárgyát felsorakoztató Hadimustra című tárlat. Ebbe a sorba illeszkedik a most megnyílt kiállítás is.
A Szent István Király Múzeum nevében Pokrovenszki Krisztián főigazgató köszöntötte a résztvevőket. „Nagy öröm számunkra, hogy egy ilyen látványos kiállítás előzi meg a két intézmény újabb nagyszabású tárlatát. A Rendház épületben igazi kuriózum a mostani látványos kiállítás és külön öröm, hogy a Szent István Király Múzeum és a Hadtörténeti Múzeum közös terepi kutatásának az anyaga is látható.”
A megnyitót követően a Polgár Balázs és Bakondi József kurátorok tartottak tárlatvezetést az érdeklődőknek a Székesfehérvár a frontvonalban 1944 - 1945 kiállításon.
A székesfehérvári, illetve Székesfehérvár környék második világháborús harcokat bemutató kronológiát a Hadtörténeti Múzeum több haditechnikai eszköze kíséri. Látható egy német NSU 251 OS WH motorkerékpár, egy német Volkswagen Schwimmwagen, egy német Sd.Kfz. 2 Kettenkrad lánctalpas motorkerékpár, egy magyar 1915/35 M 7,5 cm-es hegyi ágyú és egy szovjet I942M 45 mm-es páncéltörő ágyú is. Az aula üvegfelületein Woynárovich Elek tartalékos hadnagy 1944-45-ben készített, a mai Pest és Fejér vármegye területén végbement harcokat bemutató fotóiból készített válogatás fut körbe.