„Csak azért is múzeum lesz” – 50 éves a Fekete Sas Patikamúzeum

Tudományos konferenciát szervezett a Szent István Király Múzeum a Fekete Sas Patikamúzeum 50 éves fennállása alkalmából. A „Csak azért is múzeum lesz” – A vármegye apotékája című rendezvényen a jezsuita örökségről, a több mint 300 évet patikaként működő Fekete Sas gyógyszerkincséről és annak berendezési tárgyairól is hallhattak előadást a résztvevők.
2025.05.22. 14:21 |
„Csak azért is múzeum lesz” – 50 éves a Fekete Sas Patikamúzeum

Ötven éve nyitotta meg kapuit múzeumként az egykori Fekete Sas Patika, amely a vármegye első és egyetlen patikája volt 109 éven át.

Gyönyörű barokk berendezésével ma is Székesfehérvár Belvárosának egyik gyöngyszeme. A fél évszázados évforduló kapcsán tudományos konferenciát szervezett a Szent István Király Múzeum. A „Csak azért is múzeum lesz” – A vármegye apotékája – 50 éves a Fekete Sas Patikamúzeum című rendezvényen a város nevében Östör Annamária mondott ünnepi köszöntőt, amelyben kiemelte, hogy a Fekete Sas Patikamúzeum a gyógyszerészet és a várostörténet találkozásának egyik legszebb élő példája.

Az egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok fontosnak és példaértékűnek nevezte azt a döntést, amely nem engedte, hogy az 1971-ben bezárt, nagymúltú gyógyszertár az emlékezet peremére szorulva eltűnjön, hanem négy évvel és egy gondos restaurálással később, 1975 májusában múzeumként nyitotta meg kapuit a látogatók előtt. „Akkoriban talán kevesen gondolták, hogy mekkora jelentősége lesz ennek az „újranyitásnak”, mára azonban világosan látszik, hogy a Fekete Sas Patikamúzeum a Belváros egyik leglátogatottabb kiállítóhelyeként városunk kulturális szövetének ikonikus öröksége lett.”

Évente 15-20 ezer látogató fordul meg a Fekete Sas Patikamúzeumban.

Erről már a Szent István Király Múzeum főigazgatója, Pokrovenszki Krisztián beszélt. Mint mondta, ez annak a szakmai munkának is köszönhető, amelyet Krizsány Anna muzeológus végez a közönségkapcsolatok fejlesztése terén, megszólítva minden korosztályt programokkal: a patika ablakában lévő növénysimogatótól kezdve a különböző gyógynövényekről szóló előadásokon át a gyermekfoglalkozásokig.

A főigazgató érdekességképpen azt is elárulta, hogy bizony még a mai napig előfordul, hogy valaki recepttel a kezében lép be a patikába gyógyszert kiváltani. Ha gyógyszert itt már nem is kap, azért egy jó beszélgetést követően a patika történetéről szóló hasznos információkkal folytathatja útját.

Dr. Fang Simon, Magyar Gyógyszerészi Kamara Országos Szervezetének alelnöke Hankó Zoltán elnök gondolatait tolmácsolta. „A történelem ismeretének és az emlékezésnek létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen. Ez vonatkozik elődeink tudásának, tevékenységének és értékrendjének ismeretére, valamint tárgyi emlékeink megőrzésére. Ennek akkor van valódi hozadéka, ha tisztázzuk a történelemhez való viszonyunkat, majd erre támaszkodva alakítjuk ki értékrendünket, és ez határozza meg cselekedeteinket.” Történelmi visszatekintésében kiemelte, a gyógyszerészek nemzedékről nemzedékre adták át egymásnak a stafétabotot, a szakmai tudást, a nélkülözhetetlen hivatástudatot. A ma gyógyszerésze az elődök emberségét, tudását veszi át, fejleszti és viszi tovább, és felelősséget vállal a tárgyi emlékek őrzésére, továbbadására is. „A Kamara jelenlegi vezetői és tagjai hálás szívvel emlékeznek azokra a korábbi pályatársakra, akik az elmúlt század hatvanas éveiben fontosnak tartották a patikamúzeumok létrehozását, és köszönet illeti a múzeum szakembereinek munkáját, amelyek gondozzák azóta is az örökséget.”

Az ünnepi köszöntőket követően szakmai programmal folytatódott a konferencia, ahol a gyógyszerészeti muzeológia magyarországi aranykoráról, a jezsuita patika berendezésének történetéről, a jezsuita gyógyítás módszereiről, valamint dr. Szabó Lórántról és a Kazay Gyógyszerészeti Alapítvány gyűjteménye mellett a Patikamúzeum bővülő programkínálatáról is hangzott el előadás. A napot egy kerekasztal-beszélgetés zárta, ahol dr. Demeter Zsófia történész a patika és a múzeum egykori munkatársaival idézte fel a gyógyító és értékőrző/gondozó szolgálatot.

Várostörténet

  1. Kalandozás a Szigetben

    A Siklósi Gyula Várostörténeti Kutatóközpont szervezésében megvalósuló program során a résztvevők többek között megtekintik a Palotai kaput a barbakánnal és a környezetében lévő városfalakat, valamint Siklósi Gyula régészprofesszor első fehérvári ásatásának helyszínét is.

    2025.06.10.
  2. 863 éve temették el a Szűz Mária Bazilikában II. Géza királyt

    1141. télutóján akadálytalanul, igen gyorsan ment végbe a királyváltás: három nappal II. (Vak) Béla király (1131–1141) halála után, február 16-án Székesfehérvárott már Géza fejére is tették a koronát. Apja szilárd trónt hagyott rá, de hozzá hasonlóan az ő idejét is rövidre szabta a sors, mindössze 32 évet élt.

    2025.06.02.
  3. 50 éves az első Lift Slab ház

    Ötven évvel ezelőtt adták át azt a fecskeparti lakóházat, amely az első, Lift Slab technológiával épült ház volt hazánkban. Az ARÉV által tervezett épületnél pénteken délután emléktáblát avattak az ARÉV Baráti Kör Egyesület szervezésében, szombaton pedig a Vörösmarty Technikumban folytatódnak az Építők Napjához kapcsolódó rendezvények, melyre szeretettel várják az érdeklődőket.

    2025.05.30.
  4. II. András koronázására emlékezünk

    1205. májusában két ünnepi eseménynek voltak tanúi azok, akik bebocsáttatást nyertek a Szűz Mária Bazilika falai közé. Előbb egy gyermekkirálynak, III. Lászlónak adták meg a végtisztességet, akit az Árpád-házi uralkodók közül utolsóként temettek el Székesfehérvárott. Május 29-én viszont már nem a vég, hanem az új kezdet került az érdeklődés középpontjába. Ezen a napon koronáztak királlyá egy harmincas évei elején járó fiatal férfiút, aki már nagyon várta ezt a pillanatot.

    2025.05.29.