-
37 éve értek haza
A fehérvári Fa Nándor és Gál József voltak az elsők, akik magyarként vitrolással megkerülték a Földet. Összesen 70 ezer kilométert utaztak a legjobban felszerelt Balaton 31-esen, 12 országban kötöttek ki és összesen 295 napot töltöttek vízen. 1987. szeptember 12-én több ezer zászlót lobogtató, Himnuszt éneklő magyar várta őket a Opatiában, majd Székesfehérváron a Városház téren.
2024.09.12. -
42 évvel ezelőtt történt
Szeptember 9-e szomorú dátum Székesfehérvár történetében. 42 évvel ezelőtt ezen a napon történt a feketehegy-szárazréti vasúti átjáróban az a vonatbaleset, melyben tizenhatan életüket vesztették. A Komárom felől érkező nemzetközi gyorsvonat összeütközött a 37-es helyijáratos autóbusszal, melyen nagyon sok, iskolából hazafelé tartó gyermek utazott. Nyolc felnőtt és nyolc gyermek halt meg, a legfiatalabb egy mindössze 9 hónapos kislány volt.
2024.09.09. -
Székesfehérvár - bölcsőtől a sírig - 1031. szeptember 2-án hunyt el Szent Imre herceg
Az Intelmekben testet öltő atyai gondoskodás dacára a „legfőbb hatalom” másként döntött: István királynak, az apának meg kellett érnie felnőtt fia elvesztését is. Imre herceg 1031. szeptember 2-án halt meg.
2024.09.02. -
Újabb mérföldkő
Ismét fontos lelet került elő a Nemzeti Emlékhelyen zajló ásatáson. A Szent István Király Múzeum régészei szerint nem kizárt, hogy sikerült megtalálni a XI. századi kőfal alapozását. A szerkezet akár összefüggésben lehet a Jókai utcai ásatáson előkerült kő városfal alapozásával is.
2024.08.28.
A Múzeumhoz kötődő emlékeket várnak a 150 éves Szent István Király Múzeumban
Fennállásának 150. évfordulóját különleges, két éven át tartó emlékezéssorozattal ünnepli a Szent István Király Múzeum. A rendhagyó jubilálás oka a múzeum alapításának érdekes története: 1873-ban 137 tagrészvételével ugyan már tartott közgyűlést a múzeum elődjének számító Fejér megyei és Székesfehérvári Történelmi és Régészeti Egylet, alapszabályát azonban csak 1874-ben hagyták jóvá.
Alakuláskor az egylet gyűjteménye 1205 érmet és 48 egyéb műtárgyat tartalmazott.
Az elmúlt 150 évben az intézmény gyűjteménye jócskán gyarapodott, már az 1980-as évek elején elérte az 1 millió tárgyat, napjainkra pedig már a 3,5 millió darabot is meghaladja a folyamatosan gyarapodó gyűjtemény nagysága, melyek a régészet, történet, numizmatika, néprajz, képzőművészet, iparművészet és antropológia köréből származnak. A teljes gyűjtemény bemutatása lehetetlen vállalkozás, így azt tűzte ki célul a Szent István Király Múzeum, hogy az intézmény fennállásának 150. évfordulója alkalmából annak legjavát tárja a nyilvánosság elé, azon tárgyakat, melyek csak ritkán láthatók.
2023-ban előadásokon és a közösségi médiában mutatják be az érdekes történeteket őrző, kiemelkedő tárgyakat.
2024-ben egy nagy szabású kiállítást rendeznek, melyen az intézmény különleges, olykor meghökkentő gyűjteményi darabjain keresztül ismerhetik meg a látogatók a múzeum történetét. Ehhez kapcsolósóan felhívással fordult a látogatóihoz az intézmény: várják a múzeumhoz kötődő élményeket, így például a múzeumi eseményekről készült fotókat, emlékeket –digitálisan és analóg formában. Digitálisan a muzeum150@szikm.hu email címen tudják leadni az érdeklődők a reprodukciókat, egyszerre maximum 50 MB méretben. A papíralapú dokumentumokat, fényképeket – előzetes egyeztetés után – a múzeum Könyvtárába vihetik be a látogatók. (Országzászló tér 3.). A fényképeket digitalizálni fogja a Szent István Király Múzeum, ezután az eredetit és a digitális változatot is visszajuttatják a felajánlónak. Az időpontot Pató Mária könyvtárossal lehet egyeztetni a +36 70 668 2520 telefonszámon. A fekhívás videós formában eléhető a Múzeum közösségi oldalán.