Sarokerkélyek nyomában - városismereti séták Székesfehérváron

A sarokerkélyeknek fontos szerepük volt régen a városban, hiszen felgyorsították a pletykák terjedését. Ezek az épületrészek az évszázadok során jellegzetes motívumai lettek Székesfehérvárnak. Sarokerkélyek nyomában címmel szombaton városismereti túrán hallhatták történetüket az érdeklődők.
2023.03.05. 20:42 |
Sarokerkélyek nyomában - városismereti séták Székesfehérváron

Akiket érdekelt a fehérvári sarokerkélyek története, azok hétvégén egy belvárosi séta keretében a Tourinform Irodának köszönhetően megannyi érdekességet hallhatttak.

Szoktam mondani, hogy nemcsak a királyok városa vagyunk, hanem a sarokerkélyek városa is, merthogy igazából sokan nem is hiszik el, de 29 sarokerkély van a városban - mondta Pintér Ildikó idegenvezető. "Egyik szebb mint a másik, a belvárosban is van 5-6, amik egyrészt nagyon szép építészeti emlékek, másrészt gyönyörűek is. Itt a Hiemer-ház, ezeket régen csúfolták úgy, hogy a pletyka erkélyek, mert ennek megvan a története, van amelyik  már négyszáz éves."

A Jókai utcában az egyik legrégebbi a Kisasszony erkélye, amelyet fel is újítottak. Mivel ezek az épületrészek minden alkalommal más szépséget mutatnak meg, érdemes néha felemelnünk a fejünket és körbe tekinteni a belvárosban.

Ha valaki szeretné megnézni ezeket az erkélyeket a belvárosban, a Jókai, a Megyeház, a Kossuth vagy a Táncsics Mihály utcában, a Szent István téren, és a Fő utcán is megteheti. A történetüket pedig idegenvezetőtől hallgathatják meg a következő sarokerkélyek nyomában túrán.

Várostörténet

  1. Így gyászolt Fehérvár

    Fekete betűkkel vonult be a város történelmébe a szeptember 19-i bombázás, az áldozatok temetéséről beszámoló helyi újságban a gyász néma döbbenete köszön vissza a címlapról. A Fejérmegyei Napló politikai, társadalmi és szépirodalmi közlöny címlapján szeptember 22-én pénteken a Gyászol az őskoronázó város, temetik a légitámadás áldozatait című írás tudósít a borzalmak következményeiről.

    2024.09.20.
  2. 80 éve történt

    A II. világháborúban az angolszász stratégiai bombázások 1944. szeptember 19-én érték el Székesfehérvárt. Az addig békés város ezen a napon szembesült a háború borzalmaival. Késő este szólaltak meg a hatósági szirénák és Fehérvár lakossága levonult az óvóhelyekre, ahogyan azt tette ilyen esetekben már 1944 nyarán többször is. Ezen a napon azonban nem röpcédulák, hanem bombák hullottak az égből.

    2024.09.19.
  3. 37 éve értek haza

    A fehérvári Fa Nándor és Gál József voltak az elsők, akik magyarként vitrolással megkerülték a Földet. Összesen 70 ezer kilométert utaztak a legjobban felszerelt Balaton 31-esen, 12 országban kötöttek ki és összesen 295 napot töltöttek vízen. 1987. szeptember 12-én több ezer zászlót lobogtató, Himnuszt éneklő magyar várta őket a Opatiában, majd Székesfehérváron a Városház téren.

    2024.09.12.
  4. 42 évvel ezelőtt történt

    Szeptember 9-e szomorú dátum Székesfehérvár történetében. 42 évvel ezelőtt ezen a napon történt a feketehegy-szárazréti vasúti átjáróban az a vonatbaleset, melyben tizenhatan életüket vesztették. A Komárom felől érkező nemzetközi gyorsvonat összeütközött a 37-es helyijáratos autóbusszal, melyen nagyon sok, iskolából hazafelé tartó gyermek utazott. Nyolc felnőtt és nyolc gyermek halt meg, a legfiatalabb egy mindössze 9 hónapos kislány volt.

    2024.09.09.