Ma van 37 éve, hogy hazatért világkörüli útjáról a Szent Jupát

A fehérvári Fa Nándor és Gál József voltak az elsők, akik magyarként vitrolással megkerülték a Földet. Összesen 70 ezer kilométert utaztak a legjobban felszerelt Balaton 31-esen, 12 országban kötöttek ki és összesen 295 napot töltöttek vízen. 1987. szeptember 12-én több ezer zászlót lobogtató, Himnuszt éneklő magyar várta őket a Opatiában, majd Székesfehérváron a Városház téren.
2024.09.12. 06:14 |
Ma van 37 éve, hogy hazatért világkörüli útjáról a Szent Jupát
1985 szeptember 26-án indult el Fa Nándor és Gál József Szent Jupát nevű hajóján a horvátországi Opatiából. A világkörüli vitorlás út csaknem két évig tartott. 1985-ben még csak kevesen, közeli rokonok, barátok és a Fehérvár Televízió stábja búcsúztatta Fa Nándort és Gál Józsefet.
Két évvel később, 1987. szeptember 12-én már több ezer zászlót lobogtató, Himnuszt éneklő magyar várta őket a jugoszláv kikötőben, majd Székesfehérváron a Városház téren. Az ünneplés annak szólt, hogy ők voltak az elsők, akik magyarként vitrolással megkerülték a Földet. Hajójukat, a Szent Jupátot a Közlekedési Múzeumban Farkas Bertalan űrkabinja mellett állították ki.

Várostörténet

  1. Ismeretlen történet érkezik Haza!

    Elkészült és október 26-án a Vörösmarty Színházban lesz a bemutatója a Haza! című filmnek, melyet Kovács Szilvia és Matuz János készített. A székesfehérvári Lantai (Májer) József szibériai hadifogoly naplója elevenedik meg a nézők előtt. A történetet több, mint egy éven át forgatta a stáb, készültek felvételek a Pákozdi Katonai Emlékparkban és Erdélyben is.

    2024.10.08.
  2. Fehérvár bombázásának következményei

    Folytatódik a Kodolányi János Egyetem által indított szabadegyetemi előadássorozat. Október 3-án Székesfehérvár második világháborús bombázásról tart előadást dr. Horváth Csaba egyetemi docens. A belépés díjtalan, de regisztrációhoz kötött.

    2024.10.02.
  3. 80 éve történt

    Épphogy elkezdődött az 1944/45-ös tanév a székesfehérvári oktatási intézményekben, mikor az angolszász stratégiai bombázások elérték várost. Az 1944. szeptember 19-i éjszaka után, szeptember 20-án, szerdán már arról írt a Fejérmegyei Napló, hogy a tankerületi igazgató a „további tanításokat beszünteti Székesfehérvár összes iskolájában”.

    2024.09.21.
  4. Így gyászolt Fehérvár

    Fekete betűkkel vonult be a város történelmébe a szeptember 19-i bombázás, az áldozatok temetéséről beszámoló helyi újságban a gyász néma döbbenete köszön vissza a címlapról. A Fejérmegyei Napló politikai, társadalmi és szépirodalmi közlöny címlapján szeptember 22-én pénteken a Gyászol az őskoronázó város, temetik a légitámadás áldozatait című írás tudósít a borzalmak következményeiről.

    2024.09.20.