Augusztus 29-én csütörtökön egyházmegyés papi zarándoklat indul Bodajkra. A 20. alkalommal megrendezett közös zarándoklat célja a papi lelkiség elmélyítése, a papságért, illetve a papi hivatásokért való imádság.
Székesfehérvár számára augusztus 20-a kiemelt jelentőségű nap: több mint ezer éve Szent István ünnepe, melyhez méltón 1938-ban itt, a történelmi fővárosban emelték nemzeti ünneppé augusztus 20-át. Hagyományosan ezen a napon tartja ünnepi ülését Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése.
Szent István ünnepének szép székesfehérvári hagyománya, hogy közös tiszteletadást tart a város és a vármegye a Nemzeti Emlékhelyen, államalapító királyunk szarkofágjánál. A tiszteletadás résztvevői közösen sétáltak át a Szent István térre, ahol már várták őket a Fehérvári királyok menetének résztvevői is.
Kenyérszentelőt tartottak Szent István ünnepén Kisfaludon. A hagyományoknak a városrész közösségi házában rendezett ünnepségen Róth Péter alpolgármester, Horváth Miklós Csaba önkormányzati képviselő és dr. Bódizs Tamás, az Aranybulla Zrt. elnök-vezérigazgatója mondott ünnepi köszöntőt, az új kenyeret Tornyai Gábor plébános áldotta meg, majd a kisfaludi közösség tagjai közösen fogyasztották el a megszentelt kenyeret.
Szent István király ünnepén, augusztus 20-án Székesfehérvár papságával együtt celebrált szentmisét Spányi Antal megyés püspök a Szent István-székesegyházban, az államalapító fejereklyéjének és a Szent Korona hiteles másolatának jelenlétében. A szentmise keretében a főpásztor megáldotta az új kenyeret, majd Isten áldását kérte a magyar nemzetre és a magyar családokra.
Hagyományosan államalapító szent királyunk napján, augusztus 20-án zárul a Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozata. Kedden a Belvárosban zajlik a Koronázási Ünnepi Játékok középkori történelmi fesztivál, lesz ünnepi szentmise, tiszteletadás a Nemzeti Emlékhelyen, majd ünnepi Díszközgyűlésen adják át a város kitüntetéseit.
A város életében az 1938-as, eseménydús esztendő egyik legjelentősebb napja augusztus 18. volt. Az aznapi ünnepségek alapvetően három eseménysor köré szerveződtek: a Romkert, valamint Sidló Ferenc Szent István-szobrának felavatása, ezt megelőzően pedig a székesfehérvári ünnepélyes országgyűlés megtartása.
Régi hagyomány már Kisfaludon, hogy a nemzeti ünnepen kenyérszentelőt tartanak a városrészben – a Kisfaludi Közösségi Házban augusztus 20-án, kedden 15 órakor kezdődik az ünnepség, amelynek végén a kisfaludiak közösen fogyasztják el a megszentelt kenyeret.
Huszonegyedik alkalommal adják át idén a Szent István Emlékérmet és Díjat az államalapító tiszteletére rendezett ünnepkör keretében. A város legrangosabb civil elismerését ezúttal dr. Biczó Piroska régész kapja a tudományos tevékenysége, kiemelten az egykori székesfehérvári koronázóbazilikával kapcsolatos kutatómunkája elismeréseként – jelentették be a hagyományosan a Püspöki Palotában rendezett sajtótájékoztatón. Az ünnepségre 2024. augusztus 16-án, pénteken kerül sor.
Mennyi emlékmentés fér bele fél évszázadba – többek között erről is képet kaphatnak a Gaál János múzeumi főrestaurátor kiállítására ellátogatók. A gyönyörű alkotásaiból ízelítőt adó tárlat a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház Szent Korona Galériájában nyílt meg szombaton délután.