-
80 éve történt
A Városháza Díszterme adott otthont csütörtökön az 1944-45-ös magyar hadieseményeket elemző konferenciasorozat ötödik rendezvényének, amelyen elsősorban az 1945. március 6-án megindult Tavaszi ébredés hadműveletet és következményeit elemezték a történészek: ez a második világháború utolsó nagy német ellentámadása volt, ami gyökeresen kihatott Fejér vármegye történetére.
2025.03.06. -
Az utolsó hadművelet
A „80 éve történt” című hatrészes konferenciasorozat ismét Székesfehérvárra ér. A Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Vármegyei Levéltára, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület, valamint a Doni Bajtársi és Kegyeleti Szövetség az 1944-1945. év magyar hadieseményeiről szóló sorozatot indított, ötödik konferenciájuk középpontjában 1945 márciusa szerepel.
2025.03.05. -
80 éve történt - "Drága jó fiam, csakhogy megjöttél!"
- Hát megjöttél, fiam.- Igen, Édesapám. - Aztán szótlanul mentünk egymás mellett be a házba. Éreztem, hogy a bánat, a fájdalom házába jöttem. Istenem, most mennyi van ilyen! - Bejczy Gyula akkori fehérvári püspöki titkár naplójában így írta le azt, amikor nyolcvan éve, hazautazott szülőfalujába. 1945-ben ezekben a napokban nagyon sokan menekültek nyugat felé Székesfehérvárról.
2025.03.04. -
Íme az Évtizedes Ybl-kutatás eredménye
Van-e vajon Székesfehérváron is alkotása a grandiózus építészeti örökséget hátrahagyó Ybl Miklósnak, a város szülöttének? – Csutiné Schleer Erzsébet építész éppen egy évtizeddel ezelőtt tette fel magának az izgalmas kérdést, s azóta több ezer órát töltött a kutatással. A hétfő esti előadásán több, eddig „rejtőzködő” városi épület titkáról lebbentette fel a fátylat, miszerint a 19. század legnagyobb magyar műépítészének zsenialitása volt az ő szülőatyjuk.
2025.03.03.
Az utolsó támadó hadművelet a Dunántúlon – konferencia a Városházán

Az eseményre, amely március 6-án, csütörtökön 10 órakor kezdődik a Városháza Dísztermében, minden érdeklődőt szeretettel várnak!
Az 1945. március: Az utolsó támadó hadművelet a Dunántúlon – Bécsi támadó hadművelet vs. „Tavasz ébredése” hadművelet a témája a „80 éve történt” című konferenciasorozatnak. A tavaly ősszel indult, hat tudományos előadásnapból álló sorozat ötödik állomása Székesfehérvár lesz. A program levezető elnöke dr. Vizi László Tamás, a Kodolányi János Egyetem tudományos rektorhelyettese.
A Városháza Dísztermében március 6-án, csütörtökön 10 órakor kezdődő ülésen Prof. Dr. Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója átfogó képet ad Az ország aktuális politikai, katonai helyzetéről 1945 tavaszán, majd dr. Lippai Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar dékánja a „Tavasz ébredése” elnevezésű, utolsó német támadó hadműveletről szól. Az 1. huszárhadosztály dunántúli harcát Szebenyi István, a Had- és Kultúrtörténeti Egyesület elnöke ismerteti, majd dr. Czetz Balázs, a Magyar Nemzeti Levéltár, gyűjteményi főigazgató-helyettese, főlevéltárosa a harcok Fejér vármegyei következményeiről ad összefoglalót. A Székesfehérvárért folytatott háborúról dr. Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, míg A háború következményei egyházi szemmel címmel Mózessy Gergely, a Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár igazgatója tart előadást.
Egy rövid szünetet követően, 12.35 órakor a délutáni szekciót Böhm Martin előadása nyitja.
A történész, muzeológus Székesfehérvár katonáiról, a város alakulatairól és azok parancsnokairól beszél. A Német Hadisírgondozó Népi Szövetség Magyarországi képviselője Kovács Imre nyá. ezredes a magyarországi német hadisírok jelenlegi helyzetéről is beszámol. Dr. Sántha István szociálantropológus, a kápolnapusztai tragédia közösségre gyakorolt hatásáról szól, majd a tudományos ülést Hatala András főhadnagy, a HM HIM Tárgyi Gyűjteményi Osztály, Lőszergyűjtemény gyűjteményvezetője „A földben lapuló halál” című előadása zárja.
A konferenciára mindenkit szeretettel várnak. A nap kísérőprogramjaként a Városház téren tűzszerész és katonai alakulatok bemutatóját láthatják az érdeklődők.