Új információs pont hívja fel a figyelmet a Gödör utcai szikes rét természeti értékeire

A Városgondnokság szakembereinek tervezésében és az Önkormányzat kivitelezésében elkészült a 2025-ben helyi természetvédelmi területté nyilvánított Gödör utcai szikes rétnél egy pihenővel, kerékpártámasszal, sőt hintával is ellátott információs pont, ahol nem csak megpihenhetnek, hanem egy kis tudást is szerezhetnek az ide látogatók.
2026.05.26. 12:56 |
Új információs pont hívja fel a figyelmet a Gödör utcai szikes rét természeti értékeire

A 100 százalékos önkormányzati forrásból, közel 8 millió forintból kialakított információs pontot, amely mellé előnevelt fákat is ültettek, kedden dr. Cser-Palkovics András polgármester, Bozai István városgondnok és Csete Gábor természetvédelmi vezető és mutatta be a sajtó képviselőinek.

„Városunk különböző pontjain csodálatos természeti kincsek és természeti értékek vesznek bennünket körül, egyfajta belső kirándulási lehetőségeket is nyújtva a fehérváriaknak. Ezeket a természeti értékeket igyekszünk megőrizni, s ahol lehet, bővíteni is, például faültetéssel. E kirándulóhelyeket arra is felhasználjuk, hogy egy kicsit edukáljunk, hogy a tanösvényeken keresztül ezeket a természeti csodákat jobban érthetővé is tegyük az ide látogatóknak.” – mutatott rá a helyszínen dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere felidézte, hogy a Sóstó megmentése után a Rácbányánál alakítottak ki tanösvényt, s még ebben az évben tervezik a Bregyó mögötti kiserdőnél is ugyanezt.

Amint Bozai István városgondnok kiemelte, a Marhacsapás útjáról megközelíthető, új közösségi tér a terület különleges élővilágát és természeti értékeit mutatja be, miközben találkozási pontként és pihenőhelyként is szolgál az ide érkezők számára. Nem csak a gyalogos kirándulókat, hanem a kerékpárosokat is várja a kedves pihenőhely, s bizonyosan népszerű lesz a megépített többszemélyes hinta is, amelyen ringatózva az ide érkezők megcsodálhatják Székesfehérvár egyik védett kincsét, az információs táblák pedig a hely történetéről adnak áttekintést. „Egyet kérünk, óvjuk a területet és ne hagyjunk itt szemetet!” – tette hozzá Bozai István.

Csete Gábor természetvédelmi vezető arról beszélt, hogy országos léptékben is szinte egyedülállónak számít a Gödör utca melletti, úgynevezett másodlagos szikes rét. A jelenleg záportározóként is használt, hajdani kubikgödör területén az évek során sajátos szikes élőhely alakult ki, ahol olyan ritka, sótűrő növényfajok is megtalálhatók, mint a sziki üröm, a sziki őszirózsa vagy az ősszel vörösre színeződő sziksófű. A rét – különösen akkor, ha víz borítja - gazdag madárvilágnak is otthont ad, többek között bíbicek, nádirigók, nádiposzáták és fehér gólyák is megfigyelhetők itt, valamint több védett pillangófaj.

A természetvédelmi terület – a sajnos most nagyon hiányzó – nagyobb csapadék idején segíti a csatornahálózat tehermentesítését, a jövőben a fenntartható vízgazdálkodás pedig még nagyobb hangsúlyt kap: előkészítés alatt áll egy olyan fejlesztés, amely biztosíthatná a terület részleges vízborítottságát, ezzel még kedvezőbb feltételeket teremtve az itt élő növény- és állatvilág számára, hogy élő-pezsgő sziget alakulhasson ki a város ezen különleges pontján.

Városfejlesztés

  1. A vízvezeték cseréjével kezdődik a Nagyszombati út felújítása

    A kivitelező megkezdi a Nagyszombati utca felújításának első ütemét. Az ivóvízvezeték-hálózat átépítése a Zsolnai út – Aranybulla sétány közötti szakaszon, az úttest melletti zöldterületen zajlik. Ehhez kapcsolódóan félpályás forgalomkorlátozást vezetnek be, amelyet minden délután elbontanak, azaz csak a munkavégzés tényleges időtartamában kell a lezárással számolniuk a közlekedőknek.

    2026.06.09.
  2. A remény otthona

    Új helyszínen, a Szent Kristóf Plébánia épületében folytatja segítő-támogató tevékenységét a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia. A megújult maroshegyi épületben működik mostantól a nappali intézmény és a közösségi ellátás, amelyek a Móri útról költöztek át, valamint itt kapott helyet a közösségi szolgálat is. Az új épületet pénteken ünnepélyes keretek között avatták fel.

    2026.06.05.
  3. Új rámpa az otthonban

    y Új rámpa segíti az akadálymentes közlekedést a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény Feketehegy-Szárazréti Idősek Otthonában. A bruttó 11 millió forintból elkészült beruházás eredményeként a mozgáskorlátozottak az eddiginél sokkal könnyebben, akár önállóan is ki tudnak jutni az intézmény udvarára, ami jelentősen javítja az életminőségüket, a mindennapjaikat.

    2026.06.03.
  4. Okostanterem a Ciszterben

    Ünnepélyesen átadták a Ciszterci Szent István Gimnázium új okostantermét. Az intézmény ebben a tanévben csatlakozott az Alba Innovár Digitális Élményközpont programjához, melynek ez a huszadik állomása. A termet a Howmet Alapítvány támogatásának köszönhetően hozták létre és a projektben részt vett nyolc pedagógus közreműködésével mutatták be hétfőn délelőtt.

    2026.06.01.