Német győzelemmel zárult az öttusa Világkupa-döntő utolsó napja

Extrém küzdelmet hozott az öttusa Világkupa-sorozat székesfehérvári döntőjének utolsó napja. A vasárnapi mix váltóban 13 nemzet – cseh, egyiptomi, fehérorosz, francia, guatemalai, lengyel, litván, magyar, mexikói, német, olasz, orosz és svájci női-férfi kettősök mérték össze erejüket az uszodában, a páston, a nyeregben és a lézer-run pályán. Az egész napos viadal végén a Christian Zillekens, Annika Schleu összeállításban kiálló német csapat érdemelte ki az aranyat.
2021.05.16. 21:20 |

Ezüstérmes lett a fehérorosz páros, míg a dobogó harmadik fokára a guatemalaiak állhattak fel. A magyar, Réti Kamilla-Bereczki Richárd kettős a lovaglásig összesítésben a 9. helyen állt, azonban Réti Kamillát és lovát ugrás nélkül kicsengették. A jelentős pontveszteség miatt a magyar csapat két perces hátránnyal indult a kombinált számban, összesítésben a 13. helyen zárták a versenyt.

Házigazdaként ismét jól vizsgázott Székesfehérvár, ma zárult ugyanis a május 13. óta tartó öttusa Világkupa-döntő. A világverseny 4. versenynapján 13 ország - cseh, egyiptomi, fehérorosz, francia, guatemalai, lengyel, litván, magyar, mexikói, német, olasz, orosz és svájci - „vegyes párosai” álltak rajthoz.

A párosok az előző napokhoz hasonlóan a Csitáry G. Emil Uszodában kezdték az úszó számot 10 óra 30 perckor. A kétszer 100 méteres távot a csapatok két futamban teljesítették, a magyar - Réti Kamilla és Bereczki Richárd - váltó az első futamban úszott, ahol Bereczki 2.06,4-es idővel másodikként csapott be, amely összesítésben a 9. helyre volt elegendő, és ez a 21 győztes és 27 vesztes tussal végződött bónusz-vívás után sem változott.

A díjugratás a mai napon is kifogott a lovasokon, ugyanis nem született maximális, 300 pontot érő futás. Az első akadály már a verseny elején „mumus” lett, több ló már itt megtagadta az ugrást. Így volt ez a svájciak és a magyarok esetében is, akiket a bírák 0 pont mellett ki is csengettek. Réti Kamilla lova az első akadály előtt megtorpant, majd a következő próbálkozásnál Ninmiro le is dobta lovasát és elfutott. Továbbketyegő óra mellett Réti újra nyeregbe ült, de ismét leesett, így a magyar csapatot a két esés miatt, egyetlen ugrás nélkül csengették ki a bírák a szabályok értelmében. A pálya nehézségéhez képest a szintidő teljesítése – a fehéroroszokon kívül – az összes pároson kifogott: bár mind az egyiptomi, mind a cseh csapat verőhiba nélkül futottak, mégis időtúllépés miatt ők is kaptak mínuszpontokat.

A lézer-futásra a magyar páros éremesélye teljesen elszállt, a kombinált számot a mieink a 12. helyről, a fehéroroszok rajtjához képest két perc hátránnyal kezdhették. A dobogóért folytatott hajsza azonban elképesztő küzdelmet hozott a mezőny elején rajtoló belarusz, olasz, német és litván csapatok között, amelybe végül a német és a guatemalai páros is beleszólt. Az utolsó méterekig tartó küzdelemben az élen álló fehéroroszok elfogytak, így a Bregyó közi Regionális Atlétikai Központban elsőként ért célba a német Christian Zillekens, mögötte megtartotta második helyét a fehérorosz Ilya Palazkov, a harmadik helyért pedig a végső 800 méteren a guatemalai Charles Fernandez behúzta a bronzot. A magyar kettős a mix váltót a 13. helyen zárta.

A Világkupa-sorozat döntőjének utolsó napján a párosok érmeiket a Nemzetközi és a Magyar Öttusa Szövetség vezetőitől, Székesfehérvár városának ajándékát és elismerését pedig Mészáros Attila alpolgármestertől vehették át.

A négynapos verseny magyar szemszögből tehát Guzi Michelle bronzával, valamint Marosi Ádám 8. helyével és a Réti-Bereczki páros 13. helyével zárult. Eredményükkel Guzi és Marosi már biztos tokiói résztvevők. A másik két – egy női és egy férfi – kiadó hely sorsa a kairói Világbajnokságon dől majd el, ha ott kettőnél több kvóta születik, úgy a további indulók sorsáról saját szabályozása alapján a Magyar Öttusa Szövetség dönthet.