Megemlékezés Székesfehérvár török alóli visszavételének 338. évfordulóján

Székesfehérvár török alóli visszavételének 338. évfordulójára emlékeztek kedden. A Nemzeti Emlékhely Várkörút felőli oldalán található emléktáblánál néma koszorúzást tartottak. Székesfehérvár mintegy másfél évszázados hódoltság után szabadult fel az oszmán-török uralom alól. 
2026.05.19. 12:28 |
Megemlékezés Székesfehérvár török alóli visszavételének 338. évfordulóján

1688. május 19-én Székesfehérvár 1000 fős védőőrsége és kb. 3000 fő, a törökökkel együtt távozó személy hagyta el a várost, ezzel véget ért a 145 éves török fennhatóság.

A távozók romokat, káoszt hagytak maguk után, így a nagy múltú koronázóvárost szinte a semmiből kellett újjáépíteni.

Székesfehérvár török alóli visszavételének 338. évfordulója alkalmából néma főhajtással emlékeztek a Nemzeti Emlékhely Várkörút felőli oldalán található emléktáblánál. Közösen koszorúzott dr. Cser-Palkovics András polgármester, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke, valamint Békési Ferencné, Fazakas Attila és Viza Attila önkormányzati képviselők. Az emléktáblánál már korábban elhelyezte a megemlékezés virágait az I. András Király Lovagrend.

Várostörténet

  1. Temetői séta

    A Városszépítő- és Védő Egyesület június 10-én, szerdán 17:00-kor rendhagyó történelemórára várja az érdeklődőket a Hosszú-temetőben. Poklosi Péter tanár úr, az egyesület elnöke az ott nyugvó neves személyiségek síremlékeivel és a temető művészi értékű alkotásaival ismerteti meg a résztvevőket. Az érdeklődőknek a Palotai úti Hosszú-temető kápolnájánál lesz a találkozó a programra.

    2026.06.09.
  2. Az Országzászló nyomában

    1936. május 24-én megtelt a vármegyei és városi múzeum előtti tér. A tömeg ünnepélyes eseményre gyűlt össze: két kiváló építész, Rimanóczy Gyula és Schmidl Ferenc munkájának eredményeként a térrel együtt ekkor avatták fel az Országzászló emlékművet, amely a következő évtizedekben számos alak- és funkcióváltozáson ment át.

    2026.06.08.
  3. Városismereti verseny

    Több évtizedre visszanyúló hagyományt terjesztett ki iskolai rendezvényből városi rendezvénnyé a Székesfehérvári SZC I. István Technikum. Az államalapító királyunk nevét viselő iskolában minden tanév végén több száz diákot megmozgató városismereti versenyt rendeznek az iskola tanárának, Guber Istvánnak szervezésében és vezetésével. 

    2026.06.02.
  4. Ki volt Saára Gyula?

    Immár 15 éve annak, hogy Székesfehérvár önkormányzata meghirdette a Saára Gyula Útfelújítási Programot. A városi alapból azóta számos út és járda újult meg, a fejlesztések pedig folytatódnak. De ki volt a program névadója, mit érdemes tudnunk róla és koráról? Milyen események fűződnek a munkásságához?

    2026.05.26.