Mátyás király-emlékév - 554 éve koronázták Fehérváron

Február 23-án, Kolozsváron ünnepelték Mátyás születésének 575. évfordulóját, Székesfehérváron ugyanezen a napon a visegrádi Mátyás Király Múzeum régésze Gróf Péter „Mátyás származása és uralkodói pályája” című előadásával kezdődött a Mátyás király-emlékév fehérvári programsorozata. Március 29-én pedig koronázási mise mellett reneszánsz programokat szerveznek az ősi koronázó városban Fehérváron.
2018.03.19. 11:16 |
Mátyás király-emlékév - 554 éve koronázták Fehérváron

Az esztergomi érsek 1464. március 29-én koronázta magyar királlyá Hunyadi Mátyást az ősi koronázó városban Székesfehérváron, ezzel a szokásjog szerint is legitimmé téve 1458 óta tartó uralmát.

Vargha Tamás Székesfehérvár országgyűlési képviselője, Cser-Palkovics András polgármester, Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója és Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója közösen tájékoztatott a Mátyás király-emlékév fehérvári programjairól.

A Hadtörténeti múzeumból Székesfehérvárra érkezik Mátyás király halotti pajzsának hű másolata – emelte ki Vargha Tamás, majd arról beszélt, hogy Mátyás uralkodása alatt virágzott a korabeli Magyarország.

A város polgármestere Cser-Palkovics András köszönetet mondott az emlékév programjainak megszervezéséért, melyben kiemelt helye van Székesfehérvárnak és mindenkit hívott a március 29-i eseményekre, amikor kicsiknek és nagyoknak is lesznek olyan programok, melyeken keresztül Mátyásra és korára lehet emlékezni.

Egész napos reneszánsz forgataggal kezdődött Szegeden és a fővárosban a Mátyás emlékév, melynek egyik kiemelt kiállítása is Fehérvárra érkezik március 29-én – mondta Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója, nagycsütörtökön. A Merényi Zoltán és Somodi András által megálmodott, a maga nemében egyedülálló műtárgy-kompozíció különleges, a XXI. századra is reflektáló módon mutatja be Hunyadi Mátyás életét. A Városház téren és a Nemzeti Emlékhelyen is színes programok lesznek egész nap március 29-én, amik mind-mind Mátyásról és a reneszánszról szólnak majd.

Kulcsár Mihály, a Szent István Király Múzeum igazgatója a fehérvári programokról beszélt, amiket Mátyás király életéhez köthető jeles napokhoz kapcsolódnak. Április 25-én Mátyás temetésének napján nyíló kiállításon mutatják be a múzeumban Mátyás király halotti pajzsának hű másolatát, ami június 30-ig lesz látható és múzeumpedagógiai előadások is kísérik a tárlatot. Május 25-26-án a régészet napján a múzeum udvarán lesznek programok, amire minden korosztályt várnak a legkisebbektől kezdve. Megemlékeznek június 1-ről is, ugyanis ezen a napon foglalta el 1485-ben Bécs városát Mátyás. Június 23-án a Múzeumok Éjszakáján több kiállítóhelyen is Mátyás király lesz a középpontban: a Kinizsi emlékversenytől az éremverésig sok-sok programmal készülnek. Szeptemberben a Kulturális Örökség Napjai programon kiemelt helyen szerepel majd Mátyás király és december 12-én is lesznek programok, ugyanis ezen a napon kötött házasságot Fehérváron Aragoniai Beatrixszel, akit ekkor koronáztak királynévá is.

Mátyás alakja a mai napig összekovácsolja a magyarságot, nevéhez számos monda, legenda és mese fűződik. Mátyás történelmi nagysága abban áll, hogy felismerte, csak egyedül a magyarok nem képesek megállítani az oszmán terjeszkedést, ehhez közép-európai összefogásra van szükség. Ezt az egységet próbálta összekovácsolni úgy, hogy a vezető szerepet a magyaroknak szánta.

Székesfehérvár legrégebbi műemléke, a gótikus stílusú Szent Anna kápolna Mátyás uralkodása alatt épült.

Mátyás halálának évfordulójáról áprilisban Bécsben emlékeznek meg, májusban pedig Prágában ünneplik meg, hogy Mátyást cseh királynak is megválasztották. Szintén Mátyás király lesz a központi témája augusztusban Erdély egyik legnagyobb kulturális rendezvényének, a Kolozsvári Magyar Napoknak is.