Különleges Miyawaki-minierdőt ültettek a Palotavárosban, a Grundfos és a DENSO jóvoltából

Különleges minierdő létesült a déli palotavárosi tó közelében, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft. és a DENSO Gyártó Magyarország Kft. jóvoltából. A két cég ajándékaként, a Városgondnokság közreműködésével létrehozott kertben 12 féle növényt, fákat és cserjéket ültettek el, melyek egyedi ökoszisztémát alkotva fejlődnek majd a következő években.
2025.04.10. 18:14 |
Különleges Miyawaki-minierdőt ültettek a Palotavárosban, a Grundfos és a DENSO jóvoltából

A Miyawaki-erdő egy különleges minierdő, amelyet egy japán botanikusról és növényökológusról, Miyawaki Akiráról (1928 – 2021) neveztek el.

Ő volt az, aki először alkalmazta ezt a megoldást elsősorban a rossz minőségű földterület regenerálására, és az őshonos növények visszatelepítésére, másodsorban pedig a városi ökoszisztéma változatosságának növelésére, valamint a városi életminőség javítására. A róla elnevezett székesfehérvári minierdő a déli palotavárosi tó mellett, a Vargacsatornapart közelében kapott helyet a két nagyvállalat jóvoltából.

A Városgondnokságtól ered a minierdő létesítésének ötlete, melyet a Grudfos felkarolt, majd a vállalat meghívására a DENSO is csatlakozott a kezdeményezéshez – hangzott el a csütörtök délutáni átadáson.

Udvar Csaba, a Grundfos Magyarország Gyártó Kft. ügyvezető igazgatója örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy a DENSO-val közösen jótékonykodhatnak Székesfehérvár javára. A Grundfos néhány éve már szervezett egy önkéntes napot a tó másik oldalán, ahol hulladékot gyűjtöttek. Reményét fejezte ki, hogy az új projekttel hozzájárulnak a terület szépségéhez, növekedéséhez, és lesznek még hasonló, jótékony kezdeményezések a város szabad, üres területein.

Kimihiro Matsuki, a DENSO Gyártó Magyarország Kft. elnöke köszönetét fejezte ki a meghívás kapcsán. Emlékeztetett a DENSO fő szlogenjére: környezetvédelem és munkabiztonság. Ennek jegyében a vállalat tavaly előtt elkezdte az európai invertergyártást Székesfehérváron, és remélhetőleg a minierdővel is hozzájárul a környezetvédelemhez. A mostani együttműködéssel egy ökológiai támogatást kívántak nyújtani a városnak, hiszen ez mindannyiunk közös érdeke.

Az összefogás teszi igazán különlegessé ezt az akciót – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester. A két cégnek már eddig is sokat köszönhetett a város, elég csak a DENSO által a Csónakázó-tó szigetén létrehozott japánkertre, vagy a Grundfos segítségével a Török udvarban kiépített esőkertre gondolnunk. Az újabb, példaértékű összefogás jelenti a magyar, a skandináv és a japán kultúrák találkozását és a környezetre való odafigyelést az ipari szereplők részéről. A kezdeményezéssel visszaadunk valamit a környezetnek, és jót teszünk azokkal, akik a környéken élnek.

Miyawaki-erdőből csak kevés van az országban, azok is főként Budapesten. Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi vezetője szerint a székesfehérváriba 12 féle növényt, fákat, cserjéket ültettek el, melyek egy lokális ökoszisztémát alkotva fejlődnek, növekednek a következő években. A betelepített fajok hálózatként élnek majd, amely a talajszinten kezdődik, ott, ahol rengeteg a gomba, a baktérium. Ezek a mikroközösségek támogatják az erdő talaját, így a növények egy kicsi, mindössze 50 négyzetméteres területen is képesek lesznek egy önállóan működő rendszert létrehozni, párologtatni, a port megkötni és kiszűrni a káros anyagokat. A minierdőbe betelepülhetnek a madarak és az emlősállatok is.

A Miyawaki-erdő ápolását a Városgondnokság végzi a jövőben.

Városfejlesztés

  1. Hálózatfejlesztési nagyprojektek

    Két, Fejér megyét is érintő villamosenergia-hálózati fejlesztési projekt megvalósításával kapcsolatban tartanak online nyilvános konzultációt június 23-án. A Danube InGrid és a Selena projekt is a biztonságosabb, rugalmasabb áramellátást és a megújuló alapú áramtermelés hálózati integrációját segíti.

    2026.06.17.
  2. A vízvezeték cseréjével kezdődik a Nagyszombati út felújítása

    A kivitelező megkezdi a Nagyszombati utca felújításának első ütemét. Az ivóvízvezeték-hálózat átépítése a Zsolnai út – Aranybulla sétány közötti szakaszon, az úttest melletti zöldterületen zajlik. Ehhez kapcsolódóan félpályás forgalomkorlátozást vezetnek be, amelyet minden délután elbontanak, azaz csak a munkavégzés tényleges időtartamában kell a lezárással számolniuk a közlekedőknek.

    2026.06.09.
  3. A remény otthona

    Új helyszínen, a Szent Kristóf Plébánia épületében folytatja segítő-támogató tevékenységét a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia. A megújult maroshegyi épületben működik mostantól a nappali intézmény és a közösségi ellátás, amelyek a Móri útról költöztek át, valamint itt kapott helyet a közösségi szolgálat is. Az új épületet pénteken ünnepélyes keretek között avatták fel.

    2026.06.05.
  4. Új rámpa az otthonban

    y Új rámpa segíti az akadálymentes közlekedést a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény Feketehegy-Szárazréti Idősek Otthonában. A bruttó 11 millió forintból elkészült beruházás eredményeként a mozgáskorlátozottak az eddiginél sokkal könnyebben, akár önállóan is ki tudnak jutni az intézmény udvarára, ami jelentősen javítja az életminőségüket, a mindennapjaikat.

    2026.06.03.