Kavicskert a körforgalmak közepén több száz tő évelő növénnyel

A fehérvári körforgalmak gondozását a Városgondnokság parkfenntartási csoportja végzi. Idén ősszel a Királykútnál és a Ligetsor végén található körforgalmakban kavicskertet építettek. A különleges, fenntarthatósági szempontból is egyedi ágyásokat, melyekbe mintegy kilencszáz tő évelő növényt ültettek Homoki László a Városgondnokság kertészmérnöke tervezte
2020.09.30. 17:35 |
Kavicskert a körforgalmak közepén több száz tő évelő növénnyel

A körforgalmak szélén andezit köves feltöltés van, a többi felület kulékavics, ami fölött szépen összenőnek majd a virágok. A kialakításnál a földre geotextíliát tettek és nyolc centiméter vastagságban terítették kulékavicsot, így gazosodni sem fog a terület.

A Ligetsor végén található 105 négyzetméter alapterületű ovális körforgalomba 18 fajta évelő növényt ültettek a Városgondnokság kertészei, összesen 512 tövet. A tervezéskor az egyik legfontosabb szempont volt, hogy a vegetációs időszakban mindig virágozzon egy-egy fajta, illetve jól tűrjék a szárazságot a növények. Ez fenntarthatósági szempontból nagyon fontos, hiszen tavasszal a visszametszést követően egyéb teendő nem lesz velük.

A Bregyó melletti körforgalomba beültetett növények: díszgyertya, sárga cickafark, tollborzfű, piros sarkantyúvirág, citromsárga és mályvaszínű sásliliom, évelő len, mexikói árvalányhaj, hegyi margitvirág, füzéres díszcsorba, kárpáti varjúháj, törpe őszirózsa, macskamenta, színes levelű orvosi zsálya, ligeti zsálya, deres fényperje és mirigyes pereszlény. Az évelők mellett száz nárcisz hagymát is ültettek, amik kora tavasszal díszítik majd a körforgalmat.

A Királykút melletti 83 négyzetméter alapterületű körforgalomba 13 fajta növényt ültettek: piros cickafarkot, díszgyertyát, illatos gólyaorrot, citromsárga és mályvaszínű sásliliomot, lángvörös kasvirágot, hegyi margitvirágot, macskamentát, füzéres díszcsorbát, orvosi zsályát, díszzsályát és deres fényperjét. Összesen 387 tő növényt telepítettek.

Városfejlesztés

  1. Okoszebrákat építettek

    Az egyik legfontosabb a Várkörút gyalogosátkelőinek biztonságosabbá tétele volt - írta Facebook oldalán Fehérvár polgármestere. Az út évvel ezelőtti felújítása minden jogszabályi előírásnak megfelelt, az autósok és a gyalogosok visszajelzései alapján döntöttek az okos-zebrák kihelyezése mellett.

    2026.01.27.
  2. Megújult a könyvtár

    Tíz hónapon át tartott a Vörösmarty Mihály Könyvtár Oskola utcai épületének önkormányzati forrásból megvalósult külső felújítása: a különleges színnek és a kialakított díszvilágításnak köszönhetően valódi ünneplőbe öltözött az épület, amelynek ünnepélyes átadását csütörtökön tartották az Olvasóteremben.

    2026.01.15.
  3. 8086-os busz Fehérváron

    Január 1-től a 8086-os számú helyközi buszjáratok az Autóbusz-állomás és az Iszkaszentgyörgyi úti Árva utca elnevezésű buszmegállók közötti szakaszon székesfehérvári helyi bérlettel és előre megváltott jeggyel is igénybe vehetők mindkét irányban.

    2026.01.13.
  4. Pluszforrás útfelújításra

    Székesfehérvár Önkormányzata 820 millió forint összegű visszatérítést kap a Versenyképes Járások Program keretében. Erről Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter és Czunyiné Bertalan Judit, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium területfejlesztésért felelős államtitkára tárgyalt csütörtökön a Városházán dr. Cser-Palkovics András polgármesterrel, valamint Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselőkkel.

    2026.01.08.