Fehérvár Tüdeje – lezárult az Alsóvárosi rét nagyszabású zöld- és rekreációs fejlesztése

Hétfőn délelőtt sajtónyilvános esemény keretében zárult le a Fehérvár Tüdeje program II. üteme. A Zöld Város – Fehérvár Tüdeje fejlesztési program célja, hogy erdősítéssel, pihenőparkok kialakításával ellensúlyozza a város extenzív fejlődését. Az Alsóvárosi réten a természetes gyepfoltok megtartása mellett pihenőpark, gyalogos úthálózat és kiszolgálóhelyiség is épült, valamint erdészeti facsemetéket és 868 darab park- és sorfát ültettek.
2023.12.18. 12:46 |
Fehérvár Tüdeje – lezárult az Alsóvárosi rét nagyszabású zöld- és rekreációs fejlesztése

Teljes egészében elkészült a Fehérvár Tüdeje második ütemének nagyszabású zöld- és rekreációs területfejlesztési programja az Alsóvárosi réten.

A projekt keretében az értékes élővilágot rejtő természetes gyepfoltok megtartása mellett, a terület adottságaihoz igazodóan, kertészeti módszerrel 868 darab park- és sorfa elültetésére került sor, valamint 15 hektár területen erdészeti facsemeték telepítése történt.

Kialakításra került továbbá egy 200 négyzetméter alapterületű kiszolgálóépület, amelyről remek kilátása nyílik a területre, egy játszótér, valamint egy 50 férőhelyes parkoló, gyalogos úthálózat és ösvény is.

Az ösvények mentén több padot, pihenőhelyet helyeztek ki. A terület fejlesztése kétmilliárd forint összegű, vissza nem térítendő Európai Uniós támogatásból valósult meg a TOP-6.3.2-16-SF1-2018-00002 pályázat keretében.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester a hétfő reggeli bejáráson elmondta: a Fehérvár Tüdeje projektben minél több zöldterület megmentésével és kialakításával szeretnék ellensúlyozni a város terjeszkedését, miközben egy, a szabadidő eltöltését és a rekreációt is szolgáló erdőt, parkot alakítottak ki.

Elmondta, hogy a rét közel 100 hektáros területe korábban magánkézben volt és ipari beépítésre szánták, de a Modern Városok Program keretében a Magyar Kormány segítségével sikerült megvásárolni. Ezt követően a rétet átminősítették, majd Európai Uniós forrásból megvalósult a fejlesztés, melynek eredményeképpen, a természetes gyepfoltok megtartása mellett egy szabadidő eltöltésére és sportolásra egyaránt alkalmas park épült.

Gyakorlatilag egy új park jött létre Székesfehérváron. Ez összefügg a palotavárosi területekkel, így egy zöld folyosó, körgyűrű alakul ki ezen a területen, rekreációs és klímavédelmi céllal egyaránt.” – nyilatkozott a városvezető, aki elmondta, hogy a napokban az épület használatbavételi engedélye is megérkezett, azt pedig nagy öröm látni, hogy a fehérváriak már birtokba is vették a rétet.

A Bakony utca felől megközelíthető területen rendszeresen tartanak nordic walking foglalkozásokat, ösvényei pedig alkalmasak futáshoz és kutyasétáltatáshoz is. A projektről további információkat ide kattintva olvashatnak.

Városfejlesztés

  1. Hálózatfejlesztési nagyprojektek

    Két, Fejér megyét is érintő villamosenergia-hálózati fejlesztési projekt megvalósításával kapcsolatban tartanak online nyilvános konzultációt június 23-án. A Danube InGrid és a Selena projekt is a biztonságosabb, rugalmasabb áramellátást és a megújuló alapú áramtermelés hálózati integrációját segíti.

    2026.06.17.
  2. A vízvezeték cseréjével kezdődik a Nagyszombati út felújítása

    A kivitelező megkezdi a Nagyszombati utca felújításának első ütemét. Az ivóvízvezeték-hálózat átépítése a Zsolnai út – Aranybulla sétány közötti szakaszon, az úttest melletti zöldterületen zajlik. Ehhez kapcsolódóan félpályás forgalomkorlátozást vezetnek be, amelyet minden délután elbontanak, azaz csak a munkavégzés tényleges időtartamában kell a lezárással számolniuk a közlekedőknek.

    2026.06.09.
  3. A remény otthona

    Új helyszínen, a Szent Kristóf Plébánia épületében folytatja segítő-támogató tevékenységét a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia. A megújult maroshegyi épületben működik mostantól a nappali intézmény és a közösségi ellátás, amelyek a Móri útról költöztek át, valamint itt kapott helyet a közösségi szolgálat is. Az új épületet pénteken ünnepélyes keretek között avatták fel.

    2026.06.05.
  4. Új rámpa az otthonban

    y Új rámpa segíti az akadálymentes közlekedést a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény Feketehegy-Szárazréti Idősek Otthonában. A bruttó 11 millió forintból elkészült beruházás eredményeként a mozgáskorlátozottak az eddiginél sokkal könnyebben, akár önállóan is ki tudnak jutni az intézmény udvarára, ami jelentősen javítja az életminőségüket, a mindennapjaikat.

    2026.06.03.