Elkészült és ősszel kezdi működését a Vad- és madármentő központ a Sóstón

A Sóstó Természetvédelmi Terület keleti kapujánál, a Sárkeresztúri út mellett elkészült a Vad- és madármentő központ épülete, illetve egy új közösségi tér is az Alsóvárosban élők számára. Az épület a természetvédelmi terület környezetébe illeszkedik és új színfoltja lesz Székesfehérvárnak, ahol országos hírű központot szeretnének üzemeltetni.
2021.08.18. 16:45 |
Elkészült és ősszel kezdi működését a Vad- és madármentő központ a Sóstón

Egy modern, jól felszerelt vad- és madárgondozó mellett létrejött egy alsóvárosi közösségi tér is a Sóstón.

A Vad- és madármentő célja a vadon élő, sérült madarak gyógyítása, azt követően pedig a természetbe történő visszaengedése, vagy maradandó károsodás esetén élethosszig tartó gondozása. A vad és madárgondozóban, illetve a madárparkban, lehetőség nyílik majd a szabad életre alkalmatlan, de már gyógyult madarak élethosszig tartására, a veszélyeztetettek továbbtenyésztésére, az érdeklődő közönség számára a madarak bemutatására és a gyerekek természetismereti oktatására is.

A Sóstó Természetvédelmi Terület mellett megvalósult Vad- és madármentő Központot, valamint közösségi teret sajtónyilvános bejáráson dr. Cser-Palkovics András polgármester, Mészáros Attila alpolgármester, önkormányzati képviselő és Bozai István városgondnok mutatta be.

A beruházás része annak a nagy projektnek, mely magába foglalta a Sóstó Természetvédelmi Terület megmentését, a stadiont és megannyi környékbeli kisebb-nagyobb fejlesztést – mondta Cser-Palkovics András polgármester. A vad- és madármentő központ közép-európai szinten is egyedülálló létesítménye lett Székesfehérvárnak, melynek létrejöttéért köszönetet mondott Magyarország Kormányának, "különös tekintettel Miniszterelnök úrnak, ugyanis a teljes projekt indulásakor ő volt az – talán egy kicsit fehérváriként – aki megértette, hogy milyen komplex fejlesztésben is gondolkozunk a Sóstót illetően." Fehérvár polgármestere ugyancsak köszönetet mondott Dr. Berkényi Tamásnak, hiszen alapvetően ő indította el azt a fajta gondolkozást, melynek végeredménye a most létrejött központ, amit a Városgondnokság fog üzemeltetni. Az állatmentő és gyógyító tevékenység mellett pedig egy olyan fontos közösségi tér jött létre, amit az Alsóváros és az Őrhalmi szőlők közössége is használ majd.

Mészáros Attila alpolgármester, Alsóváros és Tóváros önkormányzati képviselője a beruházással kapcsolatban elmondta, hogy az 555 millió forintos összköltséggel megvalósított új központban nem csak a madarak gyógyítása, gondozása zajlik majd, hanem be is mutatják majd a fiataloknak tevékenységüket. 

A Vadmadárgondozóba látogatók üvegen keresztül megtekinthetik a gondozással, gyógyítással kapcsolatos tevékenységeket: összesen öt kórteremben húsz madár egyedi és tíz madár csoportos elhelyezésére lesz lehetőség. A szabadtéri vadmadár röpdékben és ketrecekben pedig összesen nyolcvan gyógyult, rehabilitálásra váró madarat is láthatunk. A közösségi házként működő épületben két nagyobb méretű, egybenyitható tér került kialakításra, ahol a Sóstón, Alsóvárosban és az Őrhalmi Szőlőben élők számára kulturális és közösségi programokat szerveznek. A terület előtt pedig 17 parkolót is kialakítottak.

Egy nagyon komoly feladatot kapott a Városgondnokság, mely Csete Gábor vezetésével a Sóstó Természetvédelmi Központhoz tartozik majd - hangsúlyozta Bozai István városgondnok. Sokat gondolkodtunk az üzemeltetési formán és végül az a döntés született, hogy egy szakmai partnert keresünk, melynek pályáztatása napokon belül kiírásra kerül. Kiemelte, hogy várjuk azt a szakmai szervezetet, szakmai partnert, aki az első két évben segít nekünk beüzemelni az új létesítményt. "Úgy éreztük, hogy ez egy olyan komoly szakmai feladat, melyre szakavatott szervezetek képesek csak ellátni és remélem, hogy sikeres pályázat után egy országos hírű központot tudunk majd üzemeltetni." A Vad- és madármentő központ várhatóan az ősz második felétől üzemel majd.

Városfejlesztés

  1. Elkészültek a tervek a felújításra

    Elkészült a városi uszoda energetikai felújításának, illetve a szaunarészleg bővítésének a terve, amit a Városfejlesztési Kft. szakemberei terveztek meg az üzemeltető Városgondnokság megrendelésére. Az uszoda 1989-es átadása óta jelentős felújításon még nem esett át. A város üzemeltetési szempontból legdrágább létesítménye évente 850 millió forintból működik, ami jelentősen csökkenne egy átfogó felújítás után.

    2024.04.25.
  2. 64 új kórterem a kórházban

    Székesfehérváron zajlik az ország egyik legjelentősebb egészségügyi beruházása. A 112 ágyas, 64 kórtermes új kórházi épület a belgyógyászaton kívül a tüdőgyógyászati osztálynak ad majd otthont, de itt kezelik majd a rákos és fertőzéses megbetegedéssel küzdő betegeket is. Az új kórházi épület, a teljes berendezéssel együtt nyáron állhat a fehérvári egészségügy szolgálatába.

    2024.04.23.
  3. Fejlesztések Csalán

    A Depónia Nonprofit Kft. csalai központjában két fontos beruházás is elkészült: egy megújult, 21. századi lakossági fogadóteret alakítottak ki, valamint a hulladékkezelő központ belső útját is felújították. A fejlesztésekrő tartott tájékoztatón elhangzott, hogy már nem csak érkezik, hanem távozik is a hulladék Csaláról, ami más helyeken kerül újrahasznosításra.

    2024.04.22.
  4. Turbósítás, kétsávosítás

    A város saját költségén indította el az Új Csóri úti körforgalom nagyobb áteresztő képességének érdekében egy engedélyes terv elkészítését. A körforgalom kapacitásbővítésével kapcsolatos engedélyezési tervdokumentáció a Magyar Közút Nonprofit Zrt-vel egyeztetve készült a sok közlekedési problémát okozó csomópont fejlesztéséről, melynek döntéselőkészítő anyagának kivonatát az alábbiakban olvashatják.

    2024.04.21.