Új bekötőút és „szélbiztos” lerakó - fejlesztések a csalai hulladékkezelő telepen

A csala-pénzverővölgyi hulladékkezelő központhoz kötődő fejlesztéseket, a teljesen megújult bekötőutat és a jelenleg használt hulladéklerakó elkészült, előzetes rekultivációját nézte meg csütörtökön délután dr. Cser-Palkovics András polgármester és Östör Annamária, a városrész önkormányzati képviselője.
2026.05.21. 16:57 |
Új bekötőút és „szélbiztos” lerakó - fejlesztések a csalai hulladékkezelő telepen

„A csalai hulladékkezelő központ a közszolgáltatások szempontjából kiemelten fontos infrastruktúrának a fő bázisa. Az elmúlt években rengeteg fejlesztés érintette a kapcsolódó szakmai területeket, de közben sokan tapasztalhatták azt is, hogy a teljesen megújult telepre egy nagyon rossz minőségű úton lehetett bejutni. Ezt sikerült most egy burkolatmegerősítéssel jelentősen javítani.” – emelte ki a csütörtök délutáni bejáráson dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere hozzátette, a telephely belső részein is történtek új fejlesztések, amelyek azokhoz az előző években elvégzett beruházásokhoz kapcsolódnak, amiket a Depónia Nonprofit Kft., a Continus Nova Kft., a Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás, illetve a város Önkormányzata elvégzett.

„Nem csak az ide dolgozni járó embereknek, hanem a hulladékot ide elhozó székesfehérváriaknak, azon belül a csalaiaknak is nagyon fontos fejlesztés valósult most meg. Sikerült rendezni az út állapotát, s ez képviselőként is fontos számomra.” – tette hozzá Östör Annamária önkormányzati képviselő, aki szintén részt vett a találkozón.

A 811-es főút és a csala-pénzverővölgyi hulladékkezelő telep közötti, 1,6 kilométeres szakasz megújítását – amint arról a helyszínen Steigerwald Tibor, a Depónia Nonprofit Kft. ügyvezetője beszélt – tavaly októberben kezdte el saját beruházásban a hulladékkezelő szolgáltató. A munka idén, nagyjából egy hónappal ezelőtt zárult le a forgalmi jelek felfestésével. „Azt gondolom, gyorsan haladtunk az új technológiának köszönhetően, így remélhetően az ügyfelek számára is a lehető legkevesebb fennakadással sikerült a munkát elvégezni.” – emelte ki az ügyvezető. A másik fontos hír, hogy a szolgáltató már két évvel ezelőtt elkezdte a jelenleg is használt, művelt hulladéklerakó átmeneti rekultivációját, amely most elkészült. Több mint egy évvel ezelőtt kezdődtek a földmunkák, amelyek során hatalmas mennyiségű, több tízezer köbméternyi földet mozgattak meg. „Ennek köszönhetően esztétikai szempontból sem egy „hagyományos szemétlerakót” láthatunk, hanem lényegében egy hegyet, ami kívülről teljesen földdel takart, ezáltal a szélkihordás teljesen megszűnt, s gyakorlatilag már csak a teteje az, ahová hulladék kerül. Ez azt is jelenti, hogy minimálisra csökkentettük a gyulladásra alkalmas felületek nagyságát, így egy esetleges tűz kialakulásának esélye is jelentősen csökkent.” 

Városfejlesztés

  1. A vízvezeték cseréjével kezdődik a Nagyszombati út felújítása

    A kivitelező megkezdi a Nagyszombati utca felújításának első ütemét. Az ivóvízvezeték-hálózat átépítése a Zsolnai út – Aranybulla sétány közötti szakaszon, az úttest melletti zöldterületen zajlik. Ehhez kapcsolódóan félpályás forgalomkorlátozást vezetnek be, amelyet minden délután elbontanak, azaz csak a munkavégzés tényleges időtartamában kell a lezárással számolniuk a közlekedőknek.

    2026.06.09.
  2. A remény otthona

    Új helyszínen, a Szent Kristóf Plébánia épületében folytatja segítő-támogató tevékenységét a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia. A megújult maroshegyi épületben működik mostantól a nappali intézmény és a közösségi ellátás, amelyek a Móri útról költöztek át, valamint itt kapott helyet a közösségi szolgálat is. Az új épületet pénteken ünnepélyes keretek között avatták fel.

    2026.06.05.
  3. Új rámpa az otthonban

    y Új rámpa segíti az akadálymentes közlekedést a Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény Feketehegy-Szárazréti Idősek Otthonában. A bruttó 11 millió forintból elkészült beruházás eredményeként a mozgáskorlátozottak az eddiginél sokkal könnyebben, akár önállóan is ki tudnak jutni az intézmény udvarára, ami jelentősen javítja az életminőségüket, a mindennapjaikat.

    2026.06.03.
  4. Okostanterem a Ciszterben

    Ünnepélyesen átadták a Ciszterci Szent István Gimnázium új okostantermét. Az intézmény ebben a tanévben csatlakozott az Alba Innovár Digitális Élményközpont programjához, melynek ez a huszadik állomása. A termet a Howmet Alapítvány támogatásának köszönhetően hozták létre és a projektben részt vett nyolc pedagógus közreműködésével mutatták be hétfőn délelőtt.

    2026.06.01.