Szenior tájfutóké volt a hétvégén a város - 13 kategóriában hirdettek győzteseket

Lezárult a Szenior Tájfutó Világbajnokság WMOC két napos sprintfutama, amelyet szombaton és vasárnap Székesfehérváron rendeztek meg. A szikrázó napsütésben és gyönyörű környezetben zajló Világbajnokság első selejtezőjében mintegy 1362-en álltak rajthoz 13 korosztályban (35-95) a női és férfi versenyzők, akik közül több mint 700-an az „A” döntőben folytathatták a versenyt.
2021.08.08. 18:48 |

Közülük kerültek ki a dobogós helyezettek, akik dr. Cser-Palkovics András polgármestertől, dr. Zentai Lászlótól, a Nemzetközi Tájékozódási Futó Szövetség elnökségi tagjától, valamint Kovács Balázstól, a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség elnökétől vehették átérmeiket.

A Világbajnokság augusztus 10-én az úgynevezett „erdei” számokkal folytatódik majd Fejér megye gyönyörű településein, Csákváron és Székesfehérvár-Csalán.

Székesfehérvár utcáit, tereit augusztus 7-én és 8-án tájfutók lepték el a világ 37 országából. A nagy presztízsű világbajnokság rendezési jogát 2021-ben Japántól vette át Magyarország az IOF felkérésre (International Orienteering Fedaration), mivel az olimpia elhalasztása miatt a szigetországban már nem volt lehetőség megszervezni egy ekkora sporteseményt. A városi futamoknak így Székesfehérvár adhatott otthont, míg az „erdei számokat” Fejér megye bájos településein rendezik meg.

A legnépszerűbb kategória a szombati versenynapon a férfiaknál a 70-es, a nőknél a 65-ös korosztály volt, 140, illetve 65 indulóval. A mezőnyben indult a ‘70-es évek német válogatottja, Helmut Conrad a 80-as, valamint a korábbi évek svéd világbajnoka, Peo Bengtsson 85-ös kategóriában. A több mint 350 magyar versenyző közül Füzy Anna és Mátyás Ildikó végzett a legjobb helyen, ők az első helyen várták a vasárnapi folytatást, ahol a szombati selejtezők után 728 versenyző jutott „A” döntőbe.

A sprint versenyszám döntő futamát a belvárosában, a Piac térnél tartották, amely után egyből egy megnyitóval egybekötött sprint díjátadót is tartottak a szervezők. Itt Lengyel Ádám, a szervezőbizottság elnöke idézte fel a megrendezés állomásait: „2020 novemberében, a vírus viharában komoly feladatra kértek fel minket, amelyet mi örömmel vállaltunk el. 9 hónap alatt szerveztük meg ezt a világbajnokságot, és nagy örömömre szolgál, hogy hosszú kihagyás után közel 1500-an vagyunk ma itt Fehérváron.”

Dr. Zentai László, a Nemzetközi Tájékozódási Futó Szövetség elnökségi tagja az IOF korábbi elnökét idézte: „A tájfutás a sportvilág legjobban őrzött titka!” Mint mondta, a nemzetközi szövetségnek számos nagy versenyt kellett elhalasztania az elmúlt 1,5 évben, éppen ezért volt fontos döntés, hogy Magyarország kapta a szenior VB rendezési jogát, ami pedig külön öröm, hogy Fejér megye befogadta a szépkorú sportolókat, akik a Mezőföld csodás környezetében tölthetik az elkövetkezendő napokat is. A sportvezető beszédében megköszönte Székesfehérvárnak, hogy otthont adott a sprint futamnak, a versenyzőknek pedig sok szerencsét és jó időtöltést kívánt a következő hét futamaihoz.

A verseny sprint számának eredményhirdetésén 13 kategóriában hirdettek győzteseket, a 35 éves korosztálytól egészen a 95 éves korosztályig, nők és férfiak között egyaránt. A legidősebbek versenyében a hölgyek közül a svéd Lena Nordahl, a férfiak közül pedig a Svájcból érkezett Adolf Kempf állhattak a dobogó legfelső fokára. A remek sportteljesítményt nyújtó szépkorú versenyzők dr. Cser-Palkovics András polgármestertől, dr. Zentai Lászlótól, a Nemzetközi Tájékozódási Futó Szövetség elnökségi tagjától, valamint Kovács Balázstól, a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség elnökétől vehették át érmeiket. Az eseményen fellépett a Főnix Rock and Roll Sporttánc Egyesület.

A WMOC 2021. augusztus 10-én Csákváron, a Vaskapú-völgynél közép- és hosszútávú erdei selejtezővel folytatódik, majd augusztus 11-én lesz a középtávú döntő napja, aminek helyszíne Székesfehérvár-Csala mellett, a Kégl-kastély közelében lesz. Augusztus 13-án a világbajnokság utolsó számában, a hosszútávú futam döntőjére kerül sor Csákváron.

A verseny részletes eredménye a WMOC 2021 oldalán olvasható.