Ötvenöt éve zárt be a Fekete Sas Patika a Fő utcán

1971. május 17-én zárt be a Fekete Sas Patika, majd rá négy évre nyitott újra akkor már patikamúzeumként. Ma a Fekete Sas Patikamúzeum az egyik leglátogatottabb kiállítóhelye a Szent István Király Múzeumnak, egy valódi kis ékszerdoboz Fehérvár belvárosában.
2026.05.18. 07:15 |
Ötvenöt éve zárt be a Fekete Sas Patika a Fő utcán

1971. május 17-én szűnt meg a Fekete Sas Patika a város szívében.

Ez volt a vármegye első ilyen intézménye. A jezsuita korszakból fennmaradt a díszes barokk officina bútorzat, ami majd 270 éves, de az oldalsó traktusban elhelyezkedő magasfiókos, vagy más néven fiókfalas festett bútorzat még ennél is régebbi. Különösen értékesek, és hazánkban talán a legdíszesebbek a szintén jezsuita korszakból való esztergált-festett fatégelyek. 

Az ötvenöt évvel ezelőtt bezárt gyógyszertár négy év elteltével, 1975 májusában nyitotta meg kapuit patikamúzeumként.

A Fekete Sas Patikamúzeum számos interaktív lehetőséggel, kiállításokkal és rendezvényekkel igyekszik minél sokoldalúbban bemutatni a gyógyszerészet történetének izgalmas fejezeteit az érdeklődő közönségnek.

Várostörténet

  1. Temetői séta

    A Városszépítő- és Védő Egyesület június 10-én, szerdán 17:00-kor rendhagyó történelemórára várja az érdeklődőket a Hosszú-temetőben. Poklosi Péter tanár úr, az egyesület elnöke az ott nyugvó neves személyiségek síremlékeivel és a temető művészi értékű alkotásaival ismerteti meg a résztvevőket. Az érdeklődőknek a Palotai úti Hosszú-temető kápolnájánál lesz a találkozó a programra.

    2026.06.09.
  2. Az Országzászló nyomában

    1936. május 24-én megtelt a vármegyei és városi múzeum előtti tér. A tömeg ünnepélyes eseményre gyűlt össze: két kiváló építész, Rimanóczy Gyula és Schmidl Ferenc munkájának eredményeként a térrel együtt ekkor avatták fel az Országzászló emlékművet, amely a következő évtizedekben számos alak- és funkcióváltozáson ment át.

    2026.06.08.
  3. Városismereti verseny

    Több évtizedre visszanyúló hagyományt terjesztett ki iskolai rendezvényből városi rendezvénnyé a Székesfehérvári SZC I. István Technikum. Az államalapító királyunk nevét viselő iskolában minden tanév végén több száz diákot megmozgató városismereti versenyt rendeznek az iskola tanárának, Guber Istvánnak szervezésében és vezetésével. 

    2026.06.02.
  4. Ki volt Saára Gyula?

    Immár 15 éve annak, hogy Székesfehérvár önkormányzata meghirdette a Saára Gyula Útfelújítási Programot. A városi alapból azóta számos út és járda újult meg, a fejlesztések pedig folytatódnak. De ki volt a program névadója, mit érdemes tudnunk róla és koráról? Milyen események fűződnek a munkásságához?

    2026.05.26.