Nemzetközi együttműködés, a régiós kis- és középvállalkozások megerősítése érdekében

Olasz, szlovák, spanyol, görög és magyar régiók összefogásával jött létre a MODELE projekt, amely a helyi, regionális kis- és középvállalkozói kör megerősítését tűzte ki célul. A MODELE az INTERREG közösségi kezdeményezés egyik projektje, mely a résztvevő régiók közötti tapasztalatcsere és információ átadás révén valósul meg, így segítve az egyes régiókban új vállalkozástámogató eszközök kifejlesztését. (hirdetés)
2007.11.08. 00:02 |
 Olasz, szlovák, spanyol, görög és magyar régiók összefogásával jött létre a MODELE projekt, amely a helyi, regionális kis- és középvállalkozói kör megerősítését tűzte ki célul. A MODELE az INTERREG közösségi kezdeményezés egyik projektje, mely a résztvevő régiók közötti tapasztalatcsere és információ átadás révén valósul meg, így segítve az egyes régiókban új vállalkozástámogató eszközök kifejlesztését.

 A MODELE projekt 2. komponensében mintegy 460.000 euró támogatást nyert egy öttagú nemzetközi konzorcium, melynek egyik tagja a Közép-Pannon Regionális Fejlesztési Zrt. Sebestyén Csabát, a Közép-Pannon Zrt. igazgatóságának elnökét a projekt megvalósulásáról kérdeztük.

– Kik a konzorcium tagjai?

– Az olaszországi Basilicata tartomány, a Közép-dunántúli Régió, a görögországi Közép-Makedónia, a spanyolországi Navarra tartomány és a Kanári-szigetek, valamint az Inova Slovakia fejlesztési szervezet.

– Mik voltak a közös munka főbb lépései?

– Valamennyi résztvevő régióban, minden alprojektre külön-külön elkészültek a helyzetfelmérő tanulmányok. Az egyes komponensek keretében elkészült tanulmányokat nemzetközi munkacsoportok vitatták meg. A régiók számára kiváló lehetőség nyílt egymás helyzetének megismerésére, valamint a jó példák tanulmányozására.

– Mi a témaköre ennek az alprojektnek?

– Az alprojekt címe „Régiók közötti innovatív pénzügyi eszközök”, a cél pedig az, hogy új típusú, innovatív finanszírozási eszközök segítségével minél több kis- és közepes vállalkozás jut-hasson külső finanszírozáshoz az egyes régiókban. A program keretében minden régió kidolgozza az egyes eszközök üzleti tervét, és megosztják egymással tapasztalataikat, legjobb gyakorlataikat. A Közép-dunántúli Régió esetében a Közép-Pannon Zrt. befektetési tevékenysége, illetve a mikrohitel program fog mintaként szolgálni más európai régiók számára, hasonló eszközök kidolgozásához.

– A tapasztalatok egyeztetése során mik voltak a legjellemzőbb problémák a kis- és középvállalkozások finanszírozása terén?

– Nem ért bennünket meglepetésként, hogy mindenhol sokkal nehezebben férnek hozzá a kis- és középvállalkozások a finanszírozási forrásokhoz, mint a nagy cégek.  Az INIFINTO projekt célja elősegíteni a KKV-k hitelhez jutását például bankgarancia vagy mikrohitel eszközök igénybevételével, továbbá üzleti angyal és kockázati tőke bevonásával.

– Gyanítom, hogy sokan nem is tudják, kik azok az „üzleti angyalok”?

– Az angol szakkifejezés egy kisvállalkozás-finanszírozási lehetőséget takar, amely során magánbefektetők szereznek részesedést fejlődőképes kisvállalkozásokban, és tőkéjükkel vagy akár személyes részvételükkel is hozzájárulnak azok fejlesztéséhez.

– Mi lesz az alprojekt kézzelfogható eredménye?

– A program végeredményeként, még idén ősszel elkészül három különálló üzleti terv, amelyek a régiós kockázati tőke bevonására, regionális garancia alapok létrehozására, illetve a mikrohitel szélesebb körben történő igénybevételére vonatkoznak. Elkészül egy módszertani gyűjtemény is, amely a résztvevő partnerek innovációs pénzügyi eszközeinek fejlesztésére vonatkozik. Emellett pedig a program valamennyi résztvevője felbecsülhetetlen értékű nemzetközi tapasztalattal gazdagodik.

Gazdaság

  1. Tudományos és innovációs parkok

    Tudományos és innovációs parkok létrehozására pályázhatnak az egyetemek. A Neumann János Program 340 milliárd forintos kerete lehetőséget nyújt a felsőoktatási intézményeknek, hogy a science parkok létrehozásával összekapcsolják az erős ipart, a növekvő gazdaságot, a bővülő tudáskincset és a kiváló szakképzési lehetőségeket – jelentette be Székesfehérváron tartott sajtótájékoztatóján dr. Hankó Balázs.

    2024.05.02.
  2. 14 milliós támogatás

    Újabb, közel 14 millió forintos támogatást nyújtott a Howmet-Köfém Kft. az Alba Innovár Digitális Élményközpont számára. Az erről szóló csekket jelképesen hétfőn adták át. A hozzájárulás egy újabb fontos lépése a tudásközpont és a cég között hét éve fennálló, folyamatos együttműködésnek.

    2024.04.29.
  3. Jubileum a Densoban

    Jubileumi ünnepségen köszöntötte a duális képzésben résztvevő partnereket, diákokat, oktatókat a Denso. A vállalat 2013-ban indította el első duális osztályát, melynek idén ünneplik a kerek évfordulóját. Az eseményen Szincsák Attila, a Denso Gyártó Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, valamint dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötték a megjelenteket.

    2024.04.26.
  4. Újabb Daniella telephely

    Második telephelyét nyitotta meg Székesfehérváron a több mint 30 éves szakmai tapasztalattal rendelkező Daniella Villamosság. A piacvezető, debreceni székhelyű családi vállalkozás új egységében az ipari partnerek körében felmerülő villamossági igények teljeskörű kiszolgálására törekszik.

    2024.04.24.