-
Széchenyis diákok sikere
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumának két diákja, Preseka Zoltán (13.F) és Kreitzer Ádám (13.F) a 35. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia országos döntőjében az előkelő III. helyezést érték el. A rangos innovációs versenyen „Önvezető Mopedautó fejlesztése városi környezetre” című projektjükkel értek el kimagasló eredményt.
2026.06.26. -
Színesdiplomások az Óbudai Egyetemen
Gyémánt-, arany- és ezüstdiplomák ünnepélyes átadásával tisztelgett pénteken az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara azon egykori hallgatóinak munkássága, életútja előtt, akik sok-sok évtizeddel ezelőtt végeztek a jogelőd intézményekben.
2026.06.26. -
Emlékokleveleket adtak át
Emlékdiplomákat adtak át az Óbudai Egyetemen. Arany, ezüst és gyémánt okleveleket vehettek át a felsőoktatási intézmény jogelődjének egykori hallgatói.
2026.06.26. -
Diplomaátadó a Kodolányin
Közel nyolcszáz hallgató szerzett diplomát a Kodolányi János Egyetemen ebben a félévben. Csütörtökön alapszakon, mesterszakon es szakirányú továbbképzésen végzett hallgatók vehették át diplomájukat a MET Arénában.
2026.06.25.
Nem vízminőség-vizsgálat, hanem csalás az "elektrolízises" vízvizsgálat
Egyes cégek telefonon, vagy szórólapon kínálják fel, hogy hívásra házhoz jönnek, és díjmentes vízminőség- vizsgálatot végeznek Székesfehérváron is. A Fejérvíz Zrt szakemberei is kíváncsiak voltak, hogy mi történik ilyenkor, hát meghívták egyikük lakására a "csodavíztisztító" egyik értékesítőjét. A nagyon szimpatikus tanácsadó vizsgálatát csapvízen, az udvari kút vizén, egy ásványvízen és a magával hozott „tisztított vízen” végezte...
2008.07.28. 08:26 |
Egyes cégek telefonon, vagy szórólapon kínálják fel, hogy hívásra házhoz jönnek, és díjmentes vízminőség-vizsgálatot végeznek Székesfehérváron is. A Fejérvíz Zrt szakemberei is kíváncsiak voltak, hogy mi történik ilyenkor, hát meghívták egyikük lakására a "csodavíztisztító" egyik értékesítőjét. A nagyon szimpatikus tanácsadó vizsgálatát csapvízen, az udvari kút vizén, egy ásványvízen és a magával hozott „tisztított vízen” végezte... Először a vizek keménységét állapította meg. A mi vizeink bizony nagyon keménynek bizonyultak, az övé bezzeg nem. Elmagyarázta, hogy a vízben lévő kalcium és magnézium káros a szervezetre, érelmeszesedést, vesekövet és hasonló nyavalyákat okoz. Ezt ámulva hallgattuk, mert az ÁNTSZ honlapjáról (is) tudható, hogy a kalciumban és magnéziumban szegény ivóvíz fogyasztása mellett nő a szív és érrendszeri megbetegedések valószínűsége, a lágy víz tartós fogyasztása – só bevitele híján – a szervezet ionegyensúlyának felborulásához, gyengeséghez, majd izomgörcsökhöz, szívritmuszavarokhoz, akár szívmegálláshoz vezethet.
Ezután a vízminták elektromos vezetőképességét mérte meg a tanácsadónk. Az eredmények arányosak voltak a vízben lévő összes oldott anyag mennyiségével, szerinte azzal, ami fölösleges, sőt káros az ivóvízben. Elmondta, hogy a szennyvizet a vízművek nem tisztítják meg eléggé, a káros anyagok benne maradnak, ami visszakerül az ivóvízbe, az ivóvizet pedig pénz híján nem vizsgálják meg rendesen. Mi tudjuk, hogy az ivóvíz a legjobban ellenőrzött élelmiszerek közé tartozik, minőségét a vízművek kötelesek rendszeresen ellenőrizni, melyet az ÁNTSZ saját vizsgálataival kontrollál.
Következett a nap fénypontja, az elektrolízises vízvizsgálat. Ez abból állt, hogy elektrolízissel vas és alumínium elektródákon keresztül a mintákba egyenáramot vezetett. Az elektrolízis eredményeként a „tisztított víz” kivételével a minták erősen zavarossá, barnás-feketés csapadékkal szennyezettekké váltak. Tanácsadónk kijelentette, hogy az elszíneződött, erősen zavarossá vált folyadékban az elektrolízis tette láthatóvá a benne lévő káros anyagokat. Kétkedő kérdésünkre, – miszerint a lebegő anyag a vas elektródáról vált le – megerősítette, hogy nem, az benne volt a vízben. Ekkor már döbbenten ültünk és csak néztünk…
Na jó, de mit lehet tenni kérdésre elmondta, hogy az ideális megoldást a RO (reverz-ozmózissal működő) készülékkel tisztított víz jelenti. Figyelmünkbe ajánlotta cége víztisztítóját, átadta a termékismertető prospektust, és elérhetőségét, ha úgy dönt valaki a társaságból, hogy ilyet rendel
Nos nem döntöttünk úgy, de az elektrolízissel kezelt vizeket a FEJÉRVÍZ ZRt. akkreditált vízvizsgáló laboratóriumában valóban megvizsgáltattuk. Az eredmény beszédes: a hálózatból származó vízmintában az eredetihez képest a vastartalom közel ezerszeresére növekedett az „elektrolízises vizsgálati eljárás” következtében! (Amúgy a hálózati víz eredeti vastartalma jóval a határérték alatt van.)
Az eset kapcsán egyértelmű, hogy az ilyen vízvizsgálatot végzők félrevezetik az érdeklődőket, mert kijelentéseinek többsége célirányosan hamis, azok tételesen cáfolhatók, az elektrolízises „vízvizsgálati eljárással” pedig ő maga viszi a vízbe a vasat, miközben azt állítja, hogy az – egészségre káros anyagként – eleve benne volt.
Az esethez tartozik, hogy mi, vendéglátók valamennyien a vízmű dolgozói voltunk (vagyunk), de ezt a tanácsadó nem kérdezte.