A 111. meccs lesz - néhány érdekesség a Vidi - Fradi mérkőzések „történelméből”

Vasárnap este, az OTP Bank Liga labdarúgó NB I második fordulójában Székesfehérváron 17 óra 45 perckor kezdődik a Fehérvár FC és a Ferencváros csapatai között a mindig rangot adó bajnoki csata. A két csapat 111. összecsapása következik az NB I-ben.
2023.08.06. 07:40 |

Ami biztató, a múltban rendre jól sikerült, amikor rögtön a bajnokság elején játszott a Vidi az FTC-vel.

A számok: 1968-tól napjainkig 110 mérkőzést játszott egymás ellen a két csapat a legmagasabb osztályban, ezeken a Vidi 27-szer, az FTC 52-szer győzött, 31 alkalommal pedig döntetlen született. Az első Ferencváros elleni NB I-es bajnokit 1968-ban a zöld-fehérek nyerték 1-0-ra, a Videoton SC az 1971/1972-es szezonban, egy hazai, 4-3-ra végződő találkozón aratták első sikerüket. Legutóbb márciusban 2-2-et játszott a csapat a Groupama Arénában. Az eddigi mérkőzéseken átlagosan 2,7 gól született, a legtöbb a már említett 1972-es 4-3-as, valamint egy 1980-ban lejátszott, 5-2-es Vidi-sikert hozó meccsen. A párharc gólaránya 177:117 a Ferencváros javára.

Sikeres szezonkezdések az FTC ellen: a két csapat történelmében ez lesz a negyedik alkalom, hogy az élvonalbeli bajnokság első vagy második fordulójában csapott össze a Vidi a fővárosi zöld-fehérekkel. Még 2003-ban a 2. fordulóban játszott 2-2-t a fehérvári alakulat az Üllői úton, 2005-ben a nyitófordulóban nyert 1-0-ra szintén idegenben, 2013-ban pedig a 2. fordulóban született 2-0-s Vidi-siker. Eddig tehát mindig szerencsét hozott, ha nagyon korán jött a szezon első Fradi elleni meccse, arra azonban most kerül sor először, hogy az első két forduló valamelyikében Fehérváron mérkőzik meg a Fehérvár FC a IX. kerületiekkel.

Fordulatok: az egyik legemlékezetesebb hazai mérkőzését Fehérvár a Ferencváros ellen több mint 30 évvel ezelőtt, 1992 novemberében játszotta: Lipcsei és Balogh góljaival a zöld-fehérek a 20. percben már 2-0-ra vezettek, amit a félidőig meg is tartottak, ám a második játékrészben a hazaiak négy percen belül megfordították a meccset. Az 58. és a 62. perc között Horváth Ferenc kétszer, Németh Zoltán egyszer talált be, aminek köszönhetően a hármas sípszót követően Vidi-sikert ünnepelhetett a Sóstói Stadion 18 ezres szurkolótábora.

Ha augusztus 6, akkor: a most vasárnapi bajnoki napján három NB I-es mérkőzést játszott egymás ellen a két társulat a múltban: az elsőt 2005-ben, amikor a DVTK otthonában 1-0-ra maradt alul a fehérvári gárda. Ezután 2011-ben ismét a borsodi együttes volt az ellenfél, de ezúttal a Vidi nyert 2-0-ra, André Alves és Álvaro Brachi góljaival a Sóstón. 2017-ben a Mezőkövesd otthonában nyertek az élbolyban tanyázó székesfehérvári labdarúgók, mégpedig 2-0-ra Ezekiel Henty és Danko Lazovics találatainak köszönhetően.

Vasárnap új történet kezdődik, hogy ki nyer aznap, majd meglátjuk, vagy a stadionban, vagy a televízió képernyője előtt ülve.