Múzeumigazgatót is választott pénteken a Székesfehérvár képviselőtestülete

Pénteken délelőtt tartotta idei első ülését Székesfehérvár képviselőtestülete, melyen Pokrovenszki Krisztiánt választották a Szent István Király Múzeum igazgatójának. Kiválasztották a Batthyány úti orvosi rendelő teljes felújításának kivitelezőjét és az üzletek nyitvatartásához igazították a 35-ös busz menetrendjét, mely március 1-től a munkaszüneti napokon is kimegy a bevásárlóközpontig. A 2019-es első testületi ülésen pedig már érezni lehetett a közelgő választásokat is.
2019.01.18. 10:45 |
Múzeumigazgatót is választott pénteken a Székesfehérvár képviselőtestülete

A testület Pokrovenszki Krisztiánt választotta a Szent István Király Múzeum igazgatójának, aki az ELTE régészet mesterképzési szakán lett okleveles régész, a Miskolci Egyetemen pedig régész alapszakos bölcsész diplomát szerzett és geoinformatikai szakmérnök azon túl, hogy mérnök informatikus is. (az új igazgatóval hamarosan hosszabb interjút is olvashatnak majd a város honlapján) Kiváló pályázatok érkeztek – mondta a város polgármestere, aki kiemelte, hogy végül egyhangú döntéssel Pokrovenszki Krisztiánt választotta a testület. Nagyon fontos feladatok várnak rá, hiszen kezdődik a múzeum főépületének felújítása, ezzel párhuzamosan az egykori Királyi Bazilika köveit biztonságos helyre szállítják hamarosan és egy nagy Árpád-ház kiállítást szervez a Nemzeti Múzeummal közösen a Szent István Király Múzeum. Egy kifejezetten fiatal, agilis vezetőt sikerült választani, aki ráadásul műszaki végzettséggel is rendelkezik és ért a digitális technológiához, továbbá elkötelezett a város történelmi múltja mellett. „Kérek mindenkit, hogy segítse a munkáját, hiszen az első hónapok sok nehézséget jelentenek majd!” - mondta Cser-Palkovics András. (A megyei hatókörű városi múzeumok vezetőjének megbízásához – és annak visszavonásához – a szakminiszter egyetértése szükséges. Az önkormányzat megteszi a miniszteri egyetértés beszerzéséhez szükséges intézkedéseket, a vezetői megbízás ezt követően lép majd életbe.)

Szóba sem került, hogy a kórházfejlesztés és a rendezvénycsarnok ne épülne meg

Zárt ülésen több fejlesztésről is határozott a testület. A város polgármester hangsúlyozta, hogy a középiskolai campus, a kórházfejlesztés és a rendezvénycsarnok esetében senki nem hozott olyan döntést, hogy nem valósulnak meg e beruházások. A Magyar Államnak és Székesfehérvár Önkormányzatának is az a célja, hogy ezeket a beruházásokat a következő években megvalósítsa és aláírt megállapodása is van a városnak a kormánnyal. A problémát az építőipar túlárazása jelenti, hogy ma sokkal drágábban valósítanák meg a kivitelezést, mint azt néhány évvel ezelőtt bárki is gondolta volna.

Tisztességes verseny után, tisztességes áron magas minőségben megvalósítani beruházásokat

Közpénzt költünk, amit csak nagy felelősséggel lehet tenni és a fehérváriaktól kapott bizalom a közpénz felhasználására is vonatkozik. Csak tisztességes áron szerződtünk és szerződünk a jövőben is bármilyen fajta építőipari beruházással kapcsolatban.” - mondta Cser-Palkovics András.

A város számláján van a pénz a középiskolai campus első ütemének megvalósítására

A középiskolai campus esetében érvénytelenítette a közbeszerzési eljárást a testület, és a közgyűlés új közbeszerzési kiírást folytat majd le. Ezzel kapcsolatban Fehérvár polgármestere elmondta, hogy a Magyar Honvédség központja Székesfehérvárra kerül, ami lehetőség a városnak, ráadásul nemzetközi kitekintésben is fontos döntések várhatóak hamarosan. Ezek felvetik egy nemzetközi iskola gondolatát, melynek lehetőségét az állammal közösen átgondolja Fehérvár. Érdemes megvárni ezt a döntést és ennek tudatában írják majd ki az új közbeszerzési eljárást. Cser-Palkovics András hangsúlyozta, hogy a város számláján rendelkezésre áll a megvalósításra szánt teljes forrás.

Kezdődik az orvosi rendelő felújítása a Batthányi utcában

A testület lezárta a közbeszerzési eljárását a Batthányi utcai orvosi rendelő felújításának. Ez EU-s forrásból és önkormányzati saját forrásból megvalósuló fejlesztés lesz.

A dolgozókhoz és az üzletek nyitvatartásához igazították a 35-ös busz menetrendjét

Munkaszüneti napokon a 35-ös busz eddig a Barátság ligeti (Kecskeméti utca) buszfordulóig közlekedett, mostantól azonban vasárnaponként is kimegy a Zone bevásárlóközpontig (Park Center) A 8:25-kor a Vasútállomásról induló 35-ös busz március 1-től 8:15-kor indul majd, a Park Center megállóhelyről pedig a 19:50-kor induló busz 20:10-kor indul márciustól. Ez utóbbi miatt a Vasútállomásról a 20:25-ös járat indulása 20:30-ra módosul. A szabad és munkaszüneti napokon az üzletek korábbi zárása miatt a 17:50, 18:50 és 19:50-kor induló buszok 18:10, 19:10 és 20:10-kor indulnak a Park Centertől és ennek megfelelően 18:30, 19:30 és 20:30-kor indulnak a járatok a Vasútállomásról. Döntöttek arról is, hogy több teljesen kihasználatlan, néha üresen közlekedő járatot megszüntetnek.

Kiírta a testület a pályázatot a Református Óvoda épületének eladására, melyet várhatóan az óvodát működtető Református Egyházközösség vásárol majd meg és továbbra is óvodaként működtet. Döntöttek arról is a képviselők, hogy az utcai szociális munkát, ami önként vállalt önkormányzati feladat négy álláshellyel továbbra is működteti Székesfehérvár.

A munka törvénykönyvéről is szó volt az ülésen: Márton Roland és Rácné Földi Judit önkormányzati képviselők előterjesztésükben azt szerették volna elérni, hogy bojkottálja város a 100 százalékban önkormányzati tulajdonban lévő cégek esetében a munka törvénykövének alkalmazását. Kovács Béla Sándor önkormányzati képviselő elmondta, hogy a munka törvénykönyve nem emelte meg a túlórák számát, mindössze lehetőséget adott arra, hogy a munkáltató és a munkavállaló közösen megegyezhet több túlórában is. Szigli István arról beszélt, hogy személyesen is beszélt a város cégeinek vezetőivel és több munkavállalóval is erről. Mint mondta sehol nem vetődött fel az a kérdés, hogy bármiféle kötelező túlórát alkalmaznának és a munkavállalók nevében kikérte, hogy milyen jelzővel illetik az előterjesztők az őket védő törvényt. A város polgármestere Cser-Palkovics András felelevenítette, hogy 2010-ben több városi cégnél az volt a probléma, hogy nem is városi tulajdonban voltak és „szerencsére az ivóvíz szolgáltatást, már nem volt ideje eladni a baloldalnak.” Azóta köztulajdonba került a Fűtőerőmű és a Depónia is, mely a munkavállalóknak is sok pozitív változást hozott. Horváth Miklósné önkormányzati képviselő kiemelte, hogy a törvény megengedő törvény. Nincs arról szó, hogy egyoldalúan el lehet rendelni túlórát, azt a dolgozóval közösen lehet csak kérni, majd módosító indítványt nyújtott be. Márton Roland válaszában elmondta, hogy „rabszolgákat akarnak csinálni a fehérvári munkavállalókból” és 2012 óta módszeresen veszik ki a munka törvénykönyvéből a munkavállalókat védő passzusokat.

Molnár Tamás önkormányzati képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy mindössze politikai tőkét szeretnének kovácsolni a munka törvénykönyvének változásából és kérte, hogy őrizzék meg a város nyugalmát. Horváth Tancsa Ágnes politikai bolhacirkusznak nevezte az ellenzék akcióját. Több kérdést is feltettek az előterjesztőnek köztük a város gazdasági társaságaival kapcsolatban, melyre nem kapott választ a testület. „Fogalmuk sincs arról sajnos, hogy egyáltalán hány gazdasági társasága van a városnak, miközben ezekkel kapcsolatban szeretnének döntést hozni.” - mondta a város polgármestere

Róth Péter alpolgármester arról beszélt, hogy „becsüljük meg a dolgozókat, akik a város cégeinél, vállalatainál dolgoznak és mondjuk köszönetet azoknak is, akik munkájukkal naggyá tették Fehérvárt”, majd kiemelte, hogy 2010 után szerencsére sikerült újra önkormányzati tulajdonba visszaszerezni a korábban eladott köztulajdonban álló cégeket.