Ismeretterjesztő séták a Sóstón a Gyöngyvirág Egyesülettel

Két ismeretterjesztő sétára invitálja az érdeklődőket a Gyöngyvirág Természetbarát Egyesület a Sóstó és a Homokbánya Természetvédelmi Területre. A most szombaton és jövő héten szerdán megvalósuló programokon bárki ingyenesen vehet részt.
2021.07.28. 13:36 |
Ismeretterjesztő séták a Sóstón a Gyöngyvirág Egyesülettel

A Sóstó és a Homokbánya kerül terítékre a Gyöngyvirág Természetbarát Egyesület Székesfehérvár természeti értékeinek bemutatása című programjain.

A térítésmentes előadásokon bárki részt vehet, miközben egy könnyű séta keretében megismerheti városunk legrégebbi természetvédelmi területét. A Sóstó és a hozzátartozó Homokbánya kilenc védett növényfaj, valamint számos természetvédelmi szempontból értékes gerinctelen és gerinces állatfaj élőhelye. A terület jelentős botanikai értéket képvisel. A Homokbánya területén az orchideák mellett további hat védett és mintegy tíz igen ritka növényfaj is megtalálható. A madártani vizsgálatok több mint hetven fészkelő faj jelenlétét bizonyították a Sóstó területén.

A város szívében található természeti környezet más városokkal összehasonlítva ritka adottság. Belső értékeit felismerni és felelősen felhasználni páratlan lehetőség. A Sóstó nyugati oldalát a mocsaras Sárrét, a délit az Észak- Mezőföld homokos, löszös tájai, északról Székesfehérvár város határolja. A Sóstó területének legrégebbi említése 1473-ból Istvánffytól ered. Akkoriban a Székesfehérvár melletti két legnagyobb mocsár a Sóstó és az Ingovány volt. Sóstó a Sárvíz mocsaraként alakult ki. Nevét a vizéről kapta, mert sós volt, annak ellenére, hogy a Sárvíz édes vize duzzasztotta. Dr. Brigelius Máté fizikus 1713-ban vizsgálta a Sóstó vizét, és megállapította, hogy alkáli sót tartalmaz. A környék lakói a tó iszapjának gyógyhatásában is hittek. Módszeres fejlesztése a XIX. században kezdődött. Sóstón alakult ki az 1800-as évek közepétől a székesfehérváriak kedvelt pihenő-, kiránduló-, és szórakozóhelye. A város fejlődésével kezdetét vette a Sóstó hanyatlása is. A XX. század elején a vezetékes víz kiépítésével megindul a csatornázás, és az így összegyűjtött szennyvizet némi tisztitás után a gáttal kettéválasztott Sóstó déli részébe vezették további ülepítésre. Az évtizedek során feltöltődött, elmocsarasodott az egész tó. A II. világháború után a rohamos iparosítással területe szűkült, állaga romlott, az 1970-80-as években fokozatosan tovább pusztult. 

A Sóstó és a Homokbánya részletesebb bemutatására Tóth Eszter vállalkozik 2021. július 31-én, szombaton 9 órától és 2021. augusztus 4-én, szerdán 14 órától. Találkozóhely a Sóstó Látogatóközpont (a Szárcsa út felől), az ismeretterjesztő séta hossza 2 óra. A programok a TOP-7.1.1-16-H- ESZA- 2019-0370 projekt keretében valósulnak meg.

Fehérvári színes

  1. 5000 tő virág a számlapon

    Évről évre változik a Virágóra beültetése és hagyomány már, hogy a kertészek minden évben máshogy tervezik a virágágyásokat. Az idei egynyári virágokat, mintegy 5000 tő növényt kedden kezdte kiültetni a Virágórába a Városgondnokság. A beültetésre három tervet készített Homoki László kertészmérnök, melyek közül tavaly ősszel szavazással választhattuk ki, hogy melyik valósuljon meg idén.

    2024.04.23.
  2. Piknik két helyszínen

    Két ingyenes piknikre is várják az érdeklődőket Székesfehérváron április 27-én, szombaton. Az Aszalvölgyi pikniken ár 14 órától elindulnak a programok a Túrózsáki úti szabadidőparkban, a Ligetsori pikniket pedig 15 órától a Vörösmarty Mihály Általános Iskola melletti területen tartják. Az aktivitások sokszínűek és már igencsak nyári hangulatban telnek majd: koncertekre, kézműves-, sport- és gyermekprogramokra várják a családokat.

    2024.04.23.
  3. Szakmák utcája április 24-én

    A Székesfehérvári Szakképzési Centrum tizenegy iskolájának képzési kínálatával ismerkedhet meg az, aki április 24-én 12 és 19 óra között a Széchenyi István Műszaki Technikumba látogat. A Budai út 45-ös szám alatt színpadi programok, toborzópont, katasztrófavédelmi bemutatók és a duális partnerek standjai várják a továbbtanulni vágyó fiatalokat.

    2024.04.23.
  4. A természet védelméért

    A Föld Napján a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság hivatalos mentőhelye lett a Sóstó Vadvédelmi Központ. Egyedülálló módon jött létre ez a példamutató együttműködés, melynek célja, hogy az állatvédelem és a természetvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet hazánk páratlan természeti kincsekben gazdag környezetében.

    2024.04.22.