-
Széchenyis diákok sikere
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumának két diákja, Preseka Zoltán (13.F) és Kreitzer Ádám (13.F) a 35. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia országos döntőjében az előkelő III. helyezést érték el. A rangos innovációs versenyen „Önvezető Mopedautó fejlesztése városi környezetre” című projektjükkel értek el kimagasló eredményt.
2026.06.26. -
Színesdiplomások az Óbudai Egyetemen
Gyémánt-, arany- és ezüstdiplomák ünnepélyes átadásával tisztelgett pénteken az Óbudai Egyetem Alba Regia Kara azon egykori hallgatóinak munkássága, életútja előtt, akik sok-sok évtizeddel ezelőtt végeztek a jogelőd intézményekben.
2026.06.26. -
Emlékokleveleket adtak át
Emlékdiplomákat adtak át az Óbudai Egyetemen. Arany, ezüst és gyémánt okleveleket vehettek át a felsőoktatási intézmény jogelődjének egykori hallgatói.
2026.06.26. -
Diplomaátadó a Kodolányin
Közel nyolcszáz hallgató szerzett diplomát a Kodolányi János Egyetemen ebben a félévben. Csütörtökön alapszakon, mesterszakon es szakirányú továbbképzésen végzett hallgatók vehették át diplomájukat a MET Arénában.
2026.06.25.
Felszámolják az illegális hulladéklerakókat
Közös pályázatot nyújtott be Székesfehérvár Önkormányzata a Gaja Környezetvédő Egyesülettel az illegális hulladéklerakók felszámolására. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium pályázatán 3,5 millió forint támogatást sikerült elnyerni, ami 870 ezer forint önerővel egészül ki.
2008.07.09. 12:40 |
Közös pályázatot nyújtott be Székesfehérvár Önkormányzata a Gaja Környezetvédő Egyesülettel az illegális hulladéklerakók felszámolására. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium pályázatán 3,5 millió forint támogatást sikerült elnyerni, ami 870 ezer forint önerővel egészül ki. A program keretében hat helyszínen számolják fel az illegális hulladéklerakókat és fontos cél a területek utógondozása is. Székesfehérvár Felelősségi Programjához kapcsolódva a pályázati partnerek felvállalták a szemléletformálást és a környezettudatosabb magatartás népszerűsítését.
Farkas Tamás, a Polgármesteri Hivatal tanácsadója elmondta, Székesfehérvár februárban indította el felelősségi programját, annak érdekében, hogy tudatosabban foglalkozzanak környezetmegóvással, egészségmegőrzéssel és a közbiztonság témájával.
„Mindez szemléletformálást is jelent, más gondolkodásra kell átállni a környezetünkkel kapcsolatban” – mondta Farkas Tamás, aki reményét fejezte ki, hogy a társadalmi felelősségvállalás programja minél több emberhez eljut Fehérváron. A legfőbb cél, hogy minden kezdeményezést magánszemélyek, vállalatok, civil szervezetek, oktatási intézmények bevonásával együtt végezzenek el.
A megfogalmazott program jól illeszkedik a környezetvédelmi szaktárca pályázatához, ami a közterületen található illegálisan lerakott hulladékok eltűntetését, valamint az ismétlődő lerakások megakadályozását célozza meg, szemléletformáló neveléssel.
Kis Regina, a Polgármesteri Hivatal környezetvédelmi referense elmondta, hogy a székesfehérvári pályázat 3,427 millió forint támogatásban részesült, ami 870 ezer forint önerővel egészül ki. A pályázat érdekessége, hogy nemcsak pénzbeli önerőt fogadtak el a kiírók, hanem természetbeni önerővel is tudtak számolni a pályázók. Ezzel a lehetőséggel Székesfehérvár is élt, a természetbeni önerő mértéke 370 ezer forintot tesz ki.
Az elnyert támogatás révén megvalósuló programban hat helyszín szerepel: a 811-es főútról nyíló bekötőútnál, a Régi 70-es útnál, a Murva bánya bejáratánál, a Vermek útjánál, az Alba Innovációs park egy részén és a Róka fasornál, a Gólya dűlő mentén számolják fel az illegális hulladékhalmokat.
Az érintett területek utógondozása is szerepel a programban. A megtisztított helyszínek ellenőrzésébe a Környezetvédelmi és Kommunális Irodát, a Városgondnokságot, a Gaja Környezetvédő Egyesületet, valamint a sajtó közreműködésével Székesfehérvár lakosságát is szeretnék bevonni. A későbbi hatósági munka megkönnyítésére GPS beszerzésére is lehetőség nyílt a pályázat elnyerése révén.
A Program az illegális hulladéklerakók felszámolásán túl a szemléletformálásra is hangsúlyt fektet. A Gaja Környezetvédő Egyesület iskolai előadásokat tart a komposztálás és a szelektív hulladékgyűjtés népszerűsítésére. A civil szervezet szakemberei a hulladékok keletkezésének megelőzésére, illetve a hulladékok megfelelő elhelyezésére és a környezettudatos magatartás fontosságára hívják fel az iskolások figyelmét.
Komposztálási útmutatót jelentetnek meg, ami a programban résztvevőknek ad iránymutatást és az iskolai előadások során is hasznos szemléltető eszköz lesz. A rendezvényeken, iskolai előadásokon vászontáskákat osztanak ki a szervezők, ezzel is ösztönözve a műanyag zacskók használatának visszaszorítását.
Folyamatos, hosszú éveken át tartó kampánysorozat indult, ami média megjelenéseken, saját internetes felületen (www.fehervarert.hu), írásos anyagokon keresztül hívja fel az itt élők figyelmét a környezet, a lakóhely és az egészség megóvásának fontosságára.