Szeretet a gyertyák fényében - esti séta a Csutora temetőben

A Csutora temető, más néven Feltámadás temető a XVIII. század végén nyílt meg. Mindenszentekkor itt is gyertyák ezrei égnek az elhunyt lelkekért. Számos híres fehérvári nyugszik a Csutora temetőben, melynek kápolnája 1862-ben épült valószínűsíthetően Ybl Miklós tervei alapján, akinek édesapja nyugszik itt.
2025.11.01. 21:19 |
Szeretet a gyertyák fényében - esti séta a Csutora temetőben

A temető mai neve népnyelvi eredetű: az elnevezés valószínűleg arra utal, hogy az áthaladók „húztak egy kortyot” a halottak emlékére a temető előtt.

Bory Jenő, Ybl Miklós (a 19 század legnagyobb magyar építészének édesapja), Mancz János, Havranek József, Dr. Berzsenyi Zoltán, Dr. Fitz Jenő, főtisztelendő Bilkei Ferenc, Kelényi Ottó és Kúti Márton, valamint sok más neves székesfehérvári elődünk nyugszik a Csutora temetőben.

Hátulról mentem be a Csutora temetőbe mindenszentek estéjén és lenyűgözött amikor megláttam a fényeket, majd kissé félve elindultam a kápolna felé keresztül a kis úton. Arra gondoltam, hogy mennyi élmény és mennyi szeretet van a gyertyák lángjában. Majd bementem az öreg gesztenyefa alá a sírok között a vékony kis sötét ösvényen, hogy a mécsesekkel együtt szépen látszódjon a kápolna. 

Fehérvári színes

  1. Csoki workshop Fehérváron

    A csokoládé szerelmeseit várja november 15-én, szombaton 14 órától a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ: a Királykút Emlékházban (Mikszáth Kálmán u. 25.) Madarász Ildikó, a vidék háziasszonya tart különleges csoki workshopot, ahol minden a csokoládéról, az illatokról és az édes alkotás öröméről szól majd.

    2025.11.10.
  2. Pályaorientáció művészekkel

    Fiataloknak – művészekkel – művészeti szakokról címmel pályaorientációs beszélgetéssorozatra várják a művészeti pálya iránt érdeklődő fiatalokat november 12-én, szerdán 17 órakor a Felsővárosi Alkotóházba a Nyitott műterem program szervezésében.

    2025.11.10.
  3. Városismereti séta csütörtökön

    A következő séta 2025.november 13-án, csütörtökön 14 órakor indul a Szent István téren, a lovasszobornál. A Szent István tér látnivalóinak megtekintése után a résztvevők vezetett látogatáson vehetnek részt a Megyei Levéltár épületében, majd ezt követően a közelben levő épületekről és annak régi lakóiról hallhatnak történeteket. A séta következő állomása a Budenz-ház lesz, amely erre az alkalomra nyitja meg kapuit a látogatók előtt. 

    2025.11.10.
  4. Idén is lesz mézeskalács város adventkor

    A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ az adventi időszak közeledtével idén is közös mézeskalács város építésére hívja a céges, intézményi közösségeket, civil szervezeteket, óvodás csoportokat, iskolai osztályokat, családokat – tehát minden közösséget, akik szeretnének részt venni a kezdeményezésben. Az összefogás eredménye, az elkészült város adventi időszakban az SZKKK Fürdő sori épületének aulájában látható majd.

    2025.11.09.