-
51. diplomaátadó a KJE-n
A MET Arénában rendezte meg 51. diplomaátadó ünnepségét a Kodolányi János Egyetem csütörtökön. A székesfehérvári központú felsőoktatási intézményben ebben a félévben több mint nyolcszáz hallgató szerzett diplomát, közülük közel ötszázan személyesen vették át oklevelüket az ünnepségen.
2026.06.25. -
Okoszebrához juttathatja a város egy szavazattal!
A hónap végéig egy szavazattal segíthet mindenki Székesfehérvárnak abban, hogy a Vasvári Pál Gimnázium előtt okoszebrát telepítsenek a Generali a Biztonságért Alapítvány pályázatának köszönhetően. A szavazásban az Országos Balesetmegelőzési Bizottság (OBB) javaslata alapján 19 vidéki, iskola közelében található, veszélyesnek ítélt gyalogátkelőhely szerepel, minden megyéből egy-egy.
2026.06.23. -
Diplomaátadó a Kodolányin
Közel nyolcszáz hallgató szerzett diplomát a Kodolányi János Egyetemen ebben a félévben. Csütörtökön alapszakon, mesterszakon es szakirányú továbbképzésen végzett hallgatók vehették át diplomájukat a MET Arénában.
2026.06.25. -
Lejárnak a régi személyik
Augusztus 3-tól végleg érvényüket vesztik a régi típusú, könyv formátumú, határidő nélkül érvényes személyazonosító igazolványok. Az új okmányok igénylését elsősorban a kormányablakokban lehet intézni.
2026.06.25.
Az 56-os forradalom és szabadságharc évfordulójára emlékezett Székesfehérvár
2008.10.23. 13:09 |
Október 23-án a Székesegyház 56-os emlékkeresztjénél került sor Székesfehérvár Megyei Jogú Város és Fejér Megye Önkormányzatának közös ünnepi megemlékezése. A rendezvény a himnusz hangjaival kezdődött, majd a Vörösmarty Színház művészeinek közreműködésével idézték meg a forradalom napjait. Ünnepi beszédében dr. Vizi László Tamás főiskolai tanár kiemelte: 1956-ban a szembenálló nagyhatalmaknak Magyarország sorsa nem ért meg egy nemzetközi konfliktust.
KÉPGALÉRIA

Ezt követően Dr. Vizi László Tamás tanszékvezető, a Kodolányi János Főiskola tanára mondott ünnepi beszédet. „Alig találunk a magyar történelem korszakait vizsgálva olyan évszázadot, amennyiben a magyarság ne vívta volna ki a világ, de legalábbis Európa elismerését, odafigyelését, tiszteletét. Ha csak a mögöttünk hagyott három évszázadot vizsgáljuk, így volt ez a Rákóczi szabadságharc, az 1848-as forradalom és szabadságharc idején és 1956-ban is.” – kezdte beszédét Dr. Vizi László Tamás, majd hozzátette: egyik forradalmunkat sem sikerült a nagypolitika színpadára emelni.

Beszédében az 1956-os forradalommal kapcsolatban kifejtette: hiába nyilvánítottuk ki semlegességünket, hiába léptünk ki a varsói szerződésből, hiába kértük az ENSZ segítségét: végeztek velünk és gyorsan. „A szembenálló nagyhatalmaknak Magyarország sorsa nem ért meg egy nemzetközi konfliktust.” – összegezte a történelmi tényeket a tanszékvezető.

Az ünnepi beszédet követően Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata részéről Warvasovszky Tihamér polgármester, dr. Csapó Csilla alpolgármester, dr. Szabó Katalin jegyző és Pénzes Mihály alpolgármester, míg Fejér Megye Önkormányzatától Balogh Ibolya elnök és Balsay István alelnök koszorúzott.

Ezt követően pártok, történelmi egyházak és civil szervezetek koszorúzták meg az 56-os emlékkeresztet. A Fidesz képviseletében Dr. Gógl Árpád, Dr. Cserpalkovics András és Vargha Tamás, az MSZP nevében dr. Márton Roland, Molnár Albert és Horváth András helyezte el a koszorút az 56-os hősök emlékművénél. Az SZDSZ képviseletében Farkas László, az MDF részéről Ferenczy Géza emlékezett meg 56 mártírjairól. A pártok közül koszorúzott a KDNP és a Kisgazda Polgári Egyesület is. A civil szervezetek között a Fehérvári Polgárok Egyesülete, a VÁLASZ és a Nyugdíjasok Fejér Megyei Szövetsége is megemlékezett.

A történelmi egyházak közösen helyeztek el koszorút az emlékkeresztnél, Kiss János nagyprépost, Bence András evangélikus lelkész és Jávor Mátyás, az izraelita hitközség vezetője együtt emlékezett. A Fegyveres Testületek is közösen emlékeztek, Tömböl László mérnök altábornagy és dr. Simon László rendőrkapitány együtt helyezték el a koszorút.
KÉPGALÉRIA

Ezt követően Dr. Vizi László Tamás tanszékvezető, a Kodolányi János Főiskola tanára mondott ünnepi beszédet. „Alig találunk a magyar történelem korszakait vizsgálva olyan évszázadot, amennyiben a magyarság ne vívta volna ki a világ, de legalábbis Európa elismerését, odafigyelését, tiszteletét. Ha csak a mögöttünk hagyott három évszázadot vizsgáljuk, így volt ez a Rákóczi szabadságharc, az 1848-as forradalom és szabadságharc idején és 1956-ban is.” – kezdte beszédét Dr. Vizi László Tamás, majd hozzátette: egyik forradalmunkat sem sikerült a nagypolitika színpadára emelni.

Beszédében az 1956-os forradalommal kapcsolatban kifejtette: hiába nyilvánítottuk ki semlegességünket, hiába léptünk ki a varsói szerződésből, hiába kértük az ENSZ segítségét: végeztek velünk és gyorsan. „A szembenálló nagyhatalmaknak Magyarország sorsa nem ért meg egy nemzetközi konfliktust.” – összegezte a történelmi tényeket a tanszékvezető.

Az ünnepi beszédet követően Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata részéről Warvasovszky Tihamér polgármester, dr. Csapó Csilla alpolgármester, dr. Szabó Katalin jegyző és Pénzes Mihály alpolgármester, míg Fejér Megye Önkormányzatától Balogh Ibolya elnök és Balsay István alelnök koszorúzott.

Ezt követően pártok, történelmi egyházak és civil szervezetek koszorúzták meg az 56-os emlékkeresztet. A Fidesz képviseletében Dr. Gógl Árpád, Dr. Cserpalkovics András és Vargha Tamás, az MSZP nevében dr. Márton Roland, Molnár Albert és Horváth András helyezte el a koszorút az 56-os hősök emlékművénél. Az SZDSZ képviseletében Farkas László, az MDF részéről Ferenczy Géza emlékezett meg 56 mártírjairól. A pártok közül koszorúzott a KDNP és a Kisgazda Polgári Egyesület is. A civil szervezetek között a Fehérvári Polgárok Egyesülete, a VÁLASZ és a Nyugdíjasok Fejér Megyei Szövetsége is megemlékezett.

A történelmi egyházak közösen helyeztek el koszorút az emlékkeresztnél, Kiss János nagyprépost, Bence András evangélikus lelkész és Jávor Mátyás, az izraelita hitközség vezetője együtt emlékezett. A Fegyveres Testületek is közösen emlékeztek, Tömböl László mérnök altábornagy és dr. Simon László rendőrkapitány együtt helyezték el a koszorút.