Vasárnap este megérkezett a 15.000. látogató a Seuso kiállításra

Klucsár Mihály a Szent István Király Múzeum igazgatója köszöntötte a Seuso kiállítás 15.000 látogatóját vasárnap este. Németh János, Némethné Nagy Cecília, Nagy Laura és Németh Szilvia Tatabányáról érkeztek. Egy sérült balkáni gerlét hoztak Székesfehérvárra a Vadmadárkórházba Dr. Berkényi Tamáshoz és ha már itt jártak, megnézték a Seuso kincseket is – mondták.
2017.11.12. 18:30 |
Vasárnap este megérkezett a 15.000. látogató a Seuso kiállításra

A kiállítás november 19-én vasárnap estig látogatható a Szent István Király Múzeumban.

Minden nap 8 és 22 óra között tart nyitva a tárlat. A Seuso-kincs ezüstedényei minden bizonnyal saját koruk művészetének is csúcsdarabjai. Ez a különleges eszmei és anyagi értékkel bíró műtárgyegyüttes, mielőtt méltó helyét elfoglalná a Magyar Nemzeti Múzeumban, hat vidéki múzeumban – köztük elsőként a székesfehérvári Szent István Király Múzeumban – látható.

2014-ben mintegy 35 ezer ember látta a Seuso kincsek első hat hazaérkezett darabját Székesfehérváron.

A magyar állam sosem mondott le tulajdonjogáról, hogy visszaszerezze a páratlan értékű ezüsttárgyakat. Több éven át tartó sikeres tárgyalássorozat eredményeképpen 2014-ben és 2017-ben hazatérhetett a kincs jelenleg ismert 15 darabja. Három évvel ezelőtt 15 millió euró, legutóbb pedig a leletegyüttes még értékesebb darabjai esetében 28 millió euró kompenzációs díjat fizetett.

A Seuso-kincset az 1970-es években találták meg Kőszárhegy környékén. Azóta sok viszontagságon ment keresztül, és több évtizeden át a nyilvánosság előtt is rejtve maradt. A rendelkezésre álló adatok szerint a leletet az 1970-es években egy fiatalember találta, azonban hivatalos bejelentést nem tett: feltételezhető, hogy a kincs darabjait az illegális műkincspiacon kívánta értékesíteni. Bizonyíték ezekre azonban nincs, mivel a megtaláló gyilkosság áldozata lett. A műkincs-együttesnek ezután nyoma veszett, majd a műkincspiacon bukkant fel. A rendelkezése álló információk alapján a 15 ma is ismert darabot a 80-as években vásárolta meg egy befektetőcsoport. A kincset egy angol konzorcium egy 1990-es New York-i árverésen kívánta értékesíteni, mai értékén számítva mintegy 100 millió eurós kikiáltási áron.