Ütőfás mézeskalácsban, gyöngyláncban és csutkamadarakban élt a népművészet

Hogy hogyan él ma a népművészet, arról kaptak képet, akik betértek délután A Szabadművelődés Házába: csutkamadarakat, mutatós gyöngyben-gyöngy láncot lehetett készíteni, vagy kipróbálni a hagyományos ütőfás mézeskalács készítését. A program az Élő Népművészet kiállításhoz kapcsolódott, több mint 500 csodálatos, kézzel készített tárggyal, amit még ezen a héten lehet megnézni a házban. 
2020.11.04. 20:15 |
Ütőfás mézeskalácsban, gyöngyláncban és csutkamadarakban élt a népművészet

Az Élő Népművészet Országos Népművészeti Kiállítás 2020 programhoz kapcsolódtak ma délután A Szabadművelődés Házában szervezett foglalkozások, amelyek különböző típusú tevékenységeket kínáltak az egyszerűbbtől az elmélyülősebb munkák, ajándéktárgyak elkészítésével.

A régiós kiállítás A Szabadművelődés Házában látogatható még a hét folyamán: két teremben öt éven belül készült munkák láthatóak, körülbelül 550 tárgy 66 alkotótól, illetve alkotókörtől – ezekből legalább egy-egy kerül kiállításra a tavasszal megnyíló országos tárlaton, egy 24 tagú zsűri értékelése alapján.

Hímzések, szőttesek, díszített tojások, bőrdíszműves és nemezelt munkák, csuhé tárgyak, gyöngy ékszerek kaptak helyet a tárlatban, modern és autentikus változatban egyaránt: „Nagy az igény az emberekben, hogy legyenek szerethető tárgyaik a háztartásokban – a kézzel készített tárgyak titka és csodája, hogy valós emberi munkák, bennük van az alkotó egyénisége.” – fogalmazott Gonda Emma népművelő, a házigazda M-ART Egyesület képviseletében az élő népművészetről.

A hagyományos alapanyagok között lehetett dolgozni csuhéval, gyönggyel, illetve ütőfás mézeskalácsot készíteni.

Gelencsér Juliannával készültek a csuhé-csutka kismadarak,

Komendó Gabriella gyöngyben-gyöngy láncot fűzött,

Seregély Mirtill pedig a faragott fa formába nyomott, egyszerű, barna, de a gyönyörű mintát visszaadó sütemények titkaiba avatta be az érdeklődőket.