-
Vox Mirabilis karácsony
Veni Emmanuell! címmel a Vox Mirabilis Kamarakórus 2025/26. Hangversenybérleténekkarácsonyváró koncertje kerül sor december 13-án, szombaton, 19 órától a Jézus Szíve templomban. Az együttes vendége a Cantilena Malta Ensemble együttes, Málta egyik legkeresetteb kórusa lesz.
2025.12.05. -
Óramúzeum Fehérváron
A Kossuth utcában az Órajáték alatt található Óramúzeumot Kovács Jenő órásmester hozta létre a saját óra gyűjteményéből még 2009-ben. A patinás belvárosi épület földszintjén több száz, különböző korból származó fali-, asztali-, zseb- és karórák, mellett még egy 17. századi toronyóra szerkezet is látható. A múzeumot ma az órásmester fia, Kovács András gondozza.
2025.12.04. -
Koncert a jótékonyság jegyében
Hóangyal GondosKODO elnevezéssel idén is szervez jótékonysági koncertet a Kodolányi János Egyetem és a Szegényeket Támogató Alapítvány. Az december 11-i előadásból befolyt összeget az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ gondozásában élő, hátrányos helyzetű családok kapják.
2025.12.04. -
Új Partitúra
Kivételes adventi koncerttel folytatódott a Partitúra hangversenybérlet sorozat. Sugár Nátán dirigálásával Mozart operáival ismerkedhettek meg a fehérvári fiatalok.
2025.12.03.
Új műfaj születik – régész színházzal készül nyáron a Szent István Király Múzeum
Júliusban és augusztusban összesen öt előadás lesz, jegyek júniustól kaphatóak – hangzott el a kezdeményezést bemutató sajtótájékoztatón.
Különleges programmal készül a nyár folyamán a Szent István Király Múzeum, melynek díszudvara régész színháznak ad otthont. Az intézmény hagyományteremtő szándékkal indítja útjára az új kezdeményezést, melynek első előadása a Schliemann - Trója című zenés régészeti ásatás lesz két részben. A történet Heinrich Schliemann páratlan, rendkívüli életútját mutatja be. Az amatőr német régész volt az, aki az 1870-es évek években elkezdte feltárni a legendás város, Trója területét.
Schliemann megdöbbentette a világot, amikor 1873 nyarán közhírré tette, hogy megtalálta Tróját, a várost, aminek sokan még a létezésében is kételkedtek. Hogyan lett a kallódó német szatócsinasból a világ egyik leggazdagabb kereskedője? Hogyan hagyott hátra mindent, hogy sikerei csúcsán életét álmai beteljesítésének szentelje? Schliemann életén keresztül az álmok erejéről és a rendíthetetlen kitartásról mesél a régész színház nyitó előadása.
Lehrner Zsolt alpolgármester a beharangozó sajtótájékoztatón elmondta, a Múzeum Rendház épületének felújításával új közösségi terek jöttek létre, melyek új lehetőségeket teremtenek kulturális élményekre.
Tavaly a Múzeum Akusztik programsorozat keretében több koncertnek is otthont adott az intézmény, idén nyáron pedig a régész színházzal bővül a repertoár. Ez egy merőben új műfaj, eddig ilyen még nem volt Magyarországon – hangsúlyozta az alpolgármester, aki sok sikert kívánt a produkcióhoz.
Pokrovenszki Krisztián, a Múzeum főigazgatója arról beszélt: intézményük idei terveiben nyomatékosan szerepel, hogy még jobban nyissanak a közösség felé. A Múzeumot 150 évvel ezelőtt maga a közösség hozta létre, így manapság sem lehet fontosabb cél annál, minthogy az intézmény a közösség múzeuma legyen, és minél inkább átadják annak tereit a közösségnek. Tavaly a Múzeum Akusztik sorozat minden előadása teltházzal zajlott, és voltak egyéb programok is. A tapasztalatok szerint a fehérváriaknak van igényük ilyen típusú kulturális szórakozásra.
A nyitó előadást Matuz János, a Múzeum művészeti intendánsa írta, aki a színházi bemutatók házigazdája lesz, és ünnepélyes, különleges, visszahozhatatlan találkozást ígér a közöségnek.
Hangsúlyozta: Schliemann kalandokban bővelkedő életútján Keller János, a Vörösmarty Színház színművésze vezet végig. A történethez szabad improvizációkkal csatlakozik Horváth János zenész, mintegy „dúsítva” a szöveges részeket. Így a szokatlan intenzitású produkció három egyenrangú művész, a „három János” találkozásából jön létre.
Keller János színművész szavai szerint nem felolvasó színházra készülnek, minden egyes alkalom más és más lesz azáltal, hogy a nézőket is bevonják. Schliemannhoz hasonlóan mindannyian kerültünk már komoly döntéshelyzetekbe, ennek szellemében a nézőkkel való kommunikációval számos fontos kérdésre keresik majd a választ az előadásokon.
A Schliemann - Trója című régész színházra júniusban indul a jegyértékesítés. A darabot július 5-6-7-én, illetve augusztus 2-án és 3-án tartják, az esőnap július 8-án és augusztus 4-én lesz. További információk a https://szikm.hu/ weboldalon és a múzeum Facebook-oldalán lesznek olvashatóak.
