-
Oklevélátadó ünnepség
Oklevélátadó ünnepséget rendeztek pénteken délután a Székesfehérvári SZC Bugát Pál Technikumban. Az iskola életében kiemelten fontos eseményen a 2025/2026-os tanévben végzett egészségügyi, oktatási, környezetvédelmi és vízügyi ágazati szakembereket köszöntötték. Székesfehérvár közössége nevében Mészáros Attila alpolgármester gratulált és kívánt sok sikert a végzősök további pályafutásához.
2026.06.27. -
Széchenyis diákok sikere
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumának két diákja, Preseka Zoltán (13.F) és Kreitzer Ádám (13.F) a 35. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia országos döntőjében az előkelő III. helyezést érték el. A rangos innovációs versenyen „Önvezető Mopedautó fejlesztése városi környezetre” című projektjükkel értek el kimagasló eredményt.
2026.06.26. -
Emlékokleveleket adtak át
Emlékdiplomákat adtak át az Óbudai Egyetemen. Arany, ezüst és gyémánt okleveleket vehettek át a felsőoktatási intézmény jogelődjének egykori hallgatói.
2026.06.26. -
Diplomaátadó a Kodolányin
Közel nyolcszáz hallgató szerzett diplomát a Kodolányi János Egyetemen ebben a félévben. Csütörtökön alapszakon, mesterszakon es szakirányú továbbképzésen végzett hallgatók vehették át diplomájukat a MET Arénában.
2026.06.25.
Tíz éves az MTA Regionális Kutatások Központjának Közép-Dunántúli Osztálya
A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a 10 éves MTA Regionális Kutatások Központjának Közép-Dunántúli Osztálya jubileumi rendezvényt, konferenciát szervezett csütörtökön Székesfehérváron, a Hiemer-házban. A kutatóintézet 10 éves születésnapján a város polgármestere dr. Cser-Palkovics András is köszöntötte a konferencia résztvevőit. A rendezvényen mutatták be a „Kárpát-medence régiói” 12. kötetét, mely a Közép-Dunántúlról szól.
2010.11.25. 12:22 |
A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a 10 éves MTA Regionális Kutatások Központjának Közép-Dunántúli Osztálya jubileumi rendezvényt, konferenciát szervezett csütörtökön Székesfehérváron, a Hiemer-házban. A kutatóintézet 10 éves születésnapján a város polgármestere dr. Cser-Palkovics András is köszöntötte a konferencia résztvevőit. A rendezvényen mutatták be a „Kárpát-medence régiói” 12. kötetét, mely a Közép-Dunántúlról szól.
A székesfehérvári kutatóintézet 2000-ben alakult dr. Szirmai Viktória vezetésével, melyet a város és a megyei önkormányzat is támogatott. A konferencián összefoglalták a fontosabb eredményeiket és fotókkal is prezentálták az eddigi tevékenységet: számos külföldi vendég, kerekasztal beszélgetés, konferencia, tudományos munka kötődik az elmúlt tíz évhez.
A konferencia előtt tartott sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a kutató osztály eleinte három fiatal munkatárssal dolgozott, ma pedig már mindegyik munkatárs doktor lett. dr. Szirmai Viktória kiemelte, hogy nagyon fontos filozófia a fiatalok képzése és a fiatal kutatókkal való együttműködés.
|
Magyar Tudományos Akadémia Regionális Kutatások Központjának sorozata a Kárpát-medence régióinak évezred eleji helyzetét, térbeli folyamatait elemzi. Az európai uniós tagság távlatos eredménye a Kárpát-medence évszázadok során formálódott integrációs kapcsolatainak modern formában történő újjászerveződése lehet. A térség geopolitikai helyzete, az integrációra való érettség változatos formái miatt természetesen a kívánatos állapot elérése hosszú évtizedekre ad feladatokat politikusnak, kutatónak, gazdasági szakembernek egyaránt. A sorozat ehhez a szoros szellemi együttműködéshez kíván segítséget nyújtani.
A Közép-Dunántúl Magyarország legkisebb területű fejlesztési régiója, lakónépessége 1,1 millió fő. S bár a népességszám az országos tendenciákkal egyezően csökken, a csökkenés mértéke az országosnál jóval alacsonyabb. Fejér, Veszprém és Komárom-Esztergom megye sorsát, múltját és mai viszonyait, de a jövőjét is keretbe foglalja az a folyamat, amely a magyar területfejlesztési és tervezési régiók kialakításához vezetett. A régió gazdasága erős, a megtermelt bruttó hazai termék egytizede itt jön létre. A régió gazdasági szerkezetében az ipar van túlsúlyban, az ipar a legtöbb munkaerőt foglalkoztató ágazat. A sikeres átalakulás fő tényezőiként a globális gazdaság, a külföldi tőkebefektetések hatásait, az ipar dinamikus fejlődését kell említeni. A régióba érkező külföldi működő tőke egyértelműen hozzájárult a gazdasági szerkezet modernizációjához, a külföldi piacokhoz való kapcsolódáshoz, a régió nemzetközi integrációjához is.
Sorozatszerkesztő Horváth Gyula, az MTA doktora, az MTA Regionális Kutatások Központjának Széchenyi-díjas igazgatója, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának egyetemi tanára, az Academia Europaea tagja. A kötetet Szirmai Viktória, az MTA doktora, az MTA Regionális Kutatások Központjának Széchenyi-díjas tudományos tanácsadója, a Kodolányi János Főiskola egyetemi tanára szerkesztette.
|

