Szilveszterkor is tilos lesz petárdát használni - 100 ezer lesz a bírság

  Két év után ismét megtiltja a szilveszteri petárdázást a kormány. Más, II-es pirotechnikai osztályba sorolható termékek -például római gyertya, vezetőpálcás rakéta- az új év alkalmából változatlanul, engedély nélkül felhasználhatók lesznek. A szabálysértési bírságot ugyanakkor 100 ezerre forintra emelnék. Lamperth Mónika belügyminiszter elmondta, hogy a rendőrségnek a jövőben nem csupán az este 10 óra és reggel 8 óra között rendezett tűzijátékok engedélyezésének esetében kell kikérnie a helyi jegyző véleményét, hanem napszaktól függetlenül mindig. A belügyi tárca vezetője hozzátette: a jegyzők jobban ismerik a helyi szokásokat, az elfogadás mértékét.

2005.11.03. 09:01 |
  Két év után ismét megtiltja a szilveszteri petárdázást a kormány. Más, II-es pirotechnikai osztályba sorolható termékek - például római gyertya, vezetőpálcás rakéta - az új év alkalmából változatlanul, engedély nélkül felhasználhatók lesznek. A szabálysértési bírságot ugyanakkor 100 ezerre forintra emelnék. 

 Az év többi napjához hasonlóan a jövőben szilveszterkor sem lehet petárdázni - ismertette a kormány döntését Lamperth Mónika belügyminiszter a kabinet szerdai ülését követő sajtótájékoztatón. Az elmúlt két évben alkalmazott kormányrendelet szerint december 28-tól 31-ig a II-es pirotechnikai osztályba sorolt termékek - például római gyertya, tűzforgó, vulkán, vezetőpálcás rakéta - szabadon megvásárolhatók voltak, és Szilveszter napján este hat órától másnap reggel hat óráig engedély nélkül fel is lehetett használni. A jogszabály módosításával csak a petárdázást tiltják meg. 

Emelnék a bírságot 

 A belügyminiszter ugyanakkor beszámolt arról, kezdeményezik a szabálysértési törvény módosítását. Pirotechnikai termék jogosulatlan birtoklása, felhasználása, a pirotechnikai tevékenységekre vonatkozó előírások megszegése esetén a rendőrség jelenleg 50 ezer forintig terjedő pénzbírságot róhat ki. Ezt a kormány 100 ezer forintra emelné. Lamperth Mónika indoklása szerint ez kellő visszatartó erőt jelentene, ugyanakkor nem okoz aránytalan sérelmet. A belügyminiszter megjegyezte: a petárdákra vonatkozó tiltás érvényesítésére a pénzügyőrség és a rendőrség akciótervet készít. 

 A belügyminiszter azt is elmondta, hogy a rendőrségnek a jövőben nem csupán az este 10 óra és reggel 8 óra között rendezett tűzijátékok engedélyezésének esetében kell kikérnie a helyi jegyző véleményét, hanem napszaktól függetlenül mindig. A belügyi tárca vezetője hozzátette: a jegyzők jobban ismerik a helyi szokásokat, az elfogadás mértékét. 

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Szombaton, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hat órakor.

    2026.08.15.
  2. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének sajtóközleménye

    Dr. Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszter 2026. július 30-án megkereste az országos önkormányzati érdekszövetségek elnökeit az Önkormányzatok Nemzeti Együttműködési Tanácsa (ÖNET) soron következő ülésének előkészítésével kapcsolatosan és javaslatokat kért az ülés napirendjére.

    2026.08.07.
  3. Bezárhatnak a bölcsődék és óvodák

    Valamennyi bölcsőde és óvoda számára megfontolásra ajánlja az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium a hőségriadó idejére a zárvatartás lehetőségét, erről tájékoztatott Lannert Judit oktatási és gyermekügyi miniszter Facebook-oldalán szombaton.

    2026.08.02.
  4. További energiatakarékos intézkedéseket vezet be Székesfehérvár

    Székesfehérvár Önkormányzata a Kormány energiatakarékosságra vonatkozó felhívásához csatlakozva több intézkedést vezet be a villamosenergia-felhasználás csökkentése érdekében. A cél, hogy az önkormányzati feladatellátás zavartalan biztosítása mellett mérséklődjön az energiafelhasználás, és a munkavállalók számára is biztonságos munkakörnyezetet lehessen fenntartani.

    2026.08.01.