Szent László nyomában Erdélyben - film és fotókiállítás is őrzi a Lovagkirály emlékét

Hétfőn a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban mutatták be Vakler Lajos, az Árpád-ház nagy királyait bemutató dokumentumfilm-sorozatának újabb epizódját és a filmhez kapcsolódó, Simon Erika, fotóriporter alkotásaiból rendezett fotókiállítást. A filmvetítést Heinczinger Miklós Mika, a Misztrál együttes alapító tagjának koncertje követte, aki a film zenéjének szerzője.
2019.04.08. 21:41 |
Szent László nyomában Erdélyben - film és fotókiállítás is őrzi a Lovagkirály emlékét

Székesfehérvár és a Székesfehérvári Egyházmegye támogatásával a Fehérvár Televízió stábja Erdélyben járt, hogy ott Szent László nyomában haladva megmutassák, mennyire élő még ma is a lovagkirályt övező tisztelet.

A filmbemutató előtt Spányi Antal, püspök mondott köszönetet az alkotóknak, - Vakler Lajos, rendező, a film operatőre Megyeri Zoltán, vágója Szentmiklósi Dávid volt - akik vállalták a dokumentumfilm elkészítését. „Az alkotás tizenhárom településen kalauzolja végig a nézőket, fókuszban a Szent László-legendát bemutató templomokkal és falfestményekkel.

A középkori Magyarország - történeti, politikai és lelki értelemben véve is – egyik legjelentősebb alakja Szent László király volt.

III. Béla király kérésére III. Celesztin pápa szentté avatta László királyt 1192-ben. Egész életét – a harcos vitézség mellett - a keresztény szelídségben élte.

Olyan kort élünk, amikor Szent László nyomán újra fel kell fedeznünk a keresztényi erő értékét a mai erőkultusszal szemben.

Az erő önmagában nem érték, nem cél, hanem eszköz. Az erő lélek, akarat, odaadás.

A Szent László-i férfiúság egyenes, szilárd. Az igazságot védi, az elvekért síkra száll, meri vállalni a felelősséget.” - hangsúlyozta köszöntőjében a Spányi Antal, megyés püspök.

Úgy gondoltam, hogy a Szent István-filmet folytatni kell, hiszen 2022-ben az Aranybulla nyolcszázadik évfordulója lesz. Körbejárjuk a Kárpát-medencét, ha úgy tetszik, az egykori nagy Magyarországot. Most Erdélyre került sor." - mondta a dokumentumfilmről Vakler Lajos rendező-szerkesztő.

Egyszerű volt a dolgunk, mivel gyakorta járunk Székelyföldön, és felfigyeltünk arra, mennyire élő még ma is náluk a Szent László-kultusz. Szent Istvánt elismerik, mint államalapítót, Szent Lászlót viszont legendának tekintik a mai napig." - tette hozzá Vakler Lajos.

A stáb forgatott például a székelyderzsi és a gelencei templomban, melyek az Unesco Világörökség részei, illetve a filmben bemutatják a nagyváradi székesegyházat, mely Közép-Európa legnagyobb barokk temploma. A filmben csak egyházi személyek szólalnak meg: Gábor Zoltán katolikus pap, Kovács István, a sepsiszentgyörgyi unitárius egyházközösség közügyigazgatója. Valamennyi felekezet, vagyis a katolikus, a református, illetve az evangélikus és a Székelyföldre jellemző unitárius is őrzi a Szent László-i hagyományt.

A filmvetítést Heinczinger Miklós Mika, a Misztrál együttes alapító tagjának koncertje követte, aki a film zenéjének szerzője.