-
Köszönet a mentősöknek
Székesfehérvár közössége nevében köszöntötték az OMSZ Székesfehérvári Mentőállomásán a mentős dolgozókat, akik az ünnepek alatt is szolgálatban lesznek, hogy segítsenek a bajba jutott, beteg embereknek. Rajtuk keresztül mindenkinek szólt a köszönet, aki karácsonykor sem teszi le a munkát, hogy ilyenkor is minden rendben menjen és működjön Székesfehérváron.
2025.12.22. -
Karácsonyi misszió Kárpátalján
A "Kárpátaljai Misszió - A Magyarság Angyalai" akcióhoz a Csillagösvény Utazási Iroda egymillió forintos felajánlása az adományozóknak köszönhetően több mint megháromszorozódott és 3.162.000 forintot rászorultsági alapon osztottak el a 3-11 éves gyermeket nevelő kárpátaljai családok között, figyelembe véve az árva, vagy beteg gyermekeket is.
2025.12.18. -
A nordmann fenyőt keresték leginkább
Idén is sok-sok fenyőfa közül lehetett válogatni az árusoknál. Még kedden is volt lehetőség arra, hogy mindenki beszerezze a karácsonyt szebbé varázsoló fát.
2025.12.23. -
Élő kalendárium várta a látogatókat
Advent negyedik vasárnapján ismét programok várták az érdeklődőket a belvárosba. Az utolsó adventi hétvége is közös hangolódással telt.
2025.12.22.
Szent Donát közbenjárásáért imádkoznak vasárnap Öreghegyen
Augusztus 2-án, 18 órakor a Donát kápolna búcsúján Spányi Antal megyés püspök tart szentmisét. A Szent Donát-tisztelet Fehérváron is XVIII. századi eredetű. Öreghegyen, a város legmagasabb pontján 1733-ban építettek Donát tiszteletére kápolnát a szőlőművelő polgárság kérésére a szőlőskertek és szőlősgazdák védőszentjéhez, kérve közbenjárását a bő és jó termésért.
2015.07.31. 08:50 |
Augusztus 2-án, 18 órakor a Donát kápolna búcsúján Spányi Antal megyés püspök tart szentmisét. A Szent Donát-tisztelet Székesfehérváron is XVIII. századi eredetű. Öreghegyen, a város legmagasabb pontján 1733-ban építettek Donát tiszteletére kápolnát a szőlőművelő polgárság kérésére a szőlőskertek és szőlősgazdák védőszentjéhez, kérve közbenjárását a bő és jó termésért.

A szőlőművelő felsővárosi polgárság, amely sok időt töltött a szőlők és pincék között hiányolta, hogy védőszentjüknek nem tudnak hálát adni, ezért a gazdagon művelt középkori szőlőhegy legmagasabb pontjára 1733-ban egy kápolnát, a Szent Donát-kápolnát emelték. Misézőhelyként nem használták rendszeresen, hiszen arra megfelelt a felsővárosi templom, de legalább egyszer minden évben Szent Donát napján búcsújárást szerveztek, ilyenkor szentmise helye volt a tetőn elhelyezett kápolna. A régi kápolna utolsó búcsújárásánál, 1944 augusztusában még senki nem gondolta, hogy ahhoz a kápolnához soha nem mehetnek többé. A háború vége felé lőszerraktárnak használták a szovjet csapatok, és 1945-ben egy találat következtében felrobbant, és megsemmisült.

Ötven esztendeig egy kőkereszt és egy harangtalan harangláb emlékeztetett a régi kápolnára. Már egyre kevesebb öreg maradt életben, aki beszélni tudott volna róla, s tán a hit is fogyott már, de az Öreghegy plébánosa, Glósz Ervin atya makacs ember volt, és kápolnát, Szent Donát-kápolnát akart látni a hegyen. Álma és egyben sírja megszületett, és Takács Nándor katolikus püspök 1994. augusztus 7-én felszentelte az új kápolnát, ahova Ervin atyát helyezték örök nyugalomra.
Donát ókeresztény vértanú (†361), a szőlőskertek, szőlősgazdák védőszentje. Névünnepe a régi naptárban augusztus 7-ére esik. Donát, Sixtus és Urunk színeváltozása együtt a pogány Vinalia Rustica örökébe lépve a szőlőérést ünneplik. A szőlő különös gondoskodást igényel, ezt csak a régiek tudták igazán. Igyekeztek is mennél több szent segítségét igénybe venni. Donát attribútuma, a törött kehely is patronátusával kapcsolatos jelkép. (Az erről költött legenda szerint a szent Arezzo püspökeként éppen misézett, amikor pogányok zavarták meg a szertartást és kiverték a borral teli üvegkelyhet a kezéből. Az, a kőpadlón széttört, de Donatus imájára csodálatos módon össze is forrt.) Donáthoz különösen villámcsapás, jégeső távoltartásáért imádkoztak. A szőlőkben szobrot, kápolnát állítottak neki; a falvainkban, városainkban a templomok harangjait többnyire neki szentelték. Nyilvánvalóan abban a hitben, hogy a harangzúgás „visszaveri” a mennydörgést, és ami azzal jár: a harang érce felfogja a mennykőcsapást.
Az új kápolnát Schultz István építészmérnök tervezte a '30-as, '40-es évek képei alapján, amiért 2008-ban Építőipari Nívódíjat kapott. A nívódíjas kápolnához 1995 óta ismét mennek az emberek búcsút járni. Az új kápolna pedig misézőhelyévé vált az öreghegyi katolikus közösségnek, akik Magyarok Nagyasszonya plébániához tartoznak.