Székesfehérváron tanácskozik az Egészséges Városok Magyar Nyelvű Szövetsége

Székesfehérváron tartja éves közgyűlését és koordinátori értekezletét az Egészséges Városok Magyar Nyelvű Szövetsége. A kétnapos tanácskozáson többek között beszámoló hangzik el a 2017-es évről, a 2018. évi programokról és a székesfehérvári egészségfejlesztésről.
2018.05.17. 15:42 |
Székesfehérváron tanácskozik az Egészséges Városok Magyar Nyelvű Szövetsége

Székesfehérvár Önkormányzata 30 éve vesz részt a WHO Egészséges Városok Hálózatában, amelyhez Európában 17 nemzeti hálózaton keresztül több mint 1400 város csatlakozott.

Az Egészséges Városok Magyar Nyelvű Szövetségének 22 tagja van, közülük 18-an anyaországiak, 4-en határon túliak.

A tagvárosok koordinátori értekezleteken és évente egy szimpóziumon osztják meg a legjobb gyakorlataikat és dolgozzák fel az egészségfejlesztéssel kapcsolatos témákat.

A kétnapos tanácskozás ma a szövetség Igazgatótanácsának zártkörű ülésével kezdődött, majd a Városháza Dísztermében az éves Közgyűléssel folytatódott, melyet Székesfehérvár polgármestere nyitott meg. Dr. Cser-Palkovics András köszönetét fejezte ki annak kapcsán, hogy Fehérváron kerülhet sor a tanácskozásra. Mint fogalmazott, amikor egészséges városokról beszélünk, akkor valójában az emberekről beszélünk, és arról, hogy egy adott városban élők legyenek egészségesek egyénként, családként és közösségként. Ennek megvalósítsa nem megy tervek, stratégiák megfogalmazása, a jó példák megmutatása és egymás tapasztalatainak figyelembe vétele nélkül. A Szövetség ennek lehetőségét adja meg a tagvárosok számára. Európában, de a világ más pontjain is a mai kor egyik döntő kérdése, hogy milyen városokat képzelünk el a XXI. században, azok milyen életminőséget, környezetet, egészségügyi ellátást nyújtanak a lakók számára. Kiemelte, hogy ma már nincs olyan cég, vállalkozás, amely az alapvető befektetési szempontjai között ne venné figyelembe a város egészségügyi helyzetét, intézményi hátterét, a dolgozóinak nyújtható ellátási formákat és a prevenciós lehetőségeket, intézkedéseket.

A közgyűlésen tárgyaltak az alapszabály-módosításról, a 2017-es pénzügyi beszámolóról, és annak a szimpóziumnak az előkészítéséről, melyet a Szövetség fennállásának 30. évfordulója alkalmából tartanak majd Erdélybe, Szovátán – hangsúlyozta De Blasio Antonio, a szövetség főtitkára.

A Közgyűlést követően a tagvárosok képviselői megkezdték kétnapos tanácskozásukat, melyen többek között tárgyalnak a 2018. évi programokról, a költségvetésről, valamint Székesfehérvár egészségfejlesztési programjairól. 

Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok a tanácskozás kapcsán úgy fogalmazott, hasznos, hogy Székesfehérvár tagja a Szövetségnek, és így mindenki számára látható egészségfejlesztési munka zajlik a városban. Az idei év egyik legfontosabb feladata lesz Fehérvár 2011-ben elfogadott Egészségfejlesztési Tervének megújítása a WHO alapelvek szerint, melyek között hangsúlyt kap az esélyegyenlőség biztosítása, a közösségalapú egészségfejlesztés. A tanácskozáson Székesfehérvár képviseletében részt vett továbbá Varga Márta, a Humán Szolgáltató Intézet igazgatója és Dr. Keresztury Lászlóné, a HSZI WHO-koordinátora.