-
Oklevélátadó ünnepség
Oklevélátadó ünnepséget rendeztek pénteken délután a Székesfehérvári SZC Bugát Pál Technikumban. Az iskola életében kiemelten fontos eseményen a 2025/2026-os tanévben végzett egészségügyi, oktatási, környezetvédelmi és vízügyi ágazati szakembereket köszöntötték. Székesfehérvár közössége nevében Mészáros Attila alpolgármester gratulált és kívánt sok sikert a végzősök további pályafutásához.
2026.06.27. -
Széchenyis diákok sikere
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumának két diákja, Preseka Zoltán (13.F) és Kreitzer Ádám (13.F) a 35. Országos Tudományos és Innovációs Olimpia országos döntőjében az előkelő III. helyezést érték el. A rangos innovációs versenyen „Önvezető Mopedautó fejlesztése városi környezetre” című projektjükkel értek el kimagasló eredményt.
2026.06.26. -
Emlékokleveleket adtak át
Emlékdiplomákat adtak át az Óbudai Egyetemen. Arany, ezüst és gyémánt okleveleket vehettek át a felsőoktatási intézmény jogelődjének egykori hallgatói.
2026.06.26. -
Diplomaátadó a Kodolányin
Közel nyolcszáz hallgató szerzett diplomát a Kodolányi János Egyetemen ebben a félévben. Csütörtökön alapszakon, mesterszakon es szakirányú továbbképzésen végzett hallgatók vehették át diplomájukat a MET Arénában.
2026.06.25.
Székesfehérváron kezelik az infarktusos betegeket - április 1-je óta működik a hemodinamikai központ
A Közép-dunántúli Régióban nincs „szívkatéteres" központ sem Veszprém, sem Komárom-Esztergom megyében. Az országban összesen tíz helyen található ilyen központ, a Szent György Kórházban tizenegyedikként nyílt az újabb centrum. Áprilisig a Fejér megyei infarktusos betegeket Budapestre szállították, ami átlagosan három óra veszteséget jelentett. A megvalósítást tavaly októberre tervezték, de az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csak idén január óta finanszírozza az ellátást. A centrumban eddig kétszáz vizsgálatot – diagnosztikát és tágítást – végeztek, tájékoztatta a weborvos.hu-t dr. Bokori György főorvos, a központ vezetője.
2007.06.18. 23:10 |
A Közép-dunántúli Régióban nincs „szívkatéteres" központ sem Veszprém, sem Komárom-Esztergom megyében. Az országban összesen tíz helyen található ilyen központ, a Szent György Kórházban tizenegyedikként nyílt az újabb centrum. Áprilisig a Fejér megyei infarktusos betegeket Budapestre szállították, ami átlagosan három óra veszteséget jelentett.
A megvalósítást tavaly októberre tervezték, de az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csak idén január óta finanszírozza az ellátást. A centrumban eddig kétszáz vizsgálatot – diagnosztikát és tágítást – végeztek, tájékoztatta a weborvos.hu-t dr. Bokori György főorvos, a központ vezetője.
Az erek belülről történő tágítására, kinyitására azért van szükség, mert a népbetegséggé vált érelmeszesedés során a különböző zsír- és mésztartalmú anyagok idővel lerakódnak az erekben, beszűkítik, esetleg el is zárják azokat. Elsősorban a koszorúereket, de a láb- és a nagy nyaki ereket is diagnosztizálják, illetve az utóbbiak esetében a feltételek megteremtésével szükség esetén tágítják is.
Az infarktust szenvedett betegek az elzáródott koszorúér festését, megnyitását minél rövidebb idő alatt el kell végezni, hogy a lehető legnagyobb legyen a megmentett szívizom aránya. Optimális esetben hat óra, egyes esetekben tizenkét órán belül érdemes az adott eret kinyitni dr. Bokori György szerint. Két eljárással oldható meg a nyitás: az egyik lehetőség a lízis, amikor gyógyszer vénás beadásával megkísérlik a vérrög feloldását. A másik pedig a korszerű és hatékonyabb katéterezés – a hemodinamikai központ fő feladata –, amely mechanikus úton nyitja meg az eret. Mint ismeretes, a katéterezés úgy történik, hogy a combhajlatban vagy csuklónál megszúrják az artériát, ezen keresztül vékony eszközöket vezetnek fel a szívig, majd a beszűkült koszorúeret kisméretű ballon segítségével kitágítják. A nyitott állapot fenntartásához miniatűr kis fémhálót, az úgynevezett stent-et használják, amely az érfalra belülről ráfeszülve segít megelőzni a beszűkülést. A beavatkozás helyi érzéstelenítéssel történik, a beteg végig tudatánál van, és képes kommunikálni az orvossal.
A betegek előkészítésében, mind a beavatkozás utáni ellátásában, valamint az akut szövődmények kivédésben rendezett osztályháttér áll rendelkezésre Fehérváron: a kórház kardiológiai osztálya dr. Sereg Mátyás kardiológus főorvos szakmai vezetésével a legnagyobb hatékonysággal és figyelemmel teljrsíti a feladatot a hemodinamikai központ vezetője szerint.
A megvalósítást tavaly októberre tervezték, de az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csak idén január óta finanszírozza az ellátást. A centrumban eddig kétszáz vizsgálatot – diagnosztikát és tágítást – végeztek, tájékoztatta a weborvos.hu-t dr. Bokori György főorvos, a központ vezetője.
Az erek belülről történő tágítására, kinyitására azért van szükség, mert a népbetegséggé vált érelmeszesedés során a különböző zsír- és mésztartalmú anyagok idővel lerakódnak az erekben, beszűkítik, esetleg el is zárják azokat. Elsősorban a koszorúereket, de a láb- és a nagy nyaki ereket is diagnosztizálják, illetve az utóbbiak esetében a feltételek megteremtésével szükség esetén tágítják is.
Az infarktust szenvedett betegek az elzáródott koszorúér festését, megnyitását minél rövidebb idő alatt el kell végezni, hogy a lehető legnagyobb legyen a megmentett szívizom aránya. Optimális esetben hat óra, egyes esetekben tizenkét órán belül érdemes az adott eret kinyitni dr. Bokori György szerint. Két eljárással oldható meg a nyitás: az egyik lehetőség a lízis, amikor gyógyszer vénás beadásával megkísérlik a vérrög feloldását. A másik pedig a korszerű és hatékonyabb katéterezés – a hemodinamikai központ fő feladata –, amely mechanikus úton nyitja meg az eret. Mint ismeretes, a katéterezés úgy történik, hogy a combhajlatban vagy csuklónál megszúrják az artériát, ezen keresztül vékony eszközöket vezetnek fel a szívig, majd a beszűkült koszorúeret kisméretű ballon segítségével kitágítják. A nyitott állapot fenntartásához miniatűr kis fémhálót, az úgynevezett stent-et használják, amely az érfalra belülről ráfeszülve segít megelőzni a beszűkülést. A beavatkozás helyi érzéstelenítéssel történik, a beteg végig tudatánál van, és képes kommunikálni az orvossal.
A betegek előkészítésében, mind a beavatkozás utáni ellátásában, valamint az akut szövődmények kivédésben rendezett osztályháttér áll rendelkezésre Fehérváron: a kórház kardiológiai osztálya dr. Sereg Mátyás kardiológus főorvos szakmai vezetésével a legnagyobb hatékonysággal és figyelemmel teljrsíti a feladatot a hemodinamikai központ vezetője szerint.