Székesfehérváron járt csütörtökön a Virágos Magyarországért! zsűrije

Csütörtökön járt Székesfehérváron a Virágos Magyarország verseny zsűrije. A nap egyik fő állomása a megújuló Sóstó Természetvédelmi Terület volt, ahol délelőtt Mészáros Attila alpolgármester köszöntötte a bírálóbizottság tagjait, és számolt be a hamarosan átadásra kerülő környezetvédelmi program eredményeiről. 
2018.06.07. 14:28 |
Székesfehérváron járt csütörtökön a Virágos Magyarországért! zsűrije

Idén 25. alkalommal rendezik meg az ország legjelentősebb és legtöbb lakosát megmozgató környezetszépítő és természetvédő kezdeményezését, melyhez évente mintegy 300 település csatlakozik. Tavaly 320 falu, illetve város vett részt, idén még több nevezőre számítanak a szervezők.

A zsűri tagjai: Barta Petra, a Virágos Magyarország projektvezetője, Báthoryné Dr. Nagy Ildikó Réka, a verseny nemzeti koordinátora, Dr. Csemez Attila, a Virágos Magyarország Szervező Bizottságának elnöke, Fucskó Hajnalka, a Virágos Magyarország Szervező Bizottságának alelnöke, Kirrné Feicht Ágnes, a MÖFÖSZ elnöke, Pádár Tibor, Balatonfüred főkertésze.

Székesfehérvár a kezdetek óta minden évben részt vesz a versenyben, melynek idei zsűrije egész napos bejárást tartott és értékeli a várost. Idén kiemelt célpont volt a Sóstó Természetvédelmi Terület, melynek rehabilitációja a végéhez közeledik. A bejárás érintett több, már befejeződött, illetve folyamatban lévő fejlesztést is, így a Rózsaligetet, a Városi Strandot, a Túrózsáki úti szabadidőközpontot és az Országzászló teret. Fontos állomás volt az Arany János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Készségfejlesztő Iskola és EGYI, ahol előadást tartottak a közösségi kiskertről, a Zichy ligeti Mesés Kiskertek versenyről és az öreghegyi Tündérkertről, ahol őshonos magyar gyümölcsfákat ültettek. 

Végéhez közeledik a Sóstó Természetvédelmi Terület rehabilitációja

Az elmúlt csaknem egy évben 700 millió forintot költöttek az egyedülálló természetvédelmi fejlesztésre. – hangsúlyozta a Zöld-tanyán tartott előadásában Mészáros Attila alpolgármester, önkormányzati képviselő. Arról beszélt, hogy az egyik legfőbb feladat volt a súlyosan eliszapolódott Északi-tó kitisztítása és a vízutánpótlás biztosítása. Megoldották a tisztított szennyvíz tóba juttatását egy négy kilométeres vezetékkel, megváltoztatták a Basa-árok folyásirányát, illetve a stadion környékéről összegyűjtött, tisztított vizet is a tóba eresztik. Csaknem 65 ezer köbméter iszapot mozgattak meg, jelentős részéből költőszigeteket alakítottak ki, és összesen 17 kilométernyi rőzseműveket építettek. A rehabilitációnak köszönhetően olyan madarak bukkantak fel a Sóstón, melyek korábban nem voltak Fehérváron. Megújították bürük rendszerét, új interaktív táblákat helyeztek ki, ennek köszönhetően az Északi-tó teljesen körbejárható és jól megismerhető lesz. 

Az előadás után Csete Gábor, a Városgondnokság természetvédelmi referense kalauzolta a zsűrit a területen.

A Virágos Magyarországért mozgalomnak különleges közösség-összetartó ereje van, a települések nagyban támaszkodnak a helyi lakosság közreműködésére. A verseny fővédnöke idén is a műsorvezető-riporter Borbás Marcsi. Ebben az évben is öt települési kategória van, a 25. évforduló alkalmából a zsűri egy jubileumi díjat is odaítél majd, illetve a kezdeményezést évek óta támogató Magyar Turisztikai Ügynökség minden pályázó településnek egy facsemetét ajándékoz az évforduló tiszteletére. Az idei két fődíjas – város, illetve falu kategóriában – képviseli Magyarországot a 2019-es Entente Florale Europe környezetszépítő versenyen.