-
Zene világnapja Fehérváron
A XX. század magyar zeneszerzőinek kórusművei mellett klasszikus zene és jazz, valamint néptánc és fúvószene alkotta a zene világnapja tiszteletére rendezett szívet-lelket emelő, tartalmas városi koncert programját. Vasárnap este az Alba Regia Sportcsarnokban rendezett ünnepi hangversenyen adták át Székesfehérvár zenei elismerését, a Fricsay Richárd díjat, amelyet idén Radics Éva, a Ciszterci Szent István Gimnázium ének-zene tanára és karnagya, a MusiColore Énekegyüttes művészeti vezetője vehetett át.
2023.10.01. -
Pákh Imre Székesfehérváron
Hamarosan az ötmilliomodik látogatót is Székesfehérváron köszönthetik a Munkácsy kiállításon. Erről is beszélt Pákh Imre műgyűjtő, aki vasárnap a Szent István Király Múzeumba érkezett. Gyűjteménye ma a legnagyobb magánkézben lévő Munkácsy-kollekció a világon.
2023.10.01. -
Ezüstkor
A Vörösmarty Társaság vezetése is megismerhette Kiss Lajos István új kötetét. A novellás kötetben a Rákosi korszak történéseit dolgozta fel a szerző.
2023.09.29. -
A tárgyak talentuma
Az Aranybulla Könyvtárban mutatták be Bagi Iván: A tárgyak talentuma című verseskötetét. A szerző Bakonyi István irodalomtörténésszel beszélgetett a versek indíttatásáról.
2023.09.29.
Pompás est - Haydn-nal nyit az Alba Regia Szimfonikusok Somorjai Sorozata

Esterházy „Pompakedvelő” Miklós ragyogó udvara a magyar és az európai zene történetének egyik fontos helyszíne volt: 1761-től évtizedeken át a bécsi klasszika nagymestere, Joseph Haydn vezette a herceg kiváló muzsikusokból álló zenekarát.
Az együttes előbb Kismartonban, majd 1766-tól a „magyar Versailles”, vagyis a fényűző eszterházai (fertődi) kastély falai között működött, hangversenyek és operaelőadások végtelen sorával szórakoztatva a zenét nemcsak kedvelő, de azt lelkesen művelő herceget és annak családi és baráti körét.
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar a Somorjai-sorozatot indító hangversenye ezt az egyedülálló miliőt idézi fel a patinás Szent István-teremben: a műsorban egy operanyitány után a különleges fináléjáról híres, 1772-ben keletkezett 45. „Búcsú” szimfónia, majd az 1787-ben egy párizsi megrendelésre komponált, a zeneszerzői tudást és a népszerű stílust mesterien ötvöző 88. G-dúr szimfónia csendül fel előadásukban. A hangversenyt a zenekar művészeti vezetője, Dobszay Péter Junior Prima-díjas karmester dirigálja.
Műsor:
Haydn: D-dúr nyitány
Haydn: 45. fisz-moll Búcsú szimfónia
Haydn: 88. G-dúr szimfónia