-
Beszélgetés Ferenczy Noémivel
Ferenczy Noémi tanárnő, a Fejér Holló Diákszínpad vezetője lesz az Aranyat érő beszélgetések következő vendége június 17-én. A szervezők szeretettel várnak minden érdeklődőt!
2026.06.16. -
Múzeumok éjszakája
Június 20-án, szombaton különleges arcát mutatja Székesfehérvár: a Múzeumok Éjszakáján a belváros terei, múzeumai, kiállítóhelyei és történelmi épületei késő estig megtelnek fénnyel, zenével, történetekkel és izgalmas felfedeznivalókkal. A koronázóváros idén is az ország egyik legvonzóbb kulturális úti célja lesz ezen az estén: 22 helyszín, közel 100 program várja a látogatókat.
2026.06.16. -
Színházi évadzáró
Megtartotta évadzáró találkozóját a Vörösmarty Színház. Az eseményen átadták a teátrum elismeréseit az évad legjobb színészeinek és dolgozóinak.
2026.06.15. -
Művészkijáró
Folytatódott a Művészkijáró a Vörösmarty Színházban. A közönségtalálkozón a rövidesen bemutatásra kerülő A miniszter félrelép darab szereplői voltak Dolhai Attila vendégei.
2026.06.15.
Petőfi ihlette Verslábak a Táncházban - ismét műsorra tűzik a produkciót
A nagy érdeklődésre való tekintettel ismét műsorra tűzik a Verslábakat: 2023. május 19-én, pénteken 19 órakor a Malom utcai Táncházba várják a közönséget.
Petőfi Sándor már kisiskolásként rajongott az irodalomért. Sokat olvasott, később szavalt, bírált, verseket írt, regényeket fordított, szerkesztőségekben dolgozott, részt vett irodalmi vitatkozásokon és érdeklődött a színészet iránt is. Bámulatos termékenységgel írta költeményeit. Huszonegy éves korában jelent meg első versgyűjteménye, amit a következő évben rögtön négy kötete követett. Az egyre ismertebb és elismertebb költő szerelmi versei, majd az 1848. március 15-i szerepvállalása folyamatosan növelték népszerűségét a közönség előtt, ám amikor műveivel támadásokat indított az első magyar minisztérium ellen, fenyegető hangok emelkedtek ellene. 1849-ben eltűnt a csatatéren.
Petőfi Sándor rövid öt esztendő alatt olyan fényes pályát futott be, amihez hasonlót a világirodalomban is keveset találunk. Ez a különleges életút inspirálta Majoros Róbertet, az Alba Regia Táncegyüttes művészeti vezetőjét a Verslábak című produkció létrehozásakor. Az együttes korábban már foglalkozott ezzel a témakörrel, akkor Petőfi népdalokká folklorizálódott verseit mutatták be, bebarangolva a teljes Kárpát-medencét. A mostani előadást ennél is komplexebbre tervezik: a folklorizálódott versek mellett a népzene és a tánc segítségével megjelenítik a költő kevésbé ismert, székesfehérvári történeteit, szerelmi költészetét, forradalmi verseit és Krúdy Gyula regényéből az ál-Petőfiket is.
A táncos, zenés és prózai jeleneteket a vizuáltechnika segítségével teszik színházszerűvé és ezáltal maivá. Mind a táncban, mind a zenében vissza-visszatér a reformkor hangulata, helyenként a ruházatban is megjelennek az eredeti népviseletek, de ezeket továbbgondolva, a reformkorhoz kapcsolódva, de a mai színpadvilágnak is megfelelve alkotják újra a jelmezeteket Majorosné Szabó Veronika vezetésével.
Majoros Róbert Verslábak című előadásának főszereplője Gőbölös Gábor, az Alba Regia Táncegyüttes egykori tagja, aki a darab előkészületeiben nagy részt vállalt. Néha mint Petőfi, néha mint narrátor jelenik majd meg, verset mond, énekel, narrál és táncol. Ő lesz az, aki végigvezeti a székesfehérvári Táncház közönségét Petőfi Sándor életének izgalmas állomásain az Alba Regia Táncegyüttes és az Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola Pulutyka csoportja közreműködésével.
Az előadásra jegyeket a táncegyüttes jegyértékesítő weboldalán vásárolhatnak.